Sveikata

2021.02.13 17:43

Prasidėjus kovui vaistinėse bus galima pasiskiepyti nuo dviejų ligų – ką reikia žinoti apie prieinamumą ir išimtis?

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2021.02.13 17:43

Siekiant sutrumpinti eiles pas šeimos gydytojus dar pernai buvo nuspręsta, kad dalį vakcinacijos apimčių būtų galima perleisti šalies vaistinėms. Čia pasiskiepyti bus galima jau po poros savaičių – nuo kovo 1-os dienos, tiesa, kol kas tik suaugusiems ir tik dviem mokamomis vakcinomis – nuo sezoninio gripo ir nuo erkinio encefalito. Tačiau gavusios galimybę vaistinės sutiktų skiepyti gyventojus ir nuo koronaviruso.


Vaistinės šiuo metu intensyviai ruošiasi vakcinacijos pradžiai: ruošiami išplėstinės praktikos vaistininkai, kurie mokosi tiek nuotoliniu būdu, tiek praktiniuose užsiėmimuose, šiuos kursus organizuoja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas bei Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas. Be to, įrenginėjamos ir patalpos, kuriose vakcinavimas galės vykti.

Kiekvienas vaistininkas yra farmacijos mokslų magistras, t.y. baigęs bent penkerių metų studijas, apimančias labai įvairias sritis, LRT RADIJO laidai „Sveikata“ sakė BENU vaistinių tinklo generalinė direktorė Rasa Montvilė. Tiesa, kad vaistininkas dar ir galėtų vakcinuoti, būtinas papildomas pasirengimas.

„Čia yra tik papildomas išsilavinimas, kurį jis įgyja, tačiau tam papildomam išsilavinimui įgauti reikalingos 36 valandos. Iš jų 26 yra teorinis kursas, kuriame susipažįstama su vakcinacijos nauda, kokios yra skiepijimo rekomendacijos, kokios yra vakcinos, kaip susidaro imunitetas, kaip atlikti injekciją, kaip laikyti vakcinas ir panašiai, bei 10 valandų trunka praktinis kursas, per kurį įgyjami gebėjimai taikyti šiuos visus principus“, – aiškino R. Montvilė.

Gripo ir erkinio encefalito vakcinos – vienos iš paklausiausių Lietuvoje, be to, specialistai atkreipia dėmesį, kad sergamumas pastarąją liga Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje. Dėl šių priežasčių būtent šiomis vakcinomis jau nuo kovo 1 d. visi norintys galės pasiskiepyti vaistinėse. Tiesa, kol kas tokia galimybe galės pasinaudoti tik pilnamečiai.

Visgi R. Montvilė pabrėžė, kad paslaugą vaistinėje norintis gauti gyventojas turės registruotis iš anksto konkretaus tinklo vaistinėje. Vieningos registracijos sistemos, kuri apimtų visas Lietuvoje veikiančias vaistines, kol kas nebus. Registruotis asmuo skiepui galės arba internetu, arba telefonu. Galbūt vaistų užsukęs įsigyti žmogus, sugalvojęs, kad kartu norėtų ir pasiskiepyti, išimtiniais atvejais galės tai padaryti, tačiau, anot pašnekovės, registruotis iš anksto būtų patikimiau.

„Jeigu tuo metu dirbs išplėstinės praktikos vaistininkas ir nebus eilėje laukiančio žmogaus, manau, kad ta galimybė atsiras, tačiau kol jų dar nėra pakankamai, gali nutikti taip, kad be išankstinės registracijos tiesiog negalėsime suteikti tos paslaugos“, – LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ sakė R. Montvilė.

Gripo ir erkinio encefalito vakcinos – mokamos, tačiau, pasak pašnekovės, vaistinėse jų kaina gali būti šiek tiek mažesnė. Nors vakcinos perkamos iš tų pačių gamintojų, tikimasi, kad atpiginti jas bus galima per specialisto paslaugos dedamąją.

„Vakcinos kaina susideda iš įvairių komponentų, tai yra ir gamintojo kaina, ir vakcinos poreikis. Pavyzdžiui, praėjusį rudenį, kada gripo vakcinos trūko, jos kaina buvo didesnė. Tačiau mes manome, kad vaistinėse ši paslauga tikrai galėtų būti pigesnė“, – sakė R. Montvilė.

Pasak jos, užsienio šalių patirtis, kuriose skiepijimas vaistinėse vykdomas jau kurį laiką, rodo padidėjusias skiepijimo apimtis visuomenėje. Tai aiškinama paprastai – didesniu skiepų prieinamumu.

„Tiesiog vaistinių daugiau, tankis didelis, darbo valandos ilgos ir žmogus, eidamas ar per pietų pertrauką, ar po darbo, lengviau tą paslaugą pasiekia, dėl to padidėja pasiskiepijusių žmonių kiekis. O didesnis pasiskiepijusių kiekis, kaip žinia, formuoja saugesnį ir stipresnį kolektyvinį imunitetą“, – sakė R. Montvilė.

Pašnekovės manymu, jei ši praktika pasirodys sėkminga ir Lietuvoje, ją galima būtų taikyti ir plačiau.

„Aš manau, tikrai galimybė egzistuoja plėsti ir ligų sąrašą, nuo kurių galima skiepyti, ir pacientų grupes, taip pat vaistines įtraukti į nacionalinę imunoprofilaktikos programą, tai yra skiepyti tas asmenų grupes, kurioms valstybė apmoka šią paslaugą“, – kalbėjo pašnekovė.

Skiepijimas vakcinomis nuo COVID-19 bent kol kas vaistinėse nenumatomas, tačiau R. Montvilė įsitikinusi, kad tą daryti išplėstinės praktikos vaistininkai galėtų, o ir vakcinų laikymo sąlygas pritaikyti sudėtinga esą nebūtų.

„Žinoma, jeigu mus valstybė kvies, mes mielai prisijungsime. Turime daug vietų, turėsime aktyviai ruošiamus specialistus, tikrai galėtume prisidėti, tačiau šiandien visų Europos Sąjungos valstybių narių sprendimas yra toks, kad vakcinavimas nuo COVID-19 vyksta gydymo įstaigose. Jeigu tai pasikeistų, mes tikrai priimsime šį iššūkį ir kvietimą“, – sakė R. Montvilė.

Kartu ji pridūrė, kad ne visų COVID-19 vakcinų laikymui būtina užtikrinti ypatingas sąlygas, pavyzdžiui, užtikrinti, kad gaminys būtų laikomas ypač žemoje temperatūroje. Anot pašnekovės, įranga „nėra kažkas tokio, ko neįmanoma vaistinėje įdiegti“.

„Šiandien, natūralu, kad nėra poreikio turėti tokios įrangos, tačiau jeigu bus poreikis ir matysime, kad esame kviečiami prisijungti prie skiepijimo programos, tikrai įmanoma pritaikyti sąlygas. Iš kitos pusės, vakcinų jau yra visokių, ir tokių, kurios nereikalauja labai šaltų laikymo sąlygų, o vaistinės visada turėjo šalčio grandinę, kurioje laikomi ir kiti vaistai“, – kalbėjo R. Montvilė.

Į skiepijimą vaistinėse žiūrinčius skeptiškiau pašnekovė ramino, kad tai daryti čia bus taip pat saugu ir patogu, kaip gydymo įstaigose. Vaistinės įsirenginėja atskirus vakcinacijai skirtus kabinetus su tinkama įranga, pritaikytomis kėdėmis, reikalavimus atitinkančiu vėdinimu, medicininių atliekų surinkimu. Duomenys apie skiepą bus registruojami taip pat, kaip tai daroma, pavyzdžiui, poliklinikoje.

„Vaistininkas žino visą procedūrą, kaip reikia žmogų prieš skiepijant apklausti, surenka informaciją, anamnezę. Be to, vaistininko pareiga yra užregistruoti šį veiksmą e.sveikatoje, o tai reiškia, kad gydytojas šią informaciją matys, kaip matys ir vaistininkas ankstesnius gydytojo įrašus, ypač, jeigu pacientui buvo pasireiškusios kokios alerginės reakcijos. Trečia, natūralu, kad kiekvienoje vaistinėje turės būti pirmos pagalbos vaistinėlė, o nepageidaujamus vaistų poveikius mes ir šiandien registruojame, jeigu tokius išsako žmogus, tiesiog ne atlikdami procedūrą, bet išklausdami jį apie vaistų vartojimą“, – sakė pašnekovė.

BENU vaistinė, kaip ir kitos šalies vaistinės, kol kas vakcinavimo paslaugos negalės teikti visuose padaliniuose. Anot pašnekovės, nuo kovo skiepų paslaugą gyventojai galės gauti tik penktadalyje jų tinklo vaistinių. Ar vakcinavimo kabinetai bus plečiami – priklausys nuo paklausos. R. Montvilė pridūrė, kad skiepytis bus galima ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių miestų vaistinėse.

„Peržiūrėdami savo tinklo struktūrą mes stengiamės pasižiūrėti vaistines, kurios nutolusios nuo gydymo įstaigų, tikrai yra ir ne Vilniuje, mažesniuose miestuose, pavyzdžiui, Pasvalys mūsų sąraše yra“, – sakė pašnekovė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidoje „Sveikata“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt