Sveikata

2021.02.14 21:13

Netylančios diskusijos dėl vakcinavimo paso: vieni regi saugumo garantą, kitiems – tai laisvių ribojimas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.14 21:13

Europos Sąjungos šalys narės pamažu vis garsiau kalba apie koronaviruso skiepų pasą – tai būtų dokumentas, įrodantis, kad asmuo skiepytas. Jis esą suteiktų privilegijų, pavyzdžiui, keliaujant. Tačiau yra ir tokių šalių, kurios sumanymui priešinasi – dėl galimo laisvės pasirinkti ribojimo. Sveikatos apsaugos ministras sako, Lietuva sprendimą priimtų tik jei dėl to susitartų visa bendrija, tačiau eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus teigimu, dabar visas dėmesys – vakcinavimui, o jeigu pasas atsirastų, jis tikrai būtų kitoks, nei tikisi turizmą gelbėti norinčios pietų Europos šalys.

Dėl vakcinavimo paso – aistros

Praėjusį savaitgalį į Kopenhagos gatves išėjo šimtai protestuotojų. Gyventojų pyktį sukėlė valdžios apsisprendimas kurti vakcinavimo nuo koronaviruso pasus. Iš kai kurių protestuotojų lūpų skambėjo šūkiai „Laisvė Danijai“, „Mums jau gana“. Protestuotojai sako, tokie sprendimai juos įpareigos skiepytis, apribos laisvę rinktis. Danijos valdžios atsakas – pirmoji paso versija gali pradėti veikti dar šį mėnesį.

„Tai - neįprasti laikai, tačiau esu tikras, verslo, kultūros sektoriai yra pasiryžę žengti šį žingsnį – kontroliuoti ir užtikrinti, kad lankytojai ar pirkėjai yra paskiepyti. Tai papildomas žingsnis į priekį siekiant geresnės visuomenės sveikatos būklės ir kartu prevencija, kad infekuotieji nepaveiktų verslų“, – kalbėjo Danijos prekybos rūmų vadovas Brianas Mikkelsenas.

Danijos pasirinktu keliu nori žengti ir daugiau šalių – Švedija jau apsisprendė, Graikija, trokštanti gelbėti turizmą, susitarė su Izraeliu – tarp šalių galės įprastai judėti tik vakcinuotieji. Ispanija ir Italija taip pat skiepų pasą regi kaip šansą gelbėti savo turizmą. Naujausia apklausa Prancūzijoje parodė, kad 62 proc. yra už tai, kad norint keliauti, reikėtų skiepytis. Dar tiek – už tai, kad lankant slaugos, medicinos įstaigas taip pat reikėtų pateikti įrodymą, kad esi skiepytas.

Panorama. Dėl koronaviruso verslo darbuotojai masiškai nesitikrino: ekspertai statistiką vadina nuviliančia

Kuriuo keliu žengs Lietuva?

Ten, kur vienos šalys regi skiepų pasą kaip saugumo garantą, kitos mato socialines problemas – dėl duomenų saugumo ir valdymo, dėl prarandamos galimybės rinktis ir privilegijų. Apie tai vis garsiau kalbama Vokietijoje, o Europos Sąjungoje – kol kas verda diskusijos. Šią savaitę apie galimą Lietuvos kryptį užsiminė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Iš to, kiek tekę bendrauti su kolegomis ministrais kitose šalyse, panašu, kad tas vakcinacijos paso prasmingumas ir atitinkamo jo taisyklių naudojimas turėtų prasmę, būtų efektyvus ir mums visiems naudingas tik tokiu atveju, jei dėl jo taisyklių ir naudojimo būtų susitarta visos Europos Sąjungos mastu, o ne vien tik pritaikant jo kažkokį naudojimą nacionaliniame lygmenyje“, – nurodo A. Dulkys.

Tad Lietuvos kryptis tarytum aiški – išvien su bendrija. Bet ji pati kol kas nežino, ar vakcinavimo pasas virs realybe. Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, apie koronaviruso pasą Europos Komisijoje visgi kol kas nekalbama. Tai nebent būtų sertifikatas skirtas medicininiams tikslams – fiksuoti kada koks žmogus buvo paskiepytas, ar reikėtų antros vakcinos.

„Apie pasą, kuris suteiktų kažkokias privilegijas vakcinuotiems žmonėms, tikrai nėra kalbama. Ypatingai dabartiniu laikotarpiu, kai yra didžiulis skaičius žmonių norinčių gauti vakciną, bet jos negali gauti. Mes negalime jos duoti. Tai būtų tikrai nesąžininga jų atžvilgiu“, – teigia eurokomisaras.

Pasak V. Sinkevičiaus, dabar pagrindinis tikslas – vakcinuoti gyventojus. Bet kol kas tempai – ne tokie, kokių buvo tikimąsi.

„Susiduriame su iššūkiais, bet Europos Komisija stengiasi reaguoti, spręsti juos kuo greičiau. Palaikyti, sakykime, spaudimą gamintojams, kad jie nepamirštų, jog yra įsipareigojimai prieš ES, prieš jos piliečius, šalis nares, kurios taip pat nekantriai laukia tų vakcinų“, – aiškina V. Sinkevičius.

Europos Komisija tikisi, šį mėnesį apie 30 milijonų vakcinų pasieks šalis nares, kovą apie 55, o antrame ketvirtyje – viliamasi bendrijos nares pasieks per 100 milijonų vakcinų kiekvieną mėnesį. Didelių vilčių dedama į naujus gamintojus.