Sveikata

2021.02.23 20:08

Nuo koronaviruso mirusį artimąjį gali būti brangu atpažinti – apsaugos priemonės laidojimo namuose kainuoja kelis kartus daugiau

Paulius Selezniovas, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.02.23 20:08

Koronaviruso pandemijai ir toliau pasiglemžiant dešimtis tautiečių gyvybių kasdien, artimųjų netekę žmonės ne visada turi galimybę atpažinti savo giminaičio palaikus. Ligoninės vadovaujasi sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijomis, o laidojimo paslaugas teikiančios įmonės artimųjų be apsaugos priemonių prie velionio neleidžia. Jei jų neturite, jas teks nusipirkti vietoje. Tiesa, bent kelis kartus brangiau.

Jei žmogus mirė nuo koronaviruso, ligoninėje galimybės atpažinti jo kūno neturėsite. Ligoninių atstovai LRT RADIJUI sako besivadovaujantys praėjusių metų lapkričio 5 dienos SAM rekomendacijomis.


„Jose nurodyta, kaip palaikus tvarkyti mirties vietoje, kaip juos tvarkyti patologijos skyriuje ir kaip palaikus perduoti laidojimo paslaugas teikiančioms įmonėms“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL)vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Eugenijus Zalagėnas.

Tomis pačiomis rekomendacijomis vadovaujasi ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos. „Mirusiuosius nuo COVID-19 infekcijos atiduodame maišuose, kurie yra išoriškai dezinfekuoti ir sandariai uždaryti“, – teigia Kauno klinikų Patologinės anatomijos klinikos vadovė dr. Lina Poškienė.

Tačiau jei jūsų artimasis buvo gydomas ir mirė Vilniaus universiteto (VU) Santaros klinikose, jo palaikų ligoninėje nerasite. Pasak Santaros klinikų direktoriaus medicinai pavaduotojos slaugai Jurgos Šuminienės, pacientų kūnais pasirūpina laidojimo paslaugas teikianti bendrovė.

„Santaros klinikose ligonio apžiūros ir atpažinimo mes nevykdome todėl, kad mūsų ligoninė yra pasirašiusi sutartį su laidojimo paslaugų centru, kuris, mirus ligoniui nuo kovido ar nuo kitų ligų, yra transportuojamas į patalpas, kuriose yra saugomas miręs pacientas“, – sako J. Šuminienė.

Bendrovės „Laidojimo paslaugų centras“ direktoriaus Arūno Žilionio teigimu, artimųjų palaikus gyventojai atpažinti gali tik laikydamiesi maksimalių saugumo reikalavimų.

„Pagal galimybes nuo kovido mirusio žmogaus kūną stengiamės išvežti atpažinimui į lauką. Toks kūnas, kuomet yra transportuojamas iš ligoninės, yra įdedamas į du lavonmaišius: įdedamas į vieną lavonmaišį, jis dezinfekuojamas, ir tada įdedama į antrą lavonmaišį, ir vėl yra dezinfekuojama.

Atvykus atpažinti artimiesiems, mes reikalaujame, kad jie turėtų visas apsaugos priemones, – pabrėžia A. Žilionis. – Jas gali atsinešti savo arba įsigyti tas priemones pas mus. Tai yra kombinezonas, antpadžiai, pirštinės, kaukė, akiniai arba skydelis bei galvos uždangalas.“

Toks apsaugos priemonių komplektas laidojimo paslaugas teikiančioje įmonėje kainuoja 45 eurus. Anksčiau kaina buvo dar didesnė – 60 eurų. Jei žmogus tokiomis priemonėmis apsirūpintų iš anksto pats, jos kainuotų net kelis kartus pigiau. Laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės vadovas tikina, kad įmonė tokiu būdu nesistengia pasipelnyti.

„Tai nėra noras pasipelnyti. Jokiu būdu. Tos priemonės buvo pirktos pirmo karantino metu, kuomet visoje Lietuvoje buvo trūkumas tų priemonių ir kaina visai kita buvo. Tai dar turėjome šitą likutį. Reikia nepamiršti, kad į šią kainą įeina dar ir visų tų priemonių utilizavimas, nes jos yra kaip medicinos atliekos. O tai taip pat kainuoja“, – tikina A. Žilionis.

Išsamesnis reportažas apie mirusiųjų atpažinimą ligoninėse ir laidojimo namuose – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.