Sveikata

2021.03.03 09:15

Skiepijimo vaistinėse gali tekti palaukti ir iki balandžio – projektas įstrigo Registrų centre

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.03.03 09:15

Dar parėjusių metų rudenį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbė, kad gyventojai nuo gripo ir erkinio encefalito galės skiepytis ir vaistinėse, tačiau sutartą dieną, kovo 1-ąją, procedūrinius kabinetus įsirengusios ir už vaistininkų tobulinimą sumokėjusios vaistinės sumojo, kad paslaugos teikti negali, nes Registrų centras vis dar nepritaikė darbui e.sveikatos sistemos.

Šiandien kai kurie licencijomis jau mojuojantys išplėstinės praktikos vaistininkai skiepyti galėtų, tačiau neturi prieigos prie e.sveikatos ir pacientų paslaugai registruoti negali.

Šalies vaistinės nuo pat sausio pradžios intensyviai ruošėsi pacientų vakcinacijai, kad paslaugą galėtų pradėti teikti sutartu laiku – nuo kovo 1-osios. Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, šalies vaistinės šiuo metu yra padariusios viską, kas nuo jų priklauso: paruošusios vakcinavimo kabinetus, pateikusios dokumentus higienos pasams gauti, taip pat dalis vaistinių jau yra pateikusios dokumentus licencijoms gauti.

„Tiek vaistinės, tiek patys vaistininkai su nekantrumu laukia darbų pradžios, tačiau, mūsų žiniomis, jie kiek nusikels ir skiepyti vaistinės galės balandžio mėnesį. Žinoma, laukėme ir tikėjomės, kad galėsime pradėti darbus jau dabar, bet esame jau įpratę, kad ypatingai šiuo pandemijos metu galime susidurti su įvairiausiais netikėtumais. Mūsų žiniomis, Registrų centras metė visas pastangas kurti e.sveikatoje COVID-19 vakcinavimui reikalingus įrankius, todėl mums reikalingi darbai šiek tiek vėluoja“, – sakė K. Nemaniūtė-Gagė.

Mažiausiai kliūčių tikėjosi ir Registrų centro

„Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovė Laura Bielskė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad norint kovą startuoti su pacientų vakcinacija, pirmiausia reikėjo pritaikyti tam tinkančias atskirtas patalpas, kuriose galėtų saugiai priimti pasiskiepyti atėjusius pacientus. Mat vakcinacijos tiesiog bendrose vaistinės patalpose vykdyti negalima. Tam turi būti įrengti atskiri kabinetai su tinkama įranga, pritaikytomis kėdėmis, reikalavimus atitinkančiu vėdinimu, medicininių atliekų surinkimu.

„Įmonė investavo į klinikų įrengimą, kad jos atitiktų kiekvieną mažiausią reikalavimą. Pavyzdžiui, vietoje užuolaidų turi būti stiklas, reikėjo ir šaldiklių, šaldytuvų“, – vardijo L. Bielskė.

Apie tai, kad projektui nebus laiku pasiruošta, L. Bielskės teigimu, vaistinės nebuvo iš anksto informuotos – visiems vaistinių tinklams buvo iškomunikuota žinutė, kad startuoti su pacientų vakcinacija bus galima nuo kovo 1-osios.

„Kai patys pradėjome aiškintis, kokių dokumentų reikia, pamatėme, kad norint gauti visus leidimus, procesas gali užtrikti. Dėl to mūsų vaistinių tinklas sakė, kad vakcinavimo paslaugą pradėsime teikti nuo kovo antros pusės. Bet tikrai nemanėme, kad tai bus dėl Registrų centro nepasiruošimo. Čia yra mums naujiena ir pakankamai nemaloni. Tai reiškia, kad atsiranda dar vienas kažkoks kliuvinys, dėl ko net ir gavę licenciją negalėsime startuoti“, – sakė „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovė.

Vaistininkų licencijavimas vyksta sklandžiau

Norėdamos skiepyti gyventojus vaistinės kartu investavo ir į išplėstinės praktikos vaistininkų parengimą. Šie, norėdami skiepyti pacientus nuo gripo ar erkinio encefalito, privalėjo papildomai išklausyti 26 valandų teorijos kursą ir 10 valandų praktinius mokymus. Už šiuos mokymus, kuriuos organizuoja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas bei Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas, mokėjo pačios vaistinės.

Pasak L. Bielskės, „Eurovaistinė“ yra apmokėjusi 50 specialistų mokymus. Apie 40 jų yra parengta BENU vaistinių tinklo lėšomis. Kiek specialistų yra parengęs vaistinių tinklas „Camelia“ – ši bendrovė neskelbia, tačiau nurodo, kad yra pasiruošusi teikti paslaugą 4 šalies vaistinėse: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Kitais etapais planuojama skiepijimo paslaugą teikti ir kitose „Camelia“ vaistinėse, šiuo metu įrenginėjami nauji kabinetai.

Paraleliai su Registrų centro vykdomais sistemos diegimo darbais vyksta ir išplėstinės praktikos vaistininkų bei pačių vaistinių licencijavimas. Šioje srityje vaistinių atstovai tikina su didesnėmis kliūtimis nesusiduriantys.

Anot BENU vaistinių tinklo Rinkodaros ir komunikacijos vadovo Mindaugo Urbo, dalį jų pirmosios išplėstinės praktikos vaistininkų licencijos jau pasiekė.

„Dokumentaciją išplėstinės praktikos vaistininko licencijai gauti buvo galima teikti irgi tik nuo kovo 1 dienos. Visi mūsų vaistininkai dokumentus pateikė, pirmosios licencijos yra gautos per parą. Procedūra neužtrunka, todėl artimiausiu metu jas gaus ir kiti. Liks tada Registrų centro klausimas. Mes ką galėjome – pasidarėme, dabar laukiame, nes situacija iš mūsų pusės nevaldoma“, – sakė M. Urbas.

E.sveikata tokioms naujovėms nėra lanksti

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus naujienų portalui LRT.lt tikino, kad aklai kaltinti Registrų centro dėl nepasirengimo pacientų skiepijimui vaistinėse nuo kovo 1-osios negalima. Anot jo, tai yra kompleksinis klausimas.

„Žiūrint iš mūsų pusės – mes labai daug darbų turėjome su pandemija. Reikia suprasti, kad darbus, prioritetines užduotis, mes gauname iš sistemos valdytojo – SAM. Ta pandemija ir kova su ja, vakcinacijos programa ir atėmė didžiausią laiko dalį“, – sakė M. Samkus.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Registrų centras šiandien tampriai bendradarbiauja su Statistikos departamentu, kuriam reikia su COVID-19 susijusių duomenų, esančių e.sveikatos sistemoje, įvairiais pjūviais: duomenų, susijusių su mirtimis, naujais COVID-19 atvejais, oficialiai pasveikusių asmenų skaičiumi, vakcinacija bei atliktais COVID-19 tyrimais.

„E.sveikatos sistema nebuvo kurta labai lanksčiam darbui su tokiu dideliu duomenų kiekiu. Jeigu norima iš e.sveikatos gauti kažkokį duomenų pjūvį, duomenų rinkinį, pavyzdžiui, išfiltruoti duomenis pagal regioną arba pagal amžiaus grupes, tai nėra labai paprasta. Norint išskirti mirtis tik nuo COVID-19 iš bendro mirčių kiekio, tai vėlgi reikia sugalvoti uždavinį ir jį suprogramuoti taip, kad jis kiekvieną dieną atnaujintų tuos duomenis“, – pasakojo M. Samkus.

Šiuo metu Registrų centre su šiais projektais dirba kiek daugiau nei 10 specialistų. Užduočių gausa ir darbo rankų stygius, anot atstovo spaudai, ir lėmė tai, kad skiepijimo vaistinėse projektas nebuvo įgyvendintas laiku. Juo labiau, kad pats išplėstinės praktikos vaistininkų prijungimas prie sistemos – nėra labai paprastas uždavinys.

„Norint paskiepyti žmogų, reikia suformuoti sistemoje keletą žingsnių. Prisijungęs prie e.sveikatos sistemos vaistininkas negali matyti duomenų, kurie prieinami gydytojui ar kitam sveikatos priežiūros specialistui. Jam reikia sukurti rolę, kuri pagal SAM nurodymus leistų atlikti vaistininkui tam tikrus žingsnius: kad jis galėtų matyti tam tikrą pas jį atėjusio žmogaus informaciją, bet ne daugiau, negu jam priklauso. Tą rolę sukurti – kelių savaičių klausimas, bet tolesnis diegimas užtrunka dėl to, kad pati sistema, kaip minėjau, yra didelė ir tokioms naujovėms nėra labai lanksti“, – tikino M. Samkus.

Pasak Registrų centro atstovo spaudai, visi e.sveikatos sistemos programavimo darbai, kurie leistų vaistininkams pradėti skiepyti gyventojus, turėtų būti baigti kovo pabaigoje.

Pastebi pacientų susidomėjimą paslauga

L. Bielskė sakė turinti vilties, kad iki kovo antros pusės, kada „Eurovaistinė“ planavo pradėti teikti paslaugą savo klientams, techninės kliūtys bus pašalintos. Juo labiau kad skiepų nuo erkinio encefalito sezonas įsibėgėja.

„Iš tiesų pacientams skiepų nuo erkinio encefalito reikia jau dabar ir tai mes labai jaučiame. Žmonės eina ir klausia, ypatingai tose vietose, geros savijautos klinikose, kur vakcinavimas vyks. Čia kiekvienas pasiteirauja, ar mes jau dirbame, ar dar ne. Deja, to daryti mes dar negalime, bet laukiame tos akimirkos, kada bus įmanoma paslaugą teikti“, – sakė „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovė.

„Šiuo metu prasideda skiepijimo nuo erkinio encefalito sezonas, tad norintiems pasiskiepyti jau reikėtų pradėti. Pats skiepas gyventojams prieinamas ir gydymo įstaigose, bet vaistinės išplečia pasirinkimo laisvę. Žmonės spaudą skaito, seka ir atėję klausia, kada galės gauti paslaugą. Atsakymas visiems tas pats: kai tik galėsime, tada ir pradėsime. Tikimės, kad tai neužtruks“, – antrino BENU vaistinių tinklo Rinkodaros ir komunikacijos vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt