Sveikata

2021.02.25 15:06

Žiemos traumos artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

LRT.lt2021.02.25 15:06

Itin atšiauri žiema, kalnai sniego, sunkiai praeinamos gatvės ir pamažu artėjantis atitirpimas atneša dar daugiau traumų. Keičiantis klimato sąlygoms ir pavasarį pradėjus tirpti sniegui formuojasi ledas, kuris yra vienas iš pagrindinių sunkių traumų priežasčių šaltuoju sezonu. Kauno „Kardiolitos klinikų“ ortopedas traumatologas Vytautas Kimtys sako, jog traumų sezonas anaiptol nesibaigė, todėl prieš prasidedant atšilimui būtina žinoti kelis dalykus, kurie padės atpažinti traumas, o galbūt net jų išvengti.

„Slidžiuoju metų laiku traumų padaugėja iki 10 kartų. Jų pikas visada prasideda tik atsiradus pirmajam sniegui, kai žmonės dar nėra tinkamai pasiruošę, ir žiemos pabaigoje, kai sniegas pradeda tirpti ir atsidengia nelygus ledo sluoksnis ant šaligatvių, gilios provėžos gatvėse“, – sako gydytojas ortopedas traumatologas.

Vienas esminių dalykų, norint išvengti traumų – atsargumas ir tinkamas situacijos įvertinimas. Dažnai žmonės pervertina savo jėgas arba netinkamai įvertina oro sąlygas – tada traumos tampa neišvengiamos.

Šaltuoju sezonu, paslydus, dažniausiai pasitaiko rankų kaulų (riešo, peties sąnario srities) kaulų lūžių, įvyksta alkūnės ir peties sąnario išnirimų, taip pat dažni čiurnos sąnario raiščių sužalojimai, kulkšnų lūžiai, galūnių sumušimai ir galvos traumos. Žiemą rogėmis ar slidėmis leidžiantis nuo kalnų padažnėja kelio sąnario raiščių plyšimų, stambiųjų kojos kaulų (šlaunikaulio ir blauzdikaulio) lūžių.

Kokiu atveju be gydytojo neapsekinama?

Kai kurios traumos gali būti labai apgaulingos. Kartais, atrodytų, nerimtas susitrenkimas gali slėpti skaudžias traumas. Todėl Kauno „Kardiolitos klinikų“ gydytojas ortopedas traumatologas V. Kimtys sako, jog nukritus reikėtų įvertinti savo kūną ir jo pokyčius, kurie gali būti sunkių traumų ženklai.

„Dažniausiai pasitaikančios traumos – galūnių lūžiai ar stiprūs rankų, kojų ir galvos sumušimai. Jeigu smarkiai susitrenkėte koją ir eidami negalite jos atremti į žemę dėl skausmo – tai gali būti signalas, jog lūžo kaulas. Tokiu atveju būtina kreiptis į medikus. Jeigu sumušėte ranką ir jaučiate skausmą judindami per sąnarį ar galūnė tampa deformuota – taip pat reikėtų važiuoti į skubios pagalbos skyrių, įvertinti sužalotos galūnės būklę, galbūt atlikti rentgenogramas, įsitinkinti, ar nėra lūžę kaulai“, – sakė V. Kimtys.

Viena svarbiausių ir pažeidžiamiausių kūno vietų – galva. Todėl jei slysdami susimušėte galvą ir bent jau trumpam praradote sąmonę – užtenka vos kelių sekundžių – būtina pasirodyti medikams. Taip pat traumatologas sako, jog galvos svaigimas ar pykinimas – rimtos galvos traumos ženklai, todėl jų ignoruoti – nevalia.

Pirmoji pagalba: kaip padėti ir ko jokiu būdu negalima daryti

Nukritus ar stipriai susitrenkus ir jaučiant aukščiau išvardintus simptomus būtina išsikviesti greitąją pagalbą, jos laukiant galima suteikti pirmąją pagalbą, taip pat būtina pasirūpinti kad traumą patyręs asmuo nesušaltu. Tačiau V. Kimtys sako, kad tai darant, visų pirma reikia žinoti, kokių veiksmų imtis galima ir kokių – ne.

„Pirmiausia sumuštą galūnę reikėtų pakelti aukščiau, taip sumažinamas vidinis kraujavimas aplink lūžį ir tinimas. Sumuštą vietą galima šaldyti ir jeigu tik įmanoma – reikia įmobilizuoti.

Tam galite naudoti elastinį bintą, šaliką, specialių įtvarą, taip pat ranką galima įmobilizuoti prie kūno, o sužalotą koją – su sveikąja“.

Svarbu žinoti, jog jokiu būdu nereikia bandyti eiti, jei jaučiate didelį skausmą ar galvos svaigimą. Geriau išsikvietus pagalbą laukti vietoje ir nejudėti. Taip pat viena iš didžiausių klaidų, ką daro daug žmonių – nuskausminamųjų gėrimas.

„Jeigu patyrėte traumą, yra tikimybė, kad jums bus reikalinga operacija, tačiau jos atlikti medikai negalės, jei būsite pavalgęs ar išgėręs vaistų nuo skausmo. Tokiu atveju jūsų operaciją teks atidėti bent 6 valandoms, kas gali prailginti traumos gijimą“, – sakė V. Kimtys.

Kaip apsisaugoti ir išvengti traumų?

Siekiant išvengti traumų, visų pirma reikėtų stebėti oro sąlygas ir prognozes, jei matote, jog lauke prasidėjo snygis ar plikledis dengia kelius – tokiomis dienomis, jei tik įmanoma, likite namuose.

Taip pat ortopedas traumatologas pataria pasirūpinti tinkama avalyne: rinkitės batus su minkštu ir gilų raštą turinčiu guminiu padu – taip jūsų koja tvirtai stovės ant žemės. Be abejo, galite įsigyti ir specialių metalinių spyglių, tvirtinamų ant batų padų – tada ir ant ledo būsite saugesni.

Populiariausi