Sveikata

2020.12.24 11:39

Ką reikėtų žinoti prieš sėdant prie šventinio stalo: pagrindiniai apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.12.24 11:39

Nors šios Kalėdos bus ramesnės, be didesnio artimųjų šurmulio ir didelių vaišių, tačiau prie šventinio stalo tikrai sės bent jau artimiausi šeimos nariai. Dažnai tokius šventinius vakarojimus lydi alkoholis ir kitą rytą galvos skausmu pasitinkančios pagirios. Tie, kas turi jautresnį skrandį, su pasekmėmis gali susidurti jau po poros valandų nuo pirmo baltos mišrainės šaukšto. Kiti gi ir švenčių nesulaukia, besitvarkydami apsinuodiję buitine chemija.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja klinikinė toksikologė Gabija Mikulevičienė tikina, kad per šventes nuo nepageidaujamų reiškinių gelbsti trys dalykai: saikas, vanduo ir telefonas po ranka.

– Kuo per šventes kuo dažniau žmonės apsinuodija: alkoholiu, maistu ar kažkuo kitu?

– Dažniausiai gyventojai per šventes apsinuodija maistu ir nesaikingu bet kokių medžiagų vartojimu. Tai negalėčiau sakyti, kad alkoholis yra pirmoje vietoje. Manau, kad tiek maistas, tiek atsitiktinai išgerti vaistai, tiek sumaišytos cheminės medžiagos tvarkant namus šventėms.

Būna atvejų, kad vietoje to, kad valytų vonią vienu valikliu, sumaišo kelis ir apsinuodija nuodingais garais ir dėl to atvyksta į medicinos įstaigas. Gyventojai apsinuodija labai įvairiomis medžiagomis.

– Kaip atskirti, kuo žmogus pasinuodijo? Ar skiriasi simptomai apsinuodijus alkoholiu, maistu ir cheminėmis medžiagomis?

– Jeigu jau kyla klausimas, kuo apsinuodijo žmogus, reiškia, nė vieno iš išvardintų dalykų nebuvo naudota ar vartota su saiku. Dažniausiai gyventojai apsinuodija mišiniu. Pavyzdžiui, netinkamai apdorotas maistas kartu su alkoholiu gali sukelti apsinuodijimą. Tokią pačią reakciją gali iššaukti kaip didelis kiekis tik maisto arba didelis kiekis alkoholio ir nedaug maisto. Visada yra lengviausia apkaltinti tortą.

Reikėtų labai atsargiai vartoti riebų maistą kartu su alkoholiu, nes didelis riebaus maisto kiekis ir kartu alkoholis didina kasos uždegimo riziką. Žmogus, kuris neturi problemų dėl alkoholio vartojimo, jeigu jis suvartoja didelį riebaus maisto kiekį kartu su alkoholiu, gali atsidurti ligoninėje. Tiesiog kasa nebesugeba susitvarkyti su maistu ir kartu išgeriamu alkoholiu, ir išskiria labai daug fermentų, dėl to kyla uždegiminė reakcija. Iš kasos išsiskyrusios medžiagos pradeda naikinti pačią kasą, o tai baigiasi pankreatitu.

Ši reakcija yra žaibiška, ji gali kilti per kelias valandas, kartais – per kelias dienas. Todėl jeigu žmogus yra jautresnis kai kurioms medžiagoms, jeigu kasa ne visai sveika, užtenka labai nedaug riebesnio kepsnio su vyno taure ir gali įvykti kasos uždegimas ir galime netekti žmogaus.

– Jeigu pavyksta išgelbėti tokiu atveju žmogų, ar tas pacientas gali turėti vėliau kažkokių liekamųjų reiškinių?

– Jeigu įvyksta kasos pažeidimas, dažniausias iš liekamųjų reiškinių yra cukrinis diabetas, kuriam kontroliuoti reikia nuolatinės dietos, nuolatinės medikų priežiūros, paties paciento dėmesio, stebėjimo, ką jis valgo. Atsiranda būtinybė nuolat vartoti medikamentus, tokius kaip insulinas.

– Be riebaus maisto, kokie kiti produktai, tradiciniai šventinio stalo patiekalai kelia pavojų mūsų organizmui?

– Nėra gero ar blogo maisto, nėra produktų, kurie būtų geresni ar blogesni už kitus. Tiesiog reikia žinoti, kaip maistą derinti, vartoti jo saikingai. Jeigu žmogus ilgai nevalgė produktų, kuriuos pasiruošė šventiniam stalui, tikėtina, kad jeigu jų suvalgys labai daug, pavyzdžiui, baltos mišrainės kibirą, gali šiuo maistu apsinuodyti.

– Kaip atskirti, kada žmogus tiesiog apsinuodijo maistu, o kada prasideda kasos uždegimas?

– Prasidėjus kasos uždegimui pasireiškia labai intensyvus juosiančio pobūdžio pilvo skausmas. Atrodo, kad pilvą veržtų diržas. Taip pat kasos uždegimą lydi vėmimas ir viduriavimas. Tiesa, pastarieji simptomai gali ir nepasireikšti, gali būti tik intensyvus skausmas.

Vėmimas ir viduriavimas apskritai yra dažnas apsinuodijimo požymis, tačiau reikia turėti omenyje, kad kiekvienas atvejis yra individualus. Kai kuriems gali pakilti temperatūra, tačiau temperatūra pakyla ir esant infekcijai, šis simptomas gali pasireikšti ir apsinuodijus maistu. Tačiau jeigu žmogus yra apsinuodijęs maistu ir gausiai vėmė, tai kūno temperatūra tikrai nesieks 39 laipsnių karšio. Ji laikysis tarp 37-38 laipsnių. Jei temperatūra yra aukštesnė, tai gali rodyti infekciją arba kažkokį didelį pažeidimą.

Taip pat apsinuodijus maistu gali pasireikšti ūmus skrandžio uždegimas.

– Dažniausiai kalbant apie apsinuodijimą alkoholiu akcentuojamas jo kiekis, bet ar pati alkoholio rūšis yra svarbi?

– Labai svarbu, kad vartojamas alkoholis nebūtų kokia nors naminė degtinė, pilstukas, nes tokie gėrimai tikrai sveikatai ir gyvybei pavojingi.

Didelio skirtumo nėra, ar žmogus vartoja stiprų alkoholį ar silpną, vis tiek svarbiausia yra alkoholio kiekis. Būtina pabrėžti, kad tokio dalyko, kaip saugus alkoholio vartojimas, nėra. Gali būti mažos rizikos alkoholio vartojimas ir tai yra ne daugiau kaip 3-5 standartiniai alkoholio vienetai žmogui arba ne daugiau kaip 30-50 granų gryno alkoholio per parą, bet ne daugiau nei 10 standartinių alkoholio vienetų per savaitę, bet ne kasdien. Turi būti bent dvi dienos be alkoholio. Jokiu būdu negalima vienu metu išgerti savaitės normos.

Lengviausia yra apsiskaičiuoti alkoholio vienetus, kurie mums padeda suprasti, kiek daug mes suvartojome. Tai yra grynas alkoholio kiekis gėrime, padalintas iš 10. Tarkime, vyno butelis 750 ml, kuriame yra 12-13 laipsnių alkoholio, turi 8 standartinius alkoholio vienetus. Tai reiškia, kad jame yra 80 gramų gryno alkoholio.

Vandens vartojimas greta alkoholio yra būtinas. Alkoholis padeda pasišalinti skysčiams ir organizmo. Jeigu žmogus išgeria bokalą alaus, tai jis iššlapina du bokalus. Tai posakis, kad alus padeda numalšinti troškulį yra tik jausmas, tačiau iš tiesų organizmas vandens netenka. Todėl vartojant alkoholį reikia išgerti du kartus daugiau vandens nei svaigiųjų gėrimų, kad atstatytume organizme skysčius.

– Pakankamas vandens suvartojimas šventės metu gali apsaugoti žmogų nuo pagirių?

– Jeigu žmogus vartojo du kartus daugiau vandens nei svaigiųjų gėrimų, greičiausiai ir paties alkoholio suvartotas kiekis bus mažesnis, nes žmogus tiek daug skysčių suvartoti nesugebės. Šventės metu vartojant alkoholį kitos dienos pojūčiai gali būti šiek tiek lengvesni, bet ar tikrai padės išvengti pagirių – turbūt kad ne, nes pagirios yra bausmė už suvartotą didelį kiekį alkoholio.

– Kaip atpažinti, kada žmogus suvartojo per daug alkoholio ir kada skubiai reikėtų gabenti jį į ligoninę?

– Jeigu žmogus praranda sąmonę ir jo neįmanoma pažadinti, tai reiškia, kad jis nereaguoja nei į skausmą, nei į žadinimą balsu. Kitas dalykas – jeigu jau kyla klausimas, ar žmogui nereikia kviesti greitosios pagalbos, greičiausiai tai reiškia – kad reikia.

Jeigu žmogus reaguoja į skausmą ir garsą, yra tik išgėręs, jį galima palikti miegoti, tačiau būtina jį saugiai paguldyti ant šono. Taip pat svarbu, kad žmogus nevemtų. Tokį žmogų reikia nuolat stebėti. Tikrai ne visais atvejais išgėrusį miegantį žmogų reikia vežti į ligoninę, bet jeigu jo niekaip pažadinti neišeina – dažnu atveju turi būti kviečiama greitoji pagalba.

Jeigu paliktume išgėrusį miegantį ir į garsą ar skausmą nereaguojantį žmogų, jeigu jis pradės vemti arba užkris liežuvis ir jis nustos kvėpuoti, taip, mes galime jo netekti. Jeigu to neįvyks – žmogus išsimiegos, pabus ir turės iškęsti pagirias.

– Daug yra liaudies medicinos receptų, kitokių patarimų, kaip palengvinti pagirias. Vieni atstatinėja elektrolitų kiekį, kiti stengiasi vartoti cukraus ar vitamino C turinčių produktų. Šie pagalbos būdai– mitas ar ne ir ar saugu juos pagirioms, kai yra apnuodytas organizmas, vartoti?

– Mūsų tautosaka tikrai yra plati. Aš manau, kad elektrolitų atstatymas, vitamino C vartojimas, gliukozė – tai nepakenks, bet ar tai tikrai padeda – čia jau kitas klausimas.

Jeigu intensyviai skauda galvą, vaistus nuo skausmo irgi galima vartoti, tik vėlgi turi būti normalus jų kiekis. Yra paros dozė, kurios negalima viršyti.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad jeigu yra alkoholio pažeistos kepenys ir nesaikingai vartojami vaistai nuo skausmo ar temperatūros, kurie taip pat veikia kepenis, tai gali sukelti kepenų pažeidimą.

– Dar vienas populiarus posakis lietuvių tautoje: kuo susirgai, tuo ir gydykis. Kuo gali baigtis pagirių malšinimas alkoholiu?

– Žmonės, kurie kitą dieną pagirioms vartoja alkoholį, jie tiesiog sumažina tą pagirių pojūtį, nes vėl tampa girti ir taip atitolina sveikimą. Tą akimirką pasidaro lengviau, bet praėjus kelioms valandoms vėl galvą skauda, vėl pykina, vėl norisi išgerti. Tai gali užsitęsi išgertuvės ir tapti ne dienos, o savaitės klausimu.

Jeigu yra užsitęsusios išgertuvės savaitę, dvi, galbūt mėnesį, nutraukus alkoholį dažnu atveju jau kreipiamasi į gydytoją. Tai jau yra liga – alkoholio nutraukimo sindromas, kuris pasireiškia nerimu, drebuliu, baime. Žmogus jaučia, kad yra blogai, bet nežino, kas. Gali būti gausus vėmimas, pasireikšti traukuliai. Taip pat gali įvykti didelis kepenų pažeidimas, gali pradėti vaidentis.

Tie žmonės, kurie alkoholį vartoja ilgiau nei savaitę, tikėtina, kad turi problemų su alkoholiu kaip priklausomybe.

Būtina atkreipti dėmesį, kad yra alkoholizmą lydinčių ligų. Dažniausia jų – alkoholio provokuoti traukuliai. Tai nėra epilepsija, traukulius išprovokuoja alkoholis. Dėl to žmonės negali dirbti su elektra, negali vairuoti automobilio, gali susižeisti. Taip pat iš lydinčių susirgimų yra kepenų pažeidimas ir dažniausiai tai yra kepenų cirozė.

Gali būti rankų ir kojų tirpimas, silpnumas iki tokio lygmens, kad žmogus tampa kone paralyžiuotas. Pastaroji yra ilgalaikio alkoholio vartojimo pasekmė, nes alkoholis veikia ne tik galvos smegenis. Smegenys iš tiesų tirpsta, tai nėra mitas. Jų tūris mažėja, ir prarastas vietas užpildo skystis. Lygiai taip pat yra pažeidžiami ir visi nervai: rankų, kojų. Pasidaro sunku vaikščioti. Žmogus negali užsimerkęs eiti, negali lipti laiptais nežiūrėdamas, gali ir visai nebevaikščioti.

– Artėjant šventėmis kokiais vaistais derėtų pasirūpinti, kokių preparatų turėtų nuolat būti mūsų namų vaistinėlėse?

– Dažniausiai tuos dalykus mes jau turime ir mes tai turime net ne vaistinėlėje, o namuose – tai yra vanduo. Tai yra pati pirmoji pagalba bet kokio apsinuodijimo atveju. Jei kažkokia cheminė medžiaga pateko ant odos, jei žmogus kažką netinkamo išgėrė ar apsinuodijo maistu – visada pirma pagalba yra vanduo.

Žmogaus paros norma yra 2-3 litrai vandens. Jeigu žmogus karščiuoja – vandens reikėtų daugiau. Jeigu žmogus vemia ir netenka skysčių – jis turėtų vandenį vartoti po truputėlį, po šaukštą ar du kas pora minučių, nes didelis kiekis gali išprovokuoti vėmimą. Taip bus atstatomas skysčių balansas nesudirginus vėmimo centro.

Aktyvinta anglis irgi laikoma pirmąja pagalba, tačiau angliukas, kad jis būtų efektyvus, jo turi būti skiriama 1 gramas 1 kg kūno svorio. Reiškia, reikėtų išgerti šimtus tablečių, ko dažnai žmogus nepajėgia.

Reikėtų žinoti, kad alkoholio angliukas nesujungia, rūgščių – taip pat, todėl neverta apsinuodijus alkoholiu gerti aktyvintos anglies. Taip pat negalima tyčia vimdyti alkoholiu apsinuodijusio žmogaus, nes alkoholio skrandyje dažniausiai nebėra.

Jeigu yra netyčia išgerta kokia nors cheminė medžiaga, pavyzdžiui vaistai, aktyvinta anglis yra pirmoji pagalba. Tačiau kiekis jos vis tiek išlieka toks pat – 1 gramas 1 kg kūno svorio.

Virškinimą gerinantys vaistai įvykus apsinuodijimui yra beverčiai, jie gelbsti tik sustojus skrandžiui.

Jeigu neaišku, ką daryti, visada galima pasiskambinti į apsinuodijimų informacijos biurą, kur specialistai pakonsultuos, ką daryti konkrečiu atveju. Biuro telefonai yra užrašyti ant kiekvienos cheminės medžiagos pakuotės, ant vaistų pakuočių.

Taip pat yra budintys šeimos gydytojai, bent jau didžiuosiuose miestuose, kurie gali konsultuoti telefonu ir padėti visą parą.

Reikia turėti omenyje, kad nors medikai su nerimu laukia šventinio laikotarpio, visgi resursai esant COVID-19 pandemijai didinti gydytojų ir slaugytojų pajėgas priėmimo skyriuose yra menki. Visos ligoninės privalo teikti būtinąją pagalbą. Būtinoji pagalba reiškia, kad gresia pavojus žmogaus gyvybei, kita pagalba gali palaukti arba su specialistais konsultuotis telefonu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt