Sveikata

2020.11.21 22:50

Daugėja COVID-19 sergančių gimdyvių: gydytojai ramina – kūdikiai užsikrečia retai, liga pavojingesnė motinai

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.21 22:50

COVID-19 sparčiai plintant, paskutinėmis savaitėmis daugėja ir sergančiųjų ar užsikrėtusiųjų nėščiųjų. Šiauliuose šią savaitę gimė pirmasis Lietuvoje infekuotas naujagimis. Medikai besilaukiančias moteris ramina, mokslininkai nenustatė, kad infekcija pažeistų vaisių, tačiau sunki ligos forma gali sukelti ir priešlaikinį gimdymą.

Kauno rajone gyvenantys Valdemara ir Dainius Kuktai parke stumia pagrandukės vežimėlį. Šeima vengia susibūrimų ir prisimena nerimo dienas, kai nėštumo pabaigoje paaiškėjo, kad visi užsikrėtė koronavirusu.

„Penktadienį išėjome iš darbo, buvo normali darbo diena. Vakare sužinojome, kad kolega serga, sekmadienį jau kiti pranešė, kad serga ir pirmadienį man pačiai pasireiškė simptomai“, – pasakoja motina.

Daugėja COVID-19 sergančių nėščiųjų: infekcija vaisiaus pažeisti neturėtų, bet gali sukelti ir priešlaikinį gimdymą

Besilaukiančiai moteriai koronavirusas nustatytas 34-ąją nėštumo savaitę. Pradėjus kilti temperatūrai, pajutus skausmą plaučiuose, moteris pateko į ligoninę. Kūdikis gimė praėjus savaitei, kai jau buvo gautas neigiamas testo rezultatas.

„Didžiausias nerimas dėl nėštumo ir vaistų, kai temperatūra pradėjo kilti, kaip čia viskas bus – kaip bus su nėštumu, ar vaikeliui viskas gerai“, – dabar sako V. Kuktienė.

Vien Kauno klinikose jau gimdė apie dešimt sergančių ar persirgusių COVID-19. Medikai ramina, kad virusas vaisiui nėra pavojingas kaip raudonukė ar vėjaraupiai. Pasaulio mokslininkams išanalizavus 11 tūkstančių persirgusių nėščiųjų duomenis, nenustatyta, kad virusas pažeistų vaisių. Tačiau riziką kelia sunkios ligos formos, dažniau pasitaikančios nėštumo pabaigoje.

„Jei liga sunki – karščiuojama, yra kvėpavimo nepakankamumas – tai vaisiui gali būti pavojinga, gresia priešlaikinis gimdymas ir tokiu atveju galimos komplikacijos“, – tikina Kauno klinikų Akušerijos skyriaus vadovė Meilę Minkauskienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad mamai nustačius COVID-19, virusas perduodamas tik 2–5 procentams naujagimių.

„Gal dažniau patenka į intensyvaus stebėjimo palatas, nes yra baimės, kaip elgsis tie vaikai, bet tyrimai rodo, kad ir mamos gali būti ramios“, – teigia Kauno klinikų Naujagimių ligų klinikos vadovė Dalia Stonienė.

Jei mamai diagnozuotas COVID-19, prižiūrint naujagimį medikai rekomenduoja laikytis asmens higienos taisyklių ir ragina nenustoti žindyti.

„Ir COVID-19 infekcijos atveju su mamoms pienu, ypač priešpieniu, gaunamos apsauginės medžiagos, kurios teoriškai, jei jis ir turės koronavirusą, tai jam padės susidoroti su infekcija“, – aiškina D. Stonienė.

Atvykstant gimdyti, tiek gimdyvei, tiek lydinčiam artimajam daugelyje gydymo įstaigų atliekamas testas. Per gimdymą privaloma būti su apsauginėmis kaukėmis.