Sveikata

2021.02.25 10:45

Andriukaitis sutiktų su medžiaginių kaukių ir skydelių draudimu: svarstytų skirtingas respiratorių ir medicininių kaukių dėvėjimo situacijas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.02.25 10:45

Antradienį ekspertų taryba Vyriausybei siūlė atsisakyti medžiaginių kaukių ir skydelių dėvėjimo ir nurodyti, kad būtų dėvimos tik medicininės kaukės ar respiratoriai. Kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialusis patarėjas Europai Vytenis Povilas Andriukaitis, tokiam draudimui jis pritartų ir siūlytų netgi svarstyti apie nurodymą, kokiu atveju reiktų nešioti respiratorius, o kokiu – medžiagines kaukes.

„Aš galėčiau pasakyti, kad tai būtų teisinga. Netgi būtų galima kalbėti apie skirtingų patalpų situaciją, pavyzdžiui, naudojimą dviejų tipų kaukių, pavyzdžiui, respiratoriai, kurie filtruoja įkvepiamą ir iškvepiamą orą, iš tiesų apsaugotų nuo mikrodebesėlių susidarymo, kuriuose virusas gali nuskristi virusas iki 48 metrų. Taigi, jei didelės patalpos ir daug žmonių, tai būtų rekomenduotina dėvėti respiratorius, bet jeigu patalpos nedidelės, nedaug žmonių, tada galima dėvėti medicinines kaukes“, – LRT TELEVIZIJAI apie medžiaginių kaukių ir skydelių draudimą sako V. P. Andriukaitis.

Profesorius: respiratoriaus savybių su medžiaginėmis kaukėmis pasiekti beveik neįmanoma

Su tuo ne visiškai sutinka Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkosaugos technologijos katedros profesorius Dainius Martuzevičius, kuris teigia, kad kai kuriais atvejais medžiaginės kaukės apsaugos lygiu gali prilygti ir medicininėms kaukėms.

„Žiūrint vien iš kietosios mokslinės, aerozolinės pusės – medžiaginių kaukių efektyvumas dažniausiai yra mažas. Tačiau reikia suprasti, kad šių gaminių yra daug ir įvairių. Jeigu tai yra namų kaukė, kuri susiūta neišmanančio žmogaus, kuris neturi supratimo apie medžiagas, mes negalime daug tikėtis. Aš matau, kad yra gamintojų, kurie atsakingai žiūri į šį procesą, atsakingai stengiasi parinkti medžiagas, sluoksniuoti, sertifikuoti ir tada šio gaminio efektyvumas gali prilygti vienkartinei medicininei kaukei“, – aiškina profesorius.

Tiesa, jis pripažįsta, kad medžiaginės kaukės negali prilygti apsaugos lygiu respiratoriams. Taip yra dėl to, kad respiratoriai praleidžia žymiai mažesnes daleles į orą, palyginus su kitomis kaukėmis.

„Respiratorius yra kito tipo gaminys nei medicininė kaukė – respiratorius yra asmeninė apsaugos priemonė, ji yra skirta apsaugoti dėvintįjį – jei aš su respiratoriumi, apsaugosiu ir save, ir kitus. Medicininė kaukė labiau skirta neskleisti savo lašelių į aplinką, bet tai nėra asmeninė apsaugos priemonė“, – sako D. Martuzevičius.

Jis taip pat kritiškai vertina Vokietijos pasirinktą kelią, kai siūloma kai kuriais atvejais naudoti kelias kaukes, taip padidinant apsaugą. Jis teigia, kad svarbiau yra taisyklingas kaukės ar respiratoriaus nešiojimas.

„Ar mums tikrai reikia eiti Vokietijos pavyzdžiu ir dėtis dvi kaukes, tiesą pasakius, aš skeptiškai į tai žiūriu, nes nėra garantijos, kad tas dvi kaukes mes užsidėsime geriau nei vieną kaukę. Jei nosis kyšos, tai galima ir 5 kaukes užsidėti, reikia akcentuoti teisingą dėvėjimą“, – tikina profesorius.

V. P. Andriukaitis atkreipė dėmesį, kad dažnai pamirštama, kad virusas į žmogų patenka per burną, nosį ir akių gleivinę, todėl uždarose patalpose pravartu turėti akinius ar skydelį. Su tuo sutinka ir KTU profesorius, nors pabrėžia, kad tik skydelių apsauga nėra gera.

„Skydeliai nėra gera apsaugos priemonė, aš jų absoliučiai nerekomenduoju, tikiuosi, kad jie nebus naudojami apskritai patalpose. Iš tikrųjų, kiekvienas turi pasirinkti priemonę pagal savo norimą apsaugą. Jei kalbame apie rizikos grupes, aš jiems tikrai rekomenduoju dėvėti respiratorius ir akių apsaugą, jei yra einama, kur tankus žmonių sambūris ir bloga ventiliacija“, – pataria profesorius.

LRT.lt primena, kad nuo vasario 25 d. atsisakoma privalomo kaukių dėvėjimo atvirose erdvėse, kai šalia 2 metrų atstumu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius (sutuoktinis, partneris, vaikai, įvaikiai, sutuoktinio ar partnerio vaikai, tėvai, įtėviai, globėjai). Kaukių dėvėjimas viešose uždarose erdvėse nesikeičia. Taip pat nebuvo uždrausta naudoti medžiagines kaukes ar skydelius.

Populiariausi