Sveikata

2021.01.28 19:30

Reanimacijos skyriuose – vis jaunesni COVID-19 pacientai, medikai kalba apie itin staigius pablogėjimus

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.28 19:30

Sunkiausia COVID-19 forma sergančius pacientus gydantys šalies medikai sako palengvėjimo dar nejaučiantys. Reanimacijos skyriuose – vis jaunesni pacientai. Medikai akcentuoja, kad COVID-19 liga – viena klastingiausių, parklupdanti net pačius sveikiausius ir stipriausius, išsiskirianti itin staigiais pablogėjimais. Poilsio pasiilgusių medikų viltis – skiepai kuo didesnei daliai visuomenės.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje – jokio atokvėpio. Čia patenka sunkiausi ligoniai iš viso Vakarų regiono. Šiuo metu – 21 ypač sunkiai COVID-19 sergantis pacientas.

„Pacientų mažėjimo šiuo metu Reanimacijos skyriuje būtent mes nejaučiame, todėl, kad visą laiką, kai yra sergamumo pakilimas, sunkių pacientų mes sulaukiame jau pradėjus sergamumo bangai slūgti“, – teigia Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Zita Vetrovienė.

Atokvėpio medikams nematyti: reanimacijos skyriuose – vis jaunesni COVID-19 pacientai

Medikai pastebi, kad pirmoji ir antroji bangos skiriasi: pradžioje į ligonines guldyti visi, užsikrėtę COVID-19, o dabar patenka tik itin sunkios būklės pacientai, jauniausias šiuo metu reanimuojamas – 39-erių.

„Jeigu per tą vadinamąją pirmąją bangą buvo žymiai vyresnio amžiaus žmonės, tai dabar yra, sakykim, vyrauja apie 60-70 metų, yra ir 50-ies. Per antrą bangą žymiai jaunesnis tų pacientų amžius. Dauguma, kurie jau čia patenka, dviem trečdaliams yra taikomos dirbtinės plaučių ventiliacijos“, – sako anesteziologas-reanimatologas dr. Sigitas Stonkus.

Tačiau plaučių intubacija, pasak medikų, paskutinė priemonė. Jei tik įmanoma, stengiamasi jos vengti, nes paskui sunkiai gyjama. Ilgiausiai pacientas ventiliuotas pusantro mėnesio.

„Niekad neteko tiek daug intubuoti pacientų, kiek dabar teko čia, vos ne kasdien po kelis kartus“, – pripažįsta dr. S. Stonkus.

Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas S. Stonkus – vienas pirmųjų iš kitų skyrių specialistų, stojęs į pagalbą kolegoms Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Sako, per beveik metus sukaupęs patirtį, kaip rūpintis tokiais ligoniais. Sergant COVID-19 akcentuojamas tik kvėpavimo nepakankamumas, bet dažniausiai pacientai turi ir kitų sutrikimų – inkstų, smegenų.

Medikai atviri: kiekviena mirtis – didžiulis psichologinis krūvis. Beveik metus dirbant su apsauginiais kostiumais ima stigti poilsio, bet motyvacijos suteikia kiekviena išgelbėta gyvybė, komandinis darbas ir atsiradusi vakcina.

„Pliūpsnis optimizmo, pliūpsnis džiaugsmo, pasitikėjimo, kadangi tai tikrai vienintelis ginklas šiai dienai, prieinamas prieš šitą virusinę infekciją. Ta galimybė skiepytis suteikia labai daug vilčių ir visuomenei, kad tikrai pavyks suvaldyti šitą situaciją“, – sako Z. Vetrovienė.

Ilgametę patirtį sukaupę gydytojai akcentuoja, kad COVID-19 liga – viena klastingiausių, parklupdanti net pačius sveikiausius ir stipriausius, išsiskirianti itin staigiais pablogėjimais.

„Visada yra smagu žinoti tą ribą, iki kada. Pavasarį atrodė, kad pora mėnesių ir viskas baigsis, ir gyvenom ta viltim ir tai labai palaikė. Atėjo ruduo, atėjo antra banga, vėl yra nežinomybė, iki kada viskas bus. Vėl norisi žinoti tas ribas, kada viskas baigsis ir tada būtų lengviau ištverti“, – teigia Infekcinių ligų departamento vadovė Jolanta Česienė.

Pasak departamento vadovės, dabar, kai medikai jau gavę po du skiepus, laukiama visiškai susiformuosiančio imuniteto ir bus drąsiau kibti į kovą su koronavirusu.