Sveikata

2020.12.27 19:23

Kuriama gripo vakcina, kuria nebereikės kasmet skiepytis

LRT.lt2020.12.27 19:23

Nors šiuo metu siaučianti COVID-19 pandemija neabejotinai yra prioritetas, rūpinantis visuomenės sveikata, sezoninis gripas ir toliau kasmet pasaulyje nusineša tūkstančius gyvybių. Mokslininkai mano žengę dar vieną žingsnį pirmyn ir galbūt netrukus sukursiantys universalią gripo vakciną, rašo „Science Alert“.

Tokia vakcina suteiktų ilgalaikę apsaugą nuo įvairių gripo štamų, kurie gali mutuoti bei vystytis, taip „išsisukdami“ nuo šiandien mūsų turimų gripo vakcinų. Tokia vakcina būtų didžiulis proveržis visuomenės sveikatos srityje, todėl daugelis mokslininkų intensyviai ieško galimybių ją sukurti.

Naujas bandymas šioje srityje ką tik perėjo pirmąjį klinikinių tyrimų su žmonėmis etapą, kurio metu buvo vertinamas jo saugumas. Viskas praėjo sklandžiai, ir nors imtis buvo labai nedidelė – vos 65 žmonės – tai yra daug žadanti kelio, kuriuo einant, tikėtina, bus išgelbėta ne viena gyvybė, pradžia.

„Vakcina nuo gripo viruso, suteikianti plataus spektro imunitetą, greičiausiai apsaugotų nuo bet kokio naujai atsirandančio gripo viruso potipio ar štamo ir leistų mums kur kas geriau pasiruošti pandemijai bei išvengti problemų su gripo pandemijomis panašių į tas, kokias matome šiandien su COVID-19, – sako „Mount Sinai“ ligoninės (Niujorkas) Icahno medicinos mokyklos mikrobiologas Florianas Krammeris. – Mūsų chimerinė hemagliutinino vakcina yra reikšmingas laimėjimas, lyginant su įprastomis vakcinomis, kurios dažnai neatitinka cirkuliuojančių virusų štamų ir dėl to nėra iki galo veiksmingos. Be to, kasmetinis žmonių skiepijimas yra milžiniškas ir daug lėšų reikalaujantis darbas.“

Tyrėjų teigimu, pakaktų dviejų ar trijų chimerinės hemagliutinino (HA) vakcinos dozių, kad organizmo imuninė sistema suformuotų imunitetą ir jo nereikėtų kasmet pertvarkyti.

Vakcina taip pavadinta dėl to, kad ji taikosi į hemagliutininą – baltymą, kuris gripo virusą susieja su organizmo ląstelių receptoriais. Gripo vakcinos paprastai skatina organizmą gaminti antikūnus, kurie veikia baltymo viršūnėlę. Tačiau šiuo atveju mokslininkai nusitaikė kiek žemiau, arčiau viruso apvalkalo.

Nors gripo virusas paprastai pasinaudoja antigeniniu dreifu vadinamu procesu ir, mutavus hemagliutinino baltymo viršūnėlei, išvengia neutralizacijos, nusitaikius į centrinę jo dalį, tokios galimybės neliktų. Tokiu būdu tarsi pasirinktume stacionarų taikinį vietoje judančio.

„Ši vakcina ypatinga tuo, kad ji yra ne tik plataus spektro, bet ir daugiafunkcinė, galinti neutralizuoti daugelio rūšių gripo virusus, – sako Icahno medicinos mokyklos mikrobiologas Adolfo García-Sastre. – Ši universali vakcina gali būti ypač naudinga mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims, neturinčioms pakankamai išteklių ar logistikos galimybių kiekvienais metais skiepyti savo gyventojus nuo gripo.“

Vakcinos dozę gavusiems tyrimo dalyviams susiformavo stiprus imuninis atsakas, kuris truko mažiausiai 18 mėnesių, o tai nuteikia optimistiškai. Kadangi tai tik 1 etapo bandymas, apsauga nuo gripo nebuvo tiesiogiai tiriama – pirmasis vakcinų bandymo etapas yra skirtas saugumo įvertinimui.

Nors mokslininkai jau seniai manė, kad kuriant universalią vakciną nuo gripo, reikėtų orientuotis į centrinę baltymo dalį, iki šiol nebuvo aišku, ar tai būtų praktiškai įmanoma. Naujasis tyrimas rodo, kad greičiausiai mokslininkams pavyko.

Per ateinančius porą metų mokslininkai bandys kurti panašias vakcinas, skirtas kitoms gripo grupėms, o tada sujungs jas į vieną ir organizuos didesnio masto bandymus su žmonėmis, kurių metu bus patikrintas susiformuojantis imunitetas. O tada greičiausia prasidės kur kas mažiau gyvybių pareikalausiantys gripo sezonai.

„Šis mūsų klinikinio darbo etapas leido kur kas geriau suprasti imuninį atsaką, jo ilgaamžiškumą ir suteikė mums dar daugiau pasitikėjimo savimi, kuriant šią, tikėtina, proveržį medicinoje pasiekti padėsiančią vakciną“, – sako F. Krammeris."

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt