Sveikata

2020.11.29 11:40

Eksperimentas: kuri apsauginė kaukė efektyvesnė – vienkartinė ar daugkartinė?

„7 Kauno dienos“, LRT.lt2020.11.29 11:40

Nors su COVID-19 gyvename jau daugiau nei pusmetį, visuomenę vis dar kamuoja amžinas klausimas: kuri apsauginė kaukė yra efektyvesnė – vienkartinė ar daugkartinė? Ir kuri mažiau teršia aplinką? Kartu su KTU laboratorijos mokslo darbuotojais apsauginių kaukių efektyvumo eksperimentą atlieka LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“.

Kaip skirtingos kaukės apsaugo mūsų kvėpavimo takus?

Ieškodama atsakymo į šį klausimą, laidos „7 Kauno dienos“ komanda kartu su KTU mokslo darbuotojais pradeda eksperimentą. Mums reikės: vienkartinės kaukės, respiratoriaus, daugkartinės kaukės ir žvakės. Na, ir plaučių, kuriuos pasitelkę mėginsime užsidengę veidą apsaugine kauke užpūsti žvakę. Prof. dr. Dainiaus Martuzevičiaus bandymas užpūsti žvakę su vienkartine medicinine veido kauke nebuvo sėkmingas, tačiau su medžiagine tai padaryti pavyko iš pirmo karto.

7 Kauno dienos. Kontroversiška paroda, eksperimentai su kaukėmis ir nepažinta Salomėjos Nėries pusė

„Aišku, mes negalime šiuo eksperimentu tiksliai pasakyti, kiek kartų skiriasi kaukės apsaugos efektyvumas, bet vienas iš įrodymų yra šis eksperimentas, kuris parodė, kad vienkartinės kaukės saugo geriau“, – konstatuoja KTU Cheminės technologijos fakulteto aplinkosaugos technologijos katedros mokslo darbuotojas prof. dr. Dainius Martuzevičius.

KTU Chemijos technologijos fakulteto mokslo darbuotojai, siekdami sukurti naujus, inovatyvius filtravimo produktus tiria įvairias filtrines medžiagas. „Vienkartinės kaukės sudarytos iš pagrindinių trijų sluoksnių: melsvos spalvos sluoksnio, kurio funkcija yra apsaugoti, darbinio vidurinio ir išorinio, kurio pagrindinė funkcija – mechaniškai apsaugoti vidinį kaukės sluoksnį“, – pasakoja mokslininkas.

Įdomu tai, kad vienkartinė kaukė turi panašumų su plastikiniais maisto saugojimo indeliais ar netgi šampūno buteliuku. Juos sieja ta pati medžiaga – polipropilenas. „Nesuklysiu pasakęs, kad mūsų plastikiniuose maisto laikymo indeliuose taip pat yra polipropileno. Principe, tos medžiagos yra labai panašios“, – tikina pašnekovas.

Vienkartinių apsaugos priemonių žala ekosistemai

Poliropilenas pirmą kartą susintetintas praeito amžiaus viduryje ir yra gaminamas iš naftos. Tai – antras pagal dažnumą naudojamas polimeras pasaulyje, nes ši medžiaga yra itin paslanki įvairių formų objektams gaminti. Polipropileno gaminiams suirti užtrunka šimtus metų. Netvarkingai numesta medicininė kaukė ardosi į siūlelius, kuriuos suvartoja sliekai, bakterijos ir kita mikrofauna. Tai daro didžiulę žalą ekosistemai.

„Vienkartinės kaukės audinys yra tankus ir per jį orui prasiskverbti labai sunku. Būtent dėl šio audinio potencialiai nuodingos dalelės yra sulaikomos. Tačiau jeigu paimtume trikotažinės kaukės sluoksnį, pamatytume, kad jis yra kiauras ir per medžiagos skyles apsauga gaunasi žymiai mažesnė“, – teigia prof. dr. Dainius Martuzevičius.

Kaukės efektyvumo eksperimentas

Ar žinojote, kad respiratorius sumažina tikimybę užsikrėsti virusu 10 kartų, o paprasta medicininė kaukė, skirta apsaugoti išorę nuo dėvinčiojo ir užsikrėtimo šią tikimybę sumažina du kartus? Laidos komanda keliavo į KTU laboratoriją, kurioje atliekamas dar vienas kaukės efektyvumo eksperimentas.

„Čia matote manekeną, kuris imituoja žmogų. Jo burnoje yra skylė ir per tą skylę siurbiamas oras, kuris yra nukreipiamas į dalelių skaitiklį. Tuomet ant manekeno veido uždedama vienkartinė kaukė, jis yra uždaromas ir pradedamas pūsti natrio chloridas – valgomosios druskos aerozolis. Šį aerozolį mes nukreipiame į kamerą ir jis mums tarnauja kaip simuliacinis viruso aerozolis, kurį vėliau galime išmatuoti. Yra įranga, kuri matuoja dalelių dydį, koncentraciją ir mes galime matyti, kiek kenksmingų dalelių yra prieš kaukę ir už jos. Tokiu būdu mes sprendžiame kaukės efektyvumą, padalinę dalelių koncentraciją prieš ir po eksperimento“, – procesą apibūdina mokslininkas.

Kaip saugiai utilizuoti vienkartines medicinines kaukes?

Paprastos medicininės kaukės yra vienkartinės, o netyčia jas išskalbus šios praranda savo mechanines savybes. Tačiau, pasak mokslo darbuotojų, buityje jos gali būti naudojamos net keletą kartų – svarbu, kad kaukė gerai priglustų prie veido. Kyla klausimas, kaip reikėtų tinkamai utilizuoti jau panaudotas apsaugos priemones?

„Vienkartinė kaukė labai gerai dega, todėl ją galime utilizuoti su visomis kitomis savo atliekomis. Ji turėtų patekti į atliekų deginimo įrenginį ir ten sudegti pakankamai švariai, tad poveikis aplinkai būtų minimalus“, – tikina KTU Cheminės technologijos fakulteto aplinkosaugos technologijos katedros mokslo darbuotojas prof. dr. Dainius Martuzevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.