Sveikata

2021.01.16 22:34

Specialistai prognozuoja vaikų nutukimo bėdos paaštrėjimą ir ragina tėvus jau dabar imtis žingsnių

Vesta Tizenhauzienė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.16 22:34

Specialistai sako, kad karantinas ir nuotolinis mokymasis blogina vaikų sveikatą. Tėvai jau kreipiasi į dietologus dėl atžalų antsvorio, atsiradusio dėl mažo fizinio aktyvumo ir nuolatinio užkandžiavimo. Prognozuojama, kad nutukimo atvejų tik daugės, o pasibaigus karantinui dar labiau išryškės vaikų antsvorio mastai.

Du vaikus auginanti panevėžietė Roberta sako, kad nuotolinis mokymas ir karantinas smarkiai pakeitė įprastą šeimos dienotvarkę. Dukra ir sūnus didžiąją dienos dalį praleidžia prie kompiuterių, o ir valgymo režimas tapo kitoks.

„Prisnigo, tai darbas bus sniegą nukasti, bet šiaip dėl judėjimo prasta padėtis, treniruotės nevyksta, ištisas sėdėjimas namuose. Mityba, galima sakyti, visiškai sutrikusi, miego režimas lygiai taip pat“, – bėdomis dalijosi panevėžietė Roberta Pociūtė.

Pasak specialistų, kas penktas Lietuvos vaikas turi problemų dėl svorio, o karantinas dar labiau jas paaštrino.

„Matome, kad iš tikrųjų buvimas namuose ir mažesnis aktyvumas turi įtakos vaikų sveikatai, jis turi įtakos ir galbūt vaikų svorio pokyčiams.

Tokia problema justi šiuo metu, ir tėvai turėtų tam skirti didesnį dėmesį“, – kalbėjo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Gintarė Noliūtė.

Pasak dietologės Kristinos Jasmontienės, vaikų svorio didėjimui įtakos turi kardinaliai pasikeitę įpročiai. Vaikai pajudėdavo mokyklose per pertraukas, nebuvo jokių užkandžių per pamokas. Dabar, kai daugelis visą dieną namuose prie kompiuterių, šalia – ir lėkštė su užkandžiu, dažnai atvežtu pagal užsakymą.

„Jeigu nebuvo įpročio gaminti iki šiol, nuotolinis mokymasis ir darbas dar pagilino tą problemą. Na, iš tiesų reikia sutikti, kad kai nėra laiko, yra patogu užsisakyti kažką. Bet dažniausiai užsakome greitąjį maistą“, – kalbėjo K. Jasmontienė.

Dietologė sako, jau dabar tėvai kreipiasi dėl didėjančio atžalų svorio. Vaikams sudaromi mitybos planai, tėvai mokomi kartu laikytis režimo. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė sako, jei dabar nebus imtasi veiksmų, grįžti į normalų ritmą ir išvengti karantino pasekmių bus sudėtinga.

„Šeimoje siūlyčiau turėti vaikščiojimo programėlę, dešimt tūkstančių per dieną įmanoma nueiti, susirasti maršrutus“, – patarė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Žydra Povilonienė.

Pasaulinės nutukimo federacijos duomenimis, nutukusių vaikų skaičius siekia daugiau kaip 150 mln. Lietuva patenka į „raudonąją zoną“ kartu su kitomis šalimis, kuriose prognozuojami didesni vaikų nutukimo rodikliai.