Sveikata

2020.12.04 11:48

Seimo komitetas: vaistininkų padėjėjai be priežiūros galėtų dirbti iki 2023-ųjų liepos

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2020.12.04 11:48

Seimo Sveikatos reikalų komitetas vaistininkų padėjėjams, vadinamiesiems farmakotechnikams, vaistinėse dirbti savarankiškai siūlo leisti dar pustrečių metų – iki 2023-ųjų liepos. 

Komitetas penktadienį apsvarstė Farmacijos įstatymo pataisas ir pritarė konservatorių Lino Slušnio ir Jurgitos Sejonienės siūlymui drausti vaistininkų padėjėjams dirbti be priežiūros ne nuo 2021-ųjų sausio, o nuo 2023-ųjų liepos.

„Pereinamasis laikotarpis yra tam, kad turėtume laiko suplanuoti valstybinį farmakotechnikų ir vaistininkų poreikį“, – tvirtino J. Sejonienės.

Anot jos, nedaug prasmės ir tikslo rengti specialistus, kurie vėliau negalės sau rasti vietos darbo rinkoje.

„Kas dar mokosi, galėtų įsigyti išsilavinimą“, – teigė Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Remigijus Žemaitaitis.

Tuo metu L. Slušnys pabrėžė, kad Lietuvoje farmakotechnikai ruošiami per ilgai: „Niekur nėra šitiek laiko ruošiami“. Jis taip pat siūlo numatyti reikalavimą, kad vienas vaistininkas prižiūrėtų ir konsultuotų ne daugiau kaip du ar tris farmakotechnikus.

„Vaistinės norėtų, kad vieną vaistininką turėtų 50 vaistinių, kuriose dirba farmakotechnikai. Tada ant tokių vaistinių durų reikia pakabinti informaciją, kad čia vaistai tik išduodami, bet neteikiamos vaistininko konsultacijos. Žmogus galės rinkti, ar žengti į tą įstaigą, ar pasiieškotų kitos“, – teigė L. Slušnys.

Laisvės frakcijos narės Morganos Danielės ir „valstiečių“ frakcijos atstovės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymui vaistininkų padėjėjams be priežiūros leisti dirbti trumpiau, tik iki kitų metų liepos, komitetas nepritarė.

Jeigu Seimas pritars komiteto išvadai, vaistininko padėjėjai teikti farmacines paslaugas, parduoti ar išduoti vaistinius preparatus ir vaistinėje pagal gydytojų receptus gaminti vaistus dar pustrečių metų galės be vaistininkų priežiūros.

2012 metais Seimas priėmė sprendimą sugriežtinti vaistinių veiklą. Iš pradžių buvo numatyta, kad nuo 2016 metų vaistinėse darbo valandomis privalės dirbti ne mažiau kaip vieno vaistininko prižiūrimi farmakotechnikai, paskui terminas buvo nukeltas iki 2021 metų.

Prieš beveik 10 metų sprendimas nebeleisti vaistinėse be nuolatinės vaistininko priežiūros dirbti farmakotechnikams buvo priimtas siekiant suderinti Lietuvoje galiojančią tvarką su Europos Sąjungos direktyva.

Dabar vaistinėse dirba 898 farmakotechnikai, o iš viso vaistininkų padėjėjų sąraše yra 1234 farmakotechnikai.

Populiariausi