Sveikata

2020.11.20 16:13

Raseiniai ragina gyventojus dėl COVID-19 tirtis profilaktiškai – anot SAM, šalies mastu tai neplanuojama

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.11.20 16:13

Koronaviruso viena iš pirmųjų priremta Raseinių rajono savivaldybė ragina gyventojus registruotis ne tik tiksliniams, bet ir profilaktiniams tyrimams. Profilaktiškai norintieji išsitirti registruotis turi ne Karštąja linija, o specialiai tam skirtu numeriu. Šie tyrimai nemokami. 

Pabrėžiama, kad Raseinių mobilus COVID-19 patikros punktas pajėgus atlikti gerokai daugiau tyrimų per parą, negu atliekama dabar.

Kaip LRT.lt sakė Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC ) direktorė Violeta Užringienė, profilaktiškai koronaviruso testą gali atlikti žmonės, kuriems reikalinga gydytojo specialisto, tarkime, kardiologo, konsultacija, tiems, kurie vyksta į chemoterapijos seansą ar pas odontologą.

„Nenorime apkrauti gydymo įstaigų, tad organizavome papildomą kanalą, yra numatytas telefono numeris, kuriuo gali registruotis mūsų rajono gyventojai, neturintys simptomų, bet kuriems reikia profilaktinio testo“, – paaiškino V. Užringienė.

Ji sakė, kad norint atlikti testą profilaktiškai, nereikia šeimos gydytojo siuntimo.

Tokia galimybė sudaroma ir mokytojams, kurie iš nuotolinio mokymo grįžta į kontaktinį ugdymą klasėse, taip pat žmonėms, grįžtantiems į socialinio darbo ar globos įstaigą. Tai nėra privaloma, o tik rekomendacija, pabrėžė V. Užringienė.

„Mes turbūt pirmieji papuolėme į karantiną, daug ką turėjome įveikti, išbandyti. Nežinau, kaip yra kituose rajonuose, bet mes esame daug ką atlaikę, tad sudarome tokią galimybę išsitirti. Virusas niekaip, deja, nesitraukia“, – apie raginimą tirtis profilaktiškai kalbėjo V. Užgringienė.

Anot jos, kai atliekama iki 40 tyrimų per parą, negalima pamatyti realios situacijos – viruso paplitimo masto visuomenėje, ir negalima jo suvaldyti.

„Tačiau net ir tirdami mažą populiacijos dalį nustatome vis naujus užsikrėtimo atvejus. Ši statistika kelia nerimą epidemiologams ir visiems asmens sveikatos priežiūros specialistams.

Nemažos dalies atvejų užsikrėtimo aplinkybės mūsų rajone nėra žinomos. Tai reiškia, kad virusas sparčiai plinta visuomenėje ir tikimybė užsikrėsti bet kurioje viešoje erdvėje stipriai išauga“, – kalbėjo Raseinių PSPC vadovė.

Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis pabrėžė, kad kiekvienas rajono gyventojas, nepriklausomai nuo to, ar jaučia simptomus, ar ne, gali nuvykti į mobilųjį punktą ir išsitirti.

„Tiems, kurie neturi galimybės nuvykti asmenine transporto priemone, sudarome sąlygas pasinaudoti Raseinių autobusų parko paslaugomis – tereikia registracijos metu koordinatoriui pranešti, kad negalite atvykti, ir ši problema bus išspręsta“, – rašoma Raseinių savivaldybės interneto svetainėje.

Kaip sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Lina Bušinskaitė, tai yra Raseinių savivaldybės iniciatyva ir sumanymas.

„Šalies mastu nėra tokių siūlymų ir bent šiuo metu neplanuojama“, – sakė L. Bušinskaitė.

Kad tirtis gali ne visi, patvirtino ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Ieva Dirmaitė.

Ji sakė, kad mobiliajame punkte profilaktiškai tirtis gali tik asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir socialinės globos įstaigų darbuotojai. Gyventojai, jaučiantys koronavirusui būdingus simptomus, grįžę iš užsienio, PGR tyrimui gali registruotis per karštąją liniją 1808 arba elektroniniu būdu.

Asmenys, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju COVID-19, tyrimui yra registruojami Nacionalinio visuomenės centro specialistų. Šiuo metu Vilniaus mobiliajame punkte atliekama daugiausiai tyrimų Lietuvoje – per dieną paimama 1100 ėminių.

Kaip perdavė Vilniaus miesto savivaldybės atstovė I. Dirmaitė, ir sostinėje, jei gyventojas nevairuoja automobilio, suteikiama pavėžėjimo galimybė.