Sveikata

2021.02.22 21:38

Privačios klinikos ruošiasi skiepyti senjorus: netyla diskusijos dėl atsisakančių „ne tos“ vakcinos

Aistė Valiauskaitė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.22 21:38

Skiepyti nuo COVID-19 rengiasi privačios klinikos – kol nėra komercinės vakcinos, jos kvies savo pacientus senjorus. Pradėjus skiepyti vyresniuosius, poliklinikos sako, kad ir jie, kaip ir pedagogai, nerimauja dėl „Astrazeneca“ vakcinos, dalis planuoja jos atsisakyti. Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad pasirinkti vakcinos negalima, todėl jos atsisakę ir visgi sugalvoję skiepytis turėtų stoti į eilės galą ir laukti, kol bus paskiepyti kiti.

Kol kas privačios klinikos vakcinų šaldytuve – skiepai nuo gripo, erkinio encefalito, kitų ligų, netrukus čia atsiras ir vakcinos nuo COVID-19 ligos. Norint paspartinti vakcinavimą, artimiausiomis dienomis skiepyti pacientus pradės privačios įstaigos.

„Skiepysim tuos, kuriems priklauso pagal rizikos grupes, prisirašiusius tiek prie mūsų, tiek prie tų, kurie savo jėgom nesutiko, negalėjo vakcinuoti – tokių yra 43 įstaigos, kurių pacientai keliaus pas mus“, – sako „InMedica“ vykdomoji direktorė Laura Penikienė.

Siekiant spartinti vakcinavimą, skiepyti pacientus pradės privačios įstaigos: pirmuosius kvies senjorus

Privačių įstaigų telefonai netyla nuo skambučių tų, kurie nepriklauso jokioms rizikos grupėms, bet sumokėtų už skiepą. Tačiau kol kas privačios klinikos dėl to gerų žinių neturi.

„Vyksta kalbos su kitų vakcinų gamintojais, kur, planuojama, gal praeis validacijas ir bus patvirtintos ir taip pat įsijungs į procesą, gal tada būtų realesnė galimybė pasitelkti ir naujus gamintojus. Kol pasiūla mažesnė už paklausą, tol komercinio kelio sunku tikėtis“, – pripažįsta Privačių sveikatos įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius.

Alytuje sporto rekreacijos centras ruošiamas antradienį čia prasidedančiam senjorų skiepijimui. Poliklinikos vadovas sako, kad vyresni nei 80-ies alytiškiai jau informuoti, kur ir kada turi būti, bet nerimauja, kurią vakciną gaus.

„Manau, didžiausias nesusipratimas gali būti, kai atvyks ir sužinos, kad „ne ta“ vakcina bus skiepijami. Esame sulaukę įvairių nuomonių, jei bus „Astrazeneca“ – atsisakys arba lauks, kol bus kita vakcina“, – sako Alytaus poliklinikos direktorius Marius Jasaitis.

„Astrazeneca“ vakcinos atsisakė ir ne vienas mokytojas. Neatvykę skiepytis dėl pateisinamų priežasčių, pavyzdžiui, ligos, anot poliklinikų, bus paskiepyti kitu metu. Tačiau pasirinkti skiepo negalima. Jei asmuo jo atsisako, nes nepatiko siūloma vakcina, o po kurio laiko persigalvojo, teks palaukti.

„Atsisakydamas senjoras ar kitas asmuo turi suprasti, kad šitas atsisakymas reiškia skiepijimo paslaugos atsisakymą, o ne vakcinų rūšies, ir kad jam kitą kartą vakcina gali būti pasiūlyta gerokai vėliau. Atsisakiusieji turėtų stoti į eilės galą ir laukti, kada bus kitą kartą pasiūlyta vakcina“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė.

Vilniuje didžiosios poliklinikos jau rengiasi masiškai skiepyti. Pasak sostinėje skiepijimą organizuojančios Antakalnio poliklinikos direktoriaus, vakcinavimas galėtų vykti mobiliuosiuose punktuose, skiepys poliklinikų slaugytojos.

„Būsime priversti ilginti gydytojų priėmimo laikus, kad tuos darbus, kuriuos atlikdavo slaugytoja, deja, bet turės atlikti pats gydytojas. Tikiuosi, tiek Antakalnio, tiek kitur gydytojai supranta, manau, ir pacientai supras, kad priėmimo laikas ilgės ir nemanau, kad stipriai nukentėtų paslaugų prieinamumas“, – sako Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas.

Skiepijamiems senjorams medikai skambina telefonu. Vėliau – kai ateis plačiosios visuomenės eilė – registruotis bus siūloma internetu – per specialią registracijos sistemą e.sveikatos platformoje.