Sveikata

2021.01.19 13:12

Į ligonines atvyksta vis daugiau turinčiųjų ilgai negydytų susirgimų: tai skaudžiai atsilieps ir šalies ekonomikai

Aina Mizgirdė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.19 13:12

Gydymo įstaigose nuo metų pradžios daugėja pacientų. Medikai sunerimę – į ligonines atvyksta vis daugiau žmonių, kuriems diagnozuojamos pažengusios onkologinės ligos ir kiti ilgai negydyti susirgimai. Tai gali skaudžiai atsiliepti ne tik pacientams, bet ir šalies ekonomikai. 

Respublikinės Šiaulių ligoninės konsultacijų poliklinikoje didesni pacientų srautai stebimi nuo sausio. Kol kas didelių eilių nėra. Pas specialistą galima patekti tą pačią savaitę. Tačiau medikai pastebi, kad daugėja pacientų su uždelstomis ligomis.

Į ligonines atvyksta vis daugiau žmonių su uždelstomis ligomis: tai gali atsiliepti ne tik pacientams, bet ir ekonomikai

„Pacientai delsia kreiptis, nevyksta į priėmimo skyrių, dėl to mes turime sunkios būklės miokardo infarktų, širdies nepakankamumu sergančių pacientų. Ir, žinoma, matome sudėtingus ligonius su ganėtinai apleista būkle, atvykstančius ir į konsultacinę polikliniką“, – pripažįsta kardiologė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė.

Panaši situacija ir kitose šalies gydymo įstaigose. Kauno klinikų medikai sako, kad bijodami užsikrėsti COVID-19 žmonės atšaukia net planines širdies operacijas. Ateityje tai esą gali skaudžiai atsiliepti ne tik patiems pacientams, bet ir šalies ekonomikai.

„Gydymo įstaigoms, be abejo, kuo sudėtingesnė liga, kuo jinai labiau uždelsta, tuo finansinė išraiška tos ligos gydymo yra didesnė, stacionarizavimo lovadieniai tampa ilgesni, pacientams reikia daugiau priemonių, gal net implantuojamų prietaisų arba operacijų, kas iš tiesų yra brangu ir gydymo įstaigoms tai atsiliepia ekonomiškai“, – teigia kardiologė prof. Jurgita Plisienė.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, situacija keisis tik suvaldžius pandemiją.

„Ką mes matom pastarąsias kelias dienas, tai yra, kad jau pradedam mažinti tų kovidinių lovų skaičių. Ir jau atsiranda požymiai, kad bus galima pereiti į diskusiją, kaip sugrįžti prie tų kitų nuolatinių paslaugų“, – sako sveikatos apsaugos ministras.

Medikai sako, kad, žmonėms vengiant kreiptis į gydymo įstaigas, daugėja nematomų pandemijos aukų. Pernai žymiai išaugo mirtingumo rodikliai. Manoma, kad tikrosios pandemijos pasekmės išryškės per ateinančius 5 metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt