Sveikata

2021.01.22 16:43

COVID-19 persirgusio gydytojo Raubos pavyzdys rodo, kad tokiems gyventojams gali pakakti vienos vakcinos dozės

LRT.lt2021.01.22 16:43

Vienas pirmųjų Lietuvoje COVID-19 persirgęs VUL Santaros klinikų gydytojas Darius Rauba tikina, kad imunitetui atkurti prieš koronavirusą gali pakakti ir vienos vakcinos dozės. Tai patvirtina ir po pirmojo skiepo atliktas serologinis tyrimas dviejose skirtingose laboratorijose. Tiesa, kol nėra tai patvirtinančių mokslinių tyrimų, gydytojas COVID-19 vakcina paskiepytas pagal gamintojo rekomendacijas – du kartus. 

Šiais pastebėjimais VUL Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas, medicinos mokslų daktaras D. Rauba penktadienį pasidalino asmeninėje „Facebook“ paskyroje.

„Persirgusiems COVID-19 virusine infekcija ir susiduriant su kovidu kasdieniniame gyvenime, gaunant nedideles jo dozes, pavyksta sužadinti imunitetą. Tai yra, organizmas gražiai sureaguoja į pakartotiną dirgiklį ir gali pasigaminti naujų antikūnų, o žmogus nesuserga.

Aš rašiau, kad mano antikūnai 8 mėnesius po persirgimo jau buvo žemiau normos, todėl gruodžio 29 d. gavau pirmąją „Pfizer“ vakcinos dozę. <...> Visgi man buvo įdomu, kaip organizmas sureaguos į pirmąją vakcinos dozę po 8 mėnesių pertraukos, tuo labiau, kad „Pfizer“ vakcinos efektyvumas po pirmo skiepo yra apie 52 proc.“, – rašo Santaros klinikų gydytojas.

Pagal vakcinų gamintojų rekomendacijas, patikimas imunitetas nuo SARS-CoV-2 viruso susidaro tik asmenį paskiepijus dviem vakcinos dozėmis per mėnesį. D. Rauba atkreipia dėmesį, kad nepaisant tokio vidutinio efektyvumo po pirmo skiepo, kitos šalys, tokios kaip Jungtinė Karalystė, dėl vakcinos trūkumo ir norėdamos paskiepyti kuo daugiau gyventojų, yra priėmusios diskutuotinų sprendimų – stengiasi kuo daugiau gyventojų paskiepyti pirma vakcinos doze.

Toks sprendimas abejotinas tik todėl, kad kol kas nėra atliktų mokslinių tyrimų, kurie užtikrintai galėtų teigti, jo anksčiau persirgusiems COVId-19 liga pakaktų vienos vakcinos dozės. Tačiau D. Raubos pavyzdys verčia suklusti.

Sveikučiai, prieš savaitgalį. Kadangi esu tas žmogus, kuris labai anksti susidūrė su covid'u ir vienas pirmųjų...

Posted by Darius Rauba on 2021 m. sausio 22 d., penktadienis

„Taigi <..> po pirmos vakcinos pasidariau kiekybinius antikūnų testus skirtingose laboratorijose, nes pirmoje laboratorijoje atliktas tyrimas ">250" man pasirodė ne visiškai informatyvus, o pasidaryti Santaros klinikose tokį patį testą, kurį darė prieš pirmąją vakciną, nebuvo galima dėl reagentų trūkumo...

Taigi dvi skirtingos laboratorijos, skirtingi matavimo vienetai parodė gražią mano organizmo imuninės sistemos reakciją į viruso baltymą, realiai panašiai tokiu skaičiumi, kaip persirgus nesenai tikru COVID-19“, – tikino VUL Santaros klinikų gydytojas.

Greta kaip įrodymą jis pateikia ir dvi nuotraukas su serologinių testų atsakymais iš laboratorijų.

D. Raubos nuomone, tokią reakciją į pirmąją vakcinos dozę galėjo sukelti imuniteto atmintyje likusi informacija apie virusą, kuris dar pavasarį buvo užklupęs. Mat gydytojas COVID-19 sirgo kovą. Kad yra užsikrėtęs koronavirusu jis sužinojo grįžęs atostogų Austrijoje.

Pamatęs laboratorijų duomenis D. Rauba sudvejojo, ar tikrai verta skiepytis antra COVID-19 vakcinos doze.

„Ar reikėjo po to vakcinuotis antrą kartą? Sunku pasakyti, nes dar nėra jokių studijų, ar antrą kartą pasiskiepijus tas imunitetas išlieka ilgiau ir efektyviau, nei po pirmo efektyvaus skiepo (ypač anksčiau persirgusiems).

Žodžiu, trečia diena po antros dozės, organizmas reaguoja taip pat, kaip ir pirmą kartą. Pasikartosiu antikūnus ir praėjus mėnesiui po antros vakcinos, tad laukite tęsinio“, – rašė D. Rauba.

Kartu gydytojas atkreipė dėmesį, kad atsparumas koronavirusui jokių išlygų prieš kitus gyventojus nesuteikia. Svarbiausias aspektas yra paties mediko sveikata ir tikrumas, kad susidūrus su užsikrėtusiu asmenimi pavojus jo sveikatai ir gyvybei negresia. Tačiau jam, kaip ir visiems šalies gyventojams, taikos tos pačios infekcijos valdymo taisyklės: atstumo laikymasis, kaukės dėvėjimas, rankų, čiaudėjimo, kosėjimo higiena.

Ir dar šis tas, ką derėtų turėti omenyje keliaujantiems.

„Kad dvi vakcinos neduoda jokių privalumų realiame gyvenime, puikiai pademonstravo atvejis, kai mano draugas, jau turintis 2 vakcinos dozes ir tą patvirtinantį dokumentą grįžtant iš JAV per Amsterdamą į Vilnių, buvo pirmą kartą išlaipintas iš lėktuvo dar JAV. Jis neturėjo PGR tyrimo, kuris, pasirodo, yra reikalingas atvykus į Amsterdamą!

Draugas sako: „Vilnius nereikalauja, reikia tik saviizoliuotis arba pasidaryti PGR jau atvykus ir viskas. Gi ne pirmą kartą grįžtu iš JAV“. Bet ne ir viskas. Ir Olandija įsivedė tokią taisyklę. O pasidaryk, kad gudrus, JAV PGR tyrimą, jei esi sveikas ir neturi simptomų. Mission impossible. <...>Tad keliaujant labai žiūrėkit, ko reikalauja šalis atvykstantiems, nes galite ilgam užstrigti nežinioje“, – patarė D. Rauba.

Populiariausi