Sveikata

2021.01.16 17:32

Naujoji SARS-CoV-2 versija baugina pasaulį: reikia pagreitinti, o gal netgi pakeisti skiepijimo strategiją

Gazeta Wyborcza, LRT.lt2021.01.16 17:32

Naujoji viruso versija yra labiau užkrečiama nei buvo tikėtasi. Nors britų mokslininkai iš Imperial College tikina, kad ji nėra dar labiau mirtina, tačiau kur kas pavojingesnis gali būti virusas, kuris greičiau užkrečia, o ne pražudo didesnį pacientų procentą.

Tikriausiai būtent dėl šio viruso Didžioji Britanija neseniai paskelbė jau trečiąjį karantiną mažiausiai septynių savaičių trukmės.

Naujoji, B1.1.7 pavadinta koronaviruso SARS-CoV-2 versija pasirodė Britų salose pernai rudenį. Iš pradžių ji nesukėlė didesnio susidomėjimo ir buvo palaikyta dar viena koronaviruso mutacija. Tačiau laikui bėgant mokslininkai pradėjo įtarinėti, kad šįkart virusui pavyko pasiekti pokyčių genetinėje medžiagoje, galinčių nulemti pandemijos eigą.

Originalią publikaciją rasite čia

Didžiausias genetinis pokytis nuo pandemijos pradžios

2020 m. gruodžio 8 d. vyko susitikimas, skirtas apžvelgti koronaviruso pandemijos plitimą Didžiojoje Britanijoje. Mokslininkai ir visuomeninės sveikatos ekspertai pamatė diagramą, privertusią juos išsitiesti kėdėse.

„Anglijos pietryčiuose esančioje Kento grafystėje buvo užfiksuotas staigus naujų užsikrėtimo atvejų šuolis. Tai atrodė labai keistai – žurnalo „Science“ puslapiuose pasakojo Nickas Lomanas, mikrobų genomų specialistas iš Birmingemo universiteto.

Pusė naujų infekcijos atvejų buvo sukelta B1.1.7. viruso versijos. Prabėgus mažiau nei porai savaičių ši viruso versija sukėlė paniką Didžiojoje Britanijoje ir Europoje.

Atlikę pradinę šios koronaviruso mutacijos analizę mokslininkai nustatė, kad ji daug labiau užkrečianti, tačiau ne labiau mirtina. Tiesa, vėlesni tyrimai turėtų parodyti, kiek ši mutacija yra labiau užkrečiama. Profesorius Axelis Gandis iš britų Imperial College tvirtino, kad skirtumai tarp naujos ir senos viruso versijos yra „gana ekstremalūs“.

„Egzistuoja didelis skirtumas, turint omenyje lengvumą, su kuriuo plinta naujoji viruso versija“, – sakė prof. A. Gandis interviu BBC News. Kartu jis pridūrė: – „Tai yra rimčiausias genetinis pokytis, kuris įvyko SARS-CoV-2 viruse nuo pandemijos pradžios“.

Imperial College atlikto tyrimas parodė, kad pernai lapkritį Didžioje Britanijoje per karantiną naujosios koronaviruso versijos transmisija išaugo trigubai. Naujoji versija 0,4-0,7 padidina reprodukcijos (R) faktorių. R faktorius yra rodiklis, kuris parodo, kiek vienas asmuo, sergantis koronavirusu, užkrečia kitų asmenų.

Nustatyta, kad naujausias R faktorius Didžiojoje Britanijoje siekia 1,1-1,3. Tai reiškia, kad vidutiniškai 100 sergančiųjų užkrečia 110-130 žmonių. Naujoji viruso versija padidino užsikrėtimų skaičių vidutiniškai 40-70 proc.! Būtent todėl buvo priimtas sprendimas vėl uždaryti šalį. Mat be viruso transmisijos apribojimo epidemija tik plėsis. Tam, kad užsikrėtimų skaičius pradėtų mažėti, R faktorius turi būti mažesnis nei 1.

Kas blogiausia, atrodo, kad naujoji viruso versija nulemia didesnį viruso titrą paciento organizme (nors tai sunkiau nustatyti, nes viruso titrą gali nulemti mėginių paėmimo klaida ir matavimo laikas).

Taip pat pirminiai rezultatai parodė, kad naujojo viruso versija greičiau plito tarp žmonių, jaunesnių nei 20 metų, ypač tarp mokyklinio amžiaus vaikų. Tačiau naujausi prof. A. Gandžio duomenys parodė, kad naujoji versija ne ką lėčiau plito visose amžiaus grupėse.

„Imperial College surinkti duomenys atspindi geriausią iki šiol atliktą analizę ir implikuoja, kad naujosios viruso versijos atveju iki šiol naudotos priemonės nepadės sumažinti R faktoriaus žemiau 1. Kalbant paprastai, jei bus imtasi kitokių priemonių, B 1.1.7. ir toliau plis, o tai reiškia, kad bus didesnis infekcijos plitimas, daugiau hospitalizuotų asmenų ir daugiau mirčių – prieš karantino paskelbimą kalbėjo profesorius Jimas Naismithas iš Oksfordo universiteto.

Amerika taip pat panikuoja

Britų problemos netrukus gali virsti visos Europos, o gal netgi pasaulio problemomis. Kaip velnias švęsto vandens naujos koronaviruso versijos bijo JAV epidemiologai.

Prabėgus savaitei po to, kai JAV buvo nustatytas pirmas užsikrėtimo nauja koronaviruso versija atvejis (ją aptiko pas vyrą iš Kolorado, kuris niekur nebuvo išvykęs), dar vienas atvejis buvo užfiksuotas Kalifornijoje. Baimė yra didesnė dar ir dėl to, kad praeitų metų gruodį buvo užfiksuota daugiausia mirčių nuo COVID-19 atvejų nuo pandemijos pradžios. Nuo koronaviruso mirė beveik 78 tūkst. žmonių, o JAV sveikatos apsaugos specialistai perspėjo, kad 2021 m. sausį, nepaisant skiepų atsiradimo, aukų tikriausiai bus dar daugiau.

Mokslininkų visiškai nenuramina faktas, kad naujoji viruso versija nėra labiau mirtina.

„Turint omenyje išgyvenamą pandemijos etapą, labiau užkrečiama viruso versija tam tikrais aspektais yra kur kas pavojingesne nei labiau mirtina – „The Atlantic“ puslapiuose rašo profesorė Zeynep Tufekci iš Šiaurės Karolinos universiteto.

Taip yra todėl, kad didesnis viruso gebėjimas užkrėsti kelia grėsmę eksponentiniam infekcijų padidėjimui, kai padidėjusio mirtingumo poveikis gali didėti linijiniu būdu.
Kaip aiškina prof. Z. Tufekci, tam, kad suprastume skirtumą tarp eksponentinės ir linijinės rizikos, reikia išanalizuoti profesoriaus Adamo Kucharskio iš Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos pateiktą pavyzdį, susijusį su užkrečiamųjų ligų epidemijos matematine analize. Prof. A. Kucharskis lygina 50 proc. mirtingumo nuo virusų padidėjimą su 50 proc. užsikrėtimo virusu atvejų padidėjimu.

„Paimkime viruso reprodukcijos faktorių, lygų 1,1, ir mirtingumo nuo infekcijos koeficientą, siekiantį 0,8 proc. Dabar įsivaizduokime, kad yra 10 tūkst. aktyvių infekcijų (tikėtinas scenarijus daugeliui Europos miestų)“ – rašo prof. A. Kucharskis. Anot jo, esant tokiems skaičiams, galima tikėtis 129 mirčių atvejų per mėnesį.

Privalome skiepyti greičiau

Profesorės Z. Tufekci vertinimu, naujoji SARS-CoV-2 versija gali būti maždaug 50-70 proc. labiau užkrečiama.

„Žinoma, kad ir toliau turime reikalų su kvėpavimo takų virusu, tad pagrindiniai apsaugos nuo jo metodai išlieka tie patys. Tačiau turėsime būti kur kas griežtesni“ – rašo prof. Tufekci.

Dalis epidemiologų yra įsitikinę, kad, turint omenyje, jog naujoji koronaviruso versija jau pasklido už Didžiosios Britanijos ribų, nėra prasmės uždaryti sienų. Visgi kitų specialistų tvirtinimu, būtent ribojant atvykimą galima bent kelioms savaitėms pavėlinti viruso plitimą.

Gali atrodyti, kad tai nėra daug, tačiau pradėjus skiepyti žmones skirtumas gali būti didelis. Milijonai žmonių, kuriuos per šį laiką pavyks paskiepyti, nesusirgs COVID-19 ir netaps viruso nešiotojais.

Be to, paskiepyti žmonės ne tik daug rečiau gali užsikrėsti COVID-19. Atrodo, kad visi jie yra labiau atsparūs net tyliam besimptomiam užsikrėtimui. Tad skiepų prieinamumas turi esminę reikšmę ir tai negali tęstis metais.

Negalima pamiršti, kad tik reikšmingos populiacijos apimties paskiepijimas, o ne patys skiepai, gelbsti gyvenimus. Su epidemija kovojama pasitelkiant logistiką ir infrastruktūrą, todėl būtina skirti ir daugiau pastangų, ir lėšų, kad per kuo įmanomai trumpiausią laiką būtų paskiepyta kuo daugiau žmonių.

Būtent todėl kurios Kanados provincijos nusprendė nelaikyti skiepų rezerve antrai dozei, o panaudoti visus įmanomus skiepus, skiepijant žmonės. Mokslininkų paskaičiavimais, palyginus su strategija palikti dalį skiepų rezerve (atsargai, jei dėl kažkokios priežastis nutrūktų tiekimo grandinė), toks „šuolis į priekį“ gali padėti išvengti 34-42 proc. užsikrėtimų atvejų.