Sveikata

2021.01.13 18:29

Su sunkumais susidūrusiems vyrams padedantis Tumšys: vis dar manoma, kad prašyti pagalbos – „nevyriška“

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.13 18:29

Iššūkių ir nelengvų išgyvenimų gausą pažėrę 2020-ieji iniciatyvius klaipėdiečius sutelkė prasmingai veiklai – įkurta ir jau veikia pirmoji tokia Lietuvoje pagalbos linija vyrams. Nors karantinas labai aiškiai atskleidė, kad abiejų lyčių žmonės sunkiai išgyvena pandemijos paaštrintą vienišumo jausmą bei kartais jaučiasi įstrigę neišsprendžiamomis atrodančiose situacijose, tačiau visuomenėje vis dar gajūs stereotipai apie tai, kas yra vyriška ir kas – ne, kai kuriuos stabdo kreiptis pagalbos.

Pirmoji Lietuvoje specializuota emocinės paramos vyrams linija „Nelik vienas“ veikia nuo lapkričio pabaigos.

„Pradėjome veikti lapkričio pabaigoje ir teikiame specializuotą pagalbą vyrams. Orientuota vyrams, tačiau, jeigu paskambins moteris, tikrai pagalba bus suteikta“, – patikino vienas linijos įkūrėjų Marius Tumšys.

Linijos konsultantai visiems paskambinusiems teikia emocinę, psichologinę ir psichoterapinę pagalbą, padeda ieškoti sprendimų iš įvairių situacijų, kai žmogus jaučiasi nublokštas į tikrą gyvenimo akligatvį. Tačiau, pasak pašnekovo, paskambinusiems, jeigu reikia, teikiama ir teisinė pagalba.

„Jeigu konsultantas matytų, kad yra reikalinga tokia ir ne vienkartinė pagalba ir skambinantysis sutiktų priimti tokią pagalbą – ji suteikiama. Turime specialiai šiam projektui subūrę specialistus“, – aiškino M. Tumšys.

Juolab, kai išgirsta, kad teikiama emocinė pagalba, matyt, manoma, kad tai nėra „vyriška“.

Nors pagalbos vyrams linija gyvuoja dar ne ypač ilgai, tačiau kai kurie žmonės ją jau yra atradę ir skambina. Tiesa, pripažįstama, kad kol kas telefonai iki raudonumo dar neįkaista nuo bėdų prislėgtų vyrų skambučių.

„Kaip ir galima tikėtis, vyrų skambučių dar nesulaukiame labai daug. Nes yra dar stipri visuomenės nuostata ir stereotipai ir vyrai nelabai drįsta prašyti pagalbos. Juolab, kai išgirsta, kad teikiama emocinė pagalba, matyt, manoma, kad tai nėra „vyriška“, – pastebėjo M. Tumšys.

Skambinantys vyrai paprastai pasakoja susiduriantys su sunkumais dėl santykių su kitais žmonėmis. Neabejojama, kad šias problemas dar labiau paaštrino pandemija, kuri privertė žmones daugiau laiko leisti namuose, apribojo socialinių ryšių galimybes, o kai kuriuos – prislėgė vienatve.

„Tos problemos, kurios buvo įsisenėjusios, galbūt nebuvo sprendžiamos – išryškėjo dabar. Būna žmonių, kurie skambina vienatvės klausimais, nes negali būti su savo artimaisiais, yra ne Lietuvoje. Būna, kad žmonės skambina iš užsienio, yra vieni, izoliuojasi ir reikia tiesiog pabendrauti“, – pasakojo vienas linijos įkūrėjų.

Tiesa, pabrėžiama, kad ši linija nėra skirta tik tiems, kurie turi labai didelių problemų, balansuoja ties savižudybės riba, turi priklausomybių, kitų gilių psichologinių problemų ar pan.

„Galima paskambinti ir patekus į kažkokią momentinę situaciją, kai nežinome sprendimo, kai užklumpa stresas ar reikia greitai priimti sprendimą, o šalia nėra artimo žmogaus arba manoma, kad jis nesuprastų. Taip kartais ir būna – artimi žmonės yra labai šališki ir kartais galbūt mes negalime ar nenorime iš jų priimti tos pagalbos. Mūsų tikslas yra tuo momentu suteikti emocinę pagalbą, išklausyti“, – aiškino M. Tumšys.

Pašnekovas pasakojo, kad kartais pokalbiai su paskambinusiais vyrais užsitęsia ir iki valandos.

Vyrų linijoje pagalba teikiama anonimiškai, laukiami ir tie, kurie jaučia poreikį kreiptis pakartotinai. Visų tų, kuriems šiuo metu ypač reikia nelikti vieniems, skambučių laukiama numeriu 860411119, galima bendrauti ir laiškais – pagalba@nelikvienas.lt.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės