Sveikata

2020.12.18 20:21

Pandemijos grimasos: pacientai patys nesikreipia net dėl insulto, kai kurie šeimos gydytojai neišrašo siuntimų

Aistė Valiauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.18 20:21

Pacientai skundžiasi, kad dėl pandemijos sunkiau gauti kitas medicinos paslaugas, jų tenka ilgai laukti, esą būna, kad ir šeimos gydytojai nenori rašyti siuntimų pas specialistus. Medikai pripažįsta, kad pacientų sumažėję, tačiau jie esą patys nesikreipia dėl itin rimtų ligų – insulto, širdies, kraujotakos sutrikimų, onkologinių susirgimų. O to pasekmės, pasak gydytojų, bus skaudžios – uždelsus, jau dabar vėžys nustatomas vėlesnės stadijos nei anksčiau. 

Šiaulių centro poliklinikoje prie šeimos gydytojų kabinetų eilių nėra. Tačiau žmonės sako, kad norint patekti pas kitus specialistus tenka palaukti. Per dieną čia aptarnaujama apie 800 šiauliečių. Tai – perpus mažiau, nei buvo prieš pandemiją.

„Šeimos gydytojai skambina ir kviečia, ir konsultuoja, ir nuotoliu, ir rašo reikalingus siuntimus. Tačiau, manau, nulėmė ir pačių pacientų požiūris į savo ligos atidėjimą“, – sako Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis.

Žinios. Pandemija koreguoja lietuvių įprotį važiuoti apsipirkti į Lenkiją

Mažiau pacientų sulaukia ir ligoninėse dirbantys medikai.

„Nuo spalio mėnesio mes pradėjome stebėti, kad mažėja pacientų srautai daugeliui paslaugų – tarp jų ir miokardo infarkto, insulto“, – sako Šiaulių ligoninės atstovė Jolanta Gedvilienė.

Ir šis sumažėjimas, anot medikų, ne todėl, kad žmonės mažiau serga. Priešingai – neurologė sako, kad šiemet insultų daugiau nei pernai. Medikė įspėja, jei žmonės dels dabar, šių rimtų ligų vėliau neišgydysi.

„Ne mus užplūs, o užplūs laidojimo įstaigas, nes mūsų liga negydoma, ji blogėja ir žmonės miršta nuo insulto, jei jis negydomas“, – teigia Šiaulių ligoninės gydytoja neurologė.

Nacionaliniame vėžio institute diagnozuojama dešimtadaliu mažiau atvejų nei įprastai – vėlgi ne todėl, kad susirgimų mažėtų.

„Jei anksčiau nustatydavome ankstyvų stadijų, poslinkis į blogąją pusę, dabar nustatome vėžį kaip pirmą kartą diagnozuotą ligą, kaip pažengusią iškart. Tokių atvejų padaugėjo ir prognozės gydant tokią ligą yra žymiai prastesnės. Vėlai nustatyta liga, pavėluotai suteiktos paslaugos – tai neišvengiamai padidins mirčių nuo vėžio skaičių“, – sako Vėžio instituto laikinoji direktorė Sonata Jarmalaitė.

Dažniausiai šiuo metu vėlyvesnėse stadijose nustatoma skrandžio ir storosios žarnos vėžys. S. Jarmalaitė sako, kad Vėžio institutas dėl pandemijos nukelto gydymo padarinius jaus dar ne vienerius metus. Tai nebūtinai dėl to, kad žmonės pabijojo ateiti.

„Tenka išgirsti, kad jie skambino, ieškojo pagalbos, pas mus pakliūti būtini siuntimai, preliminari šeimos gydytojo konsultacija, apžiūrėjimas, matyt, ir šitoje grandyje pritrūko dėmesio. Pirminiai ištyrimai užsitęsė dėl personalo stygiaus, užimtumo“, – sako S. Jarmalaitė.

Pacientų organizacijų atstovė Vida Augustinienė sako, kad, jos žiniomis, kai kurie šeimos gydytojai išties neduoda reikiamų siuntimų.

„Motyvuodami tuo, kad nematydami paciento negali žinoti, ar tikrai reikia to specialisto konsultacijos“, – teigia V. Augustinienė.

O paciento pamatyti ir negali, nes dauguma konsultacijų – nuotolinės.

„Dar yra pacientų, kurie po pirmojo karantino nėra patekę pas kai kuriuos specialistus, kai baigėsi karantinas buvo užsiregistravę, bet paslaugos atidėtos neribotam laikui, kai buvo galimybė registruotis, nebuvo laisvų vietų“, – sako Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sako, kad medikai turi aiškiai pacientams pasakyti, jog paslaugų teikimas nestabdomas.

„Aš nemanau, kad yra daug žmonių nesikreipiančių, nes bijo į gydymo įstaigas, tiesiog jie nežino, kad gali kreiptis arba susiduria su biurokratiniais dalykais“, – mano A. Matulas.

Pacientas pas gydytoją gali nepatekti ir šiam susirgus. Šiuo metu toks scenarijus neretas. Serga šimtai medikų, kai kurie nė neįtaria užsikrėtę: štai po visuotinio Vilniaus Lazdynų ligoninės darbuotojų ištyrimo rasti 129 besimptomiai COVID-19 atvejai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt