Sveikata

2020.11.27 18:55

Kaip Lietuva pasiruošusi COVID-19 vakcinai? Gauti nurodymai ruošti darbuotojus, šaldiklių dar nėra

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.27 18:55

Lietuva jau gavo šeštą sutartį dėl skiepų nuo koronaviruso įsigijimo iš amerikiečių kompanijos „Moderna“. Su penkiomis vakcinų gamintojomis išankstinės sutartys jau sudarytos. Gamintojams ruošiantis skiepus išleisti į rinką, jau pradėjo ruoštis ir gydymo įstaigos. Pirmiausia vakciną gaus medicinos darbuotojai.

Vakcinai sandėliuoti, užtikrinant itin žemos temperatūros palaikymą, šaldiklių kol kas dar Lietuva neįsigijo, tai planuojama padaryti artimiausiu metu. Šiuo metu jau yra pasirašyta sutarčių dėl 8 milijonų dozių pirkimo.

Perkanti vakciną šalis turi pasirūpinti smulkiomis, bet labai svarbiomis techninėmis detalėmis, teigia vakcinos gamintojų atstovė. Būtent nuo jų priklausys, kaip greitai bus pradėta gyventojus skiepyti. Pavyzdžiui, nutolinti vakcinos atkeliavimą gali paprasčiausias informacinis lapelis.

Lietuva pradėjo pasirengimo darbus vakcinų atvykimui

„Jeigu Lietuva nepasinaudos pagreitinta procedūra dėl pakuotės reikalavimų ar reikalaus įprasto, pavyzdžiui, kad atkeliautų tiktai nacionaline kalba, lietuviškai, ką tai reiškia, tai reiškia, kad gamybos procesas gamykloje nukeliaus konkrečiai Lietuvai, nes ten tada turės tą atspausdintą lietuvišką variantą dėti į pakuotę“, – sako vakcinų gamintojų atstovė, advokatė Rūta Pumputienė.

R. Pumputienės teigimu, vienas svarbiausių dalykų – vakcinos sandėliavimas. Taip ji saugoma Jungtinėse Amerikos Valstijose. Skirtingos vakcinos reikalaus ir skirtingų laikymo sąlygų.

Kaip vakcina bus atgabenta į Lietuva ir tinkamai sandėliuojama, rūpinasi Ekstremalių sveikatai situacijų centras. Iš viso pirkti įvairioms priemonėms numatyta daugiau nei 570 tūkstančių eurų.

„Lėšos vakar Vyriausybės posėdyje skirtos tiek, kiek reikia įsigyti šaldytuvus vakcinai laikyti, tiek kitas reikalingas priemones – švirkštus, kaukes, pirštines, dezinfekcines ir kitas priemones. Tikėkimės, kad viskas vyks sėkmingai ir visi įsigijimai įvyks laiku“, – sako laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Kauno klinikinės ligoninės atstovas sako, nurodymai ruošti darbuotojus skiepyti nuo COVID-19 jau gauti ir sprendžiama, kur naujoji vakcina bus laikoma, taip pat reikia paruošti švirkštus, papildomų apsaugos priemonių.

„Rengti sąrašus darbuotojų, kurie norėtų, pageidautų skiepytis, toliau iš tikrųjų, kad skiepijimas turės vykti didelio skaičiaus žmonių ir per pakankamai trumpą laiką. Tai, aišku, įstaiga turi numatyti, kur turėtų būti kabinetai, vietos, kur tokie skiepijimai vyks, turėtų būti numatytas personalas, kuris turi teisę tai daryti“, – teigia Kauno klinikų atstovas Šarūnas Mačinskas.

„Vilmorus“ atlikta apklausa rodo, – atsiradus vakcinai, nuo koronaviruso skiepytųsi kas antras Lietuvos gyventojas.