Sveikata

2021.02.22 16:08

Čaplinskas: sunkių nepageidaujamų reiškinių po COVID-19 vakcinos yra mažiau, nei prognozuota

LRT.lt2021.02.22 16:08

Daugėjant pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į COVID-19 vakcinas, Užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplsinkas ramina, kad iš tiesų situacija yra geresnė, nei prognozuota: sunkių atvejų pasitaiko, tačiau jų yra mažiau, nei tikėtasi.

Profesorius asmeninėje „Facebook“ paskyroje pasidalijo JAV ligų kontrolės centro (CDC) paviešinta reakcijų į COVID-19 vakciną statistiką. Centro duomenimis, JAV gyventojams per pirmąjį vakcinacijos mėnesį nuo gruodžio vidurio iki sausio vidurio iš viso įskiepyta 13,8 mln. vakcinų nuo COVID-19 ligos dozių. Per tą laikotarpį buvo užregistruoti 6 994 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas po vakcinacijos, iš kurių 90,8 proc. buvo priskirti prie nesunkių ir 9,2 proc. – prie sunkių nepageidaujamų reiškinių.

JAV gyventojai per minėtą laikotarpį buvo skiepyti „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis. Dažniausiai šiomis vakcinomis skiepyti asmenys skundėsi galvos skausmu (22,4 proc.), nuovargiu (16,5 proc.) ir galvos svaigimu (16,5 proc.).

Taip pat buvo pranešta apie retus anafilaksijos atvejus – sunkią alerginę reakciją, kuriai reikalinga medicininė pagalba. Vartojant abi vakcinas buvo patvirtinti 62 pranešimai apie anafilaksiją. Iš jų gauti 46 pranešimai (74,2 proc.) tų, kurie skiepyti „Pfizer-BioNTech“ vakcina, ir 16 (25,8 proc.), kurie buvo paskiepyti „Moderna“ vakciną. Šios sunkios nepageidaujamos reakcijos dažnis siekė 4,5 atvejo vienam milijonui dozių. Anot S. Čaplinsko, tai yra mažiau, nei anksčiau agentūros nurodytas penkių atvejų milijonui dozių dažnis.

„Palyginimui su kitomis vakcinomis, anafilaksija po skiepo inaktyvuota gripo vakcina siekia 1,4 atv./mln. dozių, pneumokokine polisacharidine vakcina 2,5 atv./mln. dozių bei po skiepo gyva susilpninta herpes zoster vakcina - 9,6 atv./mln. dozių“, – teigia profesorius.

Anot S. Čaplinsko, abiejų vakcinų saugaus stebėjimo rezultatai rodo didelį vakcinų reaktogeniškumą – paskiepytų asmenų reakcijas į vakciną. Remiantis CDC duomenimis, paskiepyti „Pfizer-BioNTech“ vakcina daugiau šalutinių reiškinių juto po antros vakcinos dozės, ypač kitą dieną po vakcinacijos. Pavyzdžiui, karščiavimas ir šaltkrėtis užregistruotas 4 kartus dažniau nei po pirmosios dozės.

Tiesa, duomenų apie antrąją „Moderna“ vakcinos dozę kol kas nebuvo.

„Pastarojo vertinimo duomenimis, nepageidaujamų reakcijų dažnis yra panašus į abiejų gamintojų klinikinių tyrimų išvadas, kuriose dažniausiai buvo pranešta apie nepageidaujamas reakcijas, tokias kaip injekcijos vietos skausmą, nuovargį, galvos skausmą ir raumenų skausmą.

Taip pat CDC apžvalgoje pranešta apie 113 mirčių po skiepijimo, tačiau turima informacija, įskaitant mirties liudijimus ir skrodimo ataskaitas, neparodė priežastinio ryšio tarp vakcinacijos nuo COVID-19 ir mirčių“, – rašo S. Čaplinskas.