Sveikata

2021.02.26 20:51

Lietuviškasis COVID-19 skiepų sertifikatas – po mėnesio

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.26 20:51

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius sako, lietuviškasis COVID-19 skiepų sertifikatas – kovo pabaigoje. Registrų centrui, pagal Europos komisijos rekomendacijas, pavesta sukurti bandomąją versiją. Ji, žadama, bus testuojama.

Dar ketvirtadienį prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su Europos vadovais teigė, Lietuva remia Europos skiepų sertifikato idėją ir žada siekti, kad dokumentas apimtų ir nesiskiepijusius, bet turinčius imunitetą nuo COVID-19. Prezidentas žadėjo aktyviai dalyvauti diskusijose ir siekti, kad sertifikatas galiotų visoje Bendrijoje. Tačiau penktadienį paaiškėjo, kad darbai jau pajudėję – Registrų centras, pagal Europos Komisijos rekomendacijas, kuria skiepų sertifikato bandomąją versiją.

Lietuviškasis COVID-19 skiepų sertifikatas – kovo pabaigoje

„Šiuo metu pagal Europos Komisijos pateiktą minimalų duomenų rinkinį apie vakcinacijos sertifikatą (Registrų centras – LRT.lt) rengia būtent lietuvišką vakcinacijos sertifikato versiją. Tikimės, kad iki kovo pabaigos šita sertifikato versija bus preliminariai patvirtinta ir bus pradedama bandyti“, – sako A. Ščeponavičius, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius.

Pasak jo, duomenys bus naudojami iš e.sveikatos. Sertifikatas galėtų būti ir popierinis, ir elektroninis. Neatmetama – gali būti sukurta mobilioji programėlė. Esą Europos Komisija jau patvirtino, ką aprėps COVID-19 skiepų sertifikatas – tai bus asmens duomenys, kokia vakcina žmogus skiepytas ir identifikaciniai duomenys. Daugelis šalių siūlo išplėsti vakcinacijos sertifikatą – įtraukti testavimo rezultatus ar faktą, jog žmogus sirgo COVID-19. A. Ščeponavičius sako, toks pasas veiktų kaip elektroninė piniginė.

„Europos Komisija šiuo metu kuria validacijos arba patikrinimo mechanizmą, t. y. asmenys, turintys nacionalinius sertifikatus, jie nuvažiavę į kitą šalį turėtų patikrinimo mechanizmą, kur būtų galima identifikuoti, kad tai yra tas asmuo ir būtent tas asmuo turi tą sertifikatą“, – sako A. Ščeponavičius.

Kol nebus sukurtas toks patikrinimo mechanizmas, sistema ES neveiks. Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat pareiškė, kad COVID-19 skiepų pasai, kurie suteiktų galimybę nevaržomai keliauti po Europą ir nesivarginti dėl koronaviruso Vokietijoje turėtų atsirasti prieš vasarą, nors ankščiau šis klausimas kėlė abejonių.

Skiepų paso idėją jau įgyvendina Danija, kaip galimybę gelbėti turizmą mato Pietų Europos valstybės. Tiesa, yra ir nemažai skeptikų – kyla abejonių, ar paskiepyti žmonės negaus daugiau privilegijų, ar bus tinkamai saugomi asmens duomenys. Europos Sąjunga taip pat bendradarbiauja ir su Pasaulio sveikatos organizacija, kad, sertifikatui pradėjus veikti, jis tiktų visur.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.