Sveikata

2021.03.03 17:15

Ypatinga misija Vilniuje: iš Latvijos kariniu sraigtasparniu atskraidinta donoro širdis

LRT.lt2021.03.03 17:15

Trečiadienį, vėlyvą popietę, Vilniaus eismo žiede prie VUL Santaros klinikų vyko ypatinga operacija – leidosi sraigtasparnis su donoro širdimi iš Latvijos sostinės.

Šiek tiek po 16 val. Karinių oro pajėgų įgula į Vilnių atskraidino Latvijoje mirusio vyro širdį. Ji bus transplantuota Santaros klinikose jos laukusiam pacientui.

Tai turėtų būti padaryta dar trečiadienį.

To paties donoro kepenys turėtų atkeliauti į Kauną.

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos tarptautinį transplantacijos koordinavimo procesą pradėjo dar antradienio vakarą, kai Latvija pasiūlė kepenis ir širdį. Patikrinus recipientų registrą, Latvijai pateiktas atsakymas, kad širdis ir kepenys yra tinkamos Lietuvos recipientams.

Lietuva aktyviai bendradarbiauja su Latvija organų donorystės ir transplantacijos srityje pagal turimą pasirašytą sutartį.

Širdies iš kaimyninės šalies pergabenimui pasitelktas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Jis, kartu su Lietuvos medikų komanda, į Latviją išvyko trečiadienį, 9 val. ryto. Kartu su širdies medikais išskrido ir kepenų transplantologai.

Kaip nurodoma NTB pranešime, mirusiojo donoro širdis bus transplantuota recipientui VUL Santaros klinikose, kepenys – recipientui LSMUL Kauno klinikose.

Atsižvelgiant į tai, kad širdies išemijos laikas itin trumpas, visais atvejais šio organo pergabenimui į kitą šalį visada pasitelkiamas pasienio arba Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Siekiant sutaupyti laiko ir širdį, kurios laukia recipientas, pargabenti kuo greičiau, buvo nuspręsta, kad kepenis iš Latvijos į Kauną tikslinga gabenti greitosios pagalbos automobiliu su policijos palyda.

Nacionalinis transplantacijos biuras pažymi, kad tai pirmasis tarptautinis donorystės procesas šiais metais, įsivežant donoro organus į Lietuvą. 2021 metais iš Lietuvos buvo išvežti plaučiai į Vokietiją. 2020 metais į Lietuvą iš Latvijos yra įvežtos širdis ir kepenys, iš Lietuvos į kitas šalis (Šveicariją, Latviją, Vokietiją) išvežtos kepenys, širdis, plaučiai.

Tarptautinės organų donorystės esminis principas yra tas, jog užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami.

Šiuo metu, NTB pateikiamais duomenimis, organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 410 recipientų. Iš jų – 93 žmonės laukia kepenų, 47 – širdies, 119 – inksto ir kasos-inksto komplekso, 8 – plaučių, 5 – širdies-plaučių komplekso, 138 – ragenų. Inkstų transplantacijų 2021 metais atlikta jau 14, ragenų – 11, kepenų – 3, širdies – 1.

Misijos vaizdai – nuotraukose.