Sveikata

2021.01.17 10:13

Barų šeimininkai atvėrė duris donorams, be to, jei tiktų, siūlo čia ir skiepyti nuo COVID-19

Izabelė Pukėnaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.17 10:13

Lietuvos barai seka užsienio pavyzdžiu – duris atveria kraujo donorystės akcijoms. Kol patys dirbti negali arba tik labai ribotai, baro Vilniuje patalpose darbuotojai aukojo kraujo. Nacionalinio kraujo centro surinktas kraujas reikalingas sergantiems onkologinėmis ligomis, traumas patyrusiems pacientams. Tuo metu donorų laukia Kauno ir Santaros klinikos, renkančios COVID-19 persirgusiųjų imuninę plazmą. 

Pasak Martyno, kraujo donorystė nieko nekainuoja ir užima nedaug laiko, todėl tam ir pasiryžo. Sako, kad bare kiek lengviau spaudžioti kamuoliuką, nes groja gera ritminga muzika.

„Lengviau, muzika padeda, geriau nei kokios ligoninės patalpose būtų, kitokia nuotaika“, – sakė barmenas, kraujo donoras Martynas Urka.

Panorama. Medikai – COVID-19 įkaitai: užsikrėtusiems darbe didesnė ligos išmoka lieka nepasiekiama

Kiti donorai sako atėję, nes susirūpino dėl žmonių, kuriems per pandemiją gali prireikti perpilti kraują. Dalis donorų – patys barmenai.

„Dauguma sėdi prastovose, tai kodėl nepaaukojus šito laiko naudingiems darbams? Pamačiau, kad ieško donorų, tiek persirgusių, tiek nesirgusių COVID-19, kraujas visiems yra reikalingas“, – kalbėjo barų darbuotojai.

Nacionalinio kraujo centro gydytoja sako, kad per pandemiją sumažėjo išvykų pas kraujo donorus – dalies biurų, mokslo įstaigų darbuotojai dirba iš namų. Tad kvietimas atvykti į barą – labai svarbus.

„Nepaisant to, kad planinių operacijų vyksta mažiau, vis tiek yra nenumatytų atvejų, komplikuotų gimdymų, avarijų, onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, kuriems reikia kraujo perpylimo“, – vardijo Nacionalinio kraujo centro gydytoja Rūta Raškauskienė.

Kraujas reikalingas ne vien įprastiems negalavimams, bet ir koronaviruso infekcijai gydyti. Vadinamųjų superdonorų imuninę plazmą renka Kauno ir Santaros klinikų kraujo centrai.

„Iš pradžių buvo manoma, kad toks gydymas efektyvesnis sunkiausiai sergantiems pacientams, dabar aiškėja, kad gydymas kaip tik efektyvesnis pačioje pradžioje ir neretam žmogui jis padeda išvengti intubacijos arba sunkaus kvepavimo nepakankamumo“, – aiškino Kauno klinikų Kraujo centro vadovė Diana Remeikienė.

„Dabar mes renkame tik superdonorų plazmą, jų gali būti 30 proc., nustatome antikūnus, ir tik tie, kurie turi geriausius antikūnų kiekius, suformavę tokį imunitetą, tik jie gali donuoti ir tęsti imuninės plazmos donoro karjerą. Kiti gali tapti kraujo donorais ir prisidėti prie gražios idėjos krauju “, – kalbėjo Santaros klinikų Kraujo centro vadovė Lina Kryžauskaitė.

Barų ir kavinių asociacijos vadovas sako pasekęs kolegų iš Šveicarijos ar Nyderlandų pavyzdžiu, kur anksčiau vyko panašios akcijos. Pagelbėti sako pasiryžęs ir ateityje.

„Gali būti, kad ir čia kartosime, galbūt ir kitoje vietoje. Viskas dėl to, kad tik daugiau donorų atsirastų, yra dar tokia mintis, bet nežinome, kaip technologiškai bus, bet jeigu padidės skiepijimo reikalai, mes jau esame pasiūlę savivaldybei irgi barus kaip skiepijimo vietas nuo koronaviruso“, – kalbėjo Barų ir kavinių asociacijos vadovas Raimondas Pranka.

Kauno klinikų kraujo centro vadovė skaičiuoja, kad sulaukė jau apie 100 COVID-19 persirgusių donorų, Santaros klinikos – iki 200. Nacionalinis kraujo centras, kurio surinktas kraujas tinkamas kitų nei COVID-19 negalavimų turintiems pacientams šeštadienį bare sulaukė 30 donorų.