Sveikata

2020.11.08 20:47

Medikai atskleidžia tikrąją padėtį: rudens protrūkiui nepasirengta, sistema arti griūties

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.11.08 20:47

Nueinanti Vyriausybė visoje šalyje paskelbė karantiną. Tuo metu ėmė aiškėti: penkios pagrindinės COVID ligoninės perpildytos, regioninių ligoninių vadovai sako, kad nespėjo paruošti reikiamo skaičiaus COVID lovų, nes neturėjo pinigų. Ima trūkti ir pačių medikų, todėl į raudonąją zoną siunčiami rezidentai.

Jaunieji gydytojai tikina, kad jie nėra tinkamai paruošti dirbti su tokiais ligoniais. Medikai kalba apie gresiantį visos sistemos kolapsą.

Verygos žodžiai medikų neįtikina: įspėja apie gresiančią sveikatos apsaugos sistemos griūtį

Visa ši situacija liudija, kad valstiečiai-žalieji, taip gyręsi pavasarį suvaldę COVID epidemiją, rudeniniam protrūkiui nepasirengė. Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad ministras Aurelijus Veryga yra kontroversiška ir savo energiją į konfliktų kūrimą, o ne į antrosios bangos suvaldymą nukreipusi asmenybė.

Valdžios paskelbtas karantinas taip greitai užsikrėtimo atvejų nesumažins, penkios COVID-19 ligoninės nenumaldomai artėja prie raudonos ribos.

„Kalbant apie Vilniaus regioną, šiuo metu padėtis yra įtempta. Ji nėra kritinė. Mes turime dar lovų daugiau negu vienai parai, su galimybe prasiplėsti“, – sako Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės medikai tikina, kad jau balansuoja ties žmogiškų galimybių riba ir per socialinius tinklus kviečia savanorius.

„Personalas jau dirba virš ribų, užpildyta jau ir intensyvios terapijos, ir reanimacijos COVID padalinys, todėl darbo rankų jau iš tikrųjų labai reikia“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.

Panaši padėtis ir Šiaulių ligoninėje, negana to, virusas retina ir pačių medikų gretas.

„Mūsų personalas dirba trigubais krūviais. Infekcionistai, mūsų 3 gydytojai, mes turime 100 pacientų. Turbūt suprantat, kad tai neadekvatu tam krūviui, kokį neša, kokį turi mūsų gydytojai. Sveikatos sistema yra arti visiško kolapso“, – pabrėžia Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika.

Nelikus vietų Šiauliuose, pacientai nukreipiami į Mažeikių ligoninę, nors ji nespėjo pasirengti.

„Tiesą sakant, ne visiškai suspėjom – dalį lovų tebuvom paruošę. Iš 20 lovų tik buvom 12 lovų suspėję paruošti. Reikia papildomai steigti dar 25 lovas“, – aiškina Mažeikių ligoninės vadovas Sigitas Kaktys.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga anksčiau yra raminęs, kad dėl galimo vadinamųjų COVID-19 lovų trūkumo yra parengtas ne vienas atsarginis planas. Ministras tikino, kad penkiose atraminėse ligoninėse yra 401 vieta, prireikus galima jų skaičių praplėsti dar 262 vietomis.

Jei nutiktų taip, kad nepakaktų ir papildomų vietų vadinamosiose covidinėse ligoninėse, būtų naudojamos regione esančios tinkamai parengtos rezervinės 587 lovos būtent šiems pacientams.

„Mes turime įstaigų sudeklaruotus skaičius kiek jos įsidiegė, kiek jos deklaravo, kad yra lovų su deguonimi joms ir pinigai buvo papildomai skirti tam. Tai aš neturiu pagrindo abejoti, kad jos įrengtos“, – sakė ministras.

Mažeikių ligoninės vadovas sako, kad COVID ligoniams skirtas lovas įrengti brangiai kainuoja, tačiau įstaiga pinigų neturėjo.

„Mes spalio 23 d. tiktai gavome už kovo, balandžio, gegužės mėnesius lėšas, kurios buvo skirtos pavasario Covido sąnaudoms dengti. Lėšų neturėjome, planuoti pritaikymą gydymo įstaigos šitiems poreikiams negalėjome“, – nurodo S. Kaktys.

Dabar nedidelių regioninių ligoninių medikai dėlioja savo galimybes, skaičiuoja ne tik turimą įrangą, bet ir žmones, kurie pasirengę atremti epidemijos smūgį. Deja, miestelių medikai dažniausiai patys priklauso rizikos grupei.

„Ir slaugytojai ir gydytojai sukasi apie priešpensinį ir pensinį amžių. Deja, taip yra“, – aiškina Visagino ligoninės vadovas Kastytis Matulevičius.

Vyresniems medikams į pagalbą siunčiami jaunieji gydytojai, tačiau šie piktinasi, kad valdžia turėjo pusę metų pasiruošti antrajai koronaviruso bangai ir dabar savo neveiksnumą bando užkamšyti gydytojų rezidentų sąskaita, rizikuodami ne tik jų, bet ir pacientų sveikata.

Jaunųjų gydytojų atstovai tikina, kad jie nėra tinkamai parengti teikti pagalbą COVID-19 ligoniams, ministras tikina atvirkščiai.

„Мedikai buvo apmokyti pavasarį ir už tuos mokymus gavom mes viešai geros pylos kam čia mes mokėm taip greitai, kam taip brangiai mokėm“, – nurodo A. Veryga.

„Per pavasarinę bangą organizavo rezidentams mokymus kaip naudotis apsauginėmis priemonėmis. Dėl gydymo algoritmų, dėl tvarkos skyriuje, tai rezidentams yra pateikiama rašytinė informacija tokios trumpos rekomendacijos, bet tokių kaip mokymų nėra“, – atskleidžia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) rezidentų tarybos pirmininkė Kamilė Marcinkevičiūtė.

Mažeikių ligoninės vadovas sako, kad regioninės gydymo įstaigos gavo per mažai informacijos, nežinojo scenarijų kaip gali klostytis epidemiologinė situacija, neturėjo ir jokio veiklos plano šalies mastu, kur būtų aiškiai įvardyti poreikiai ir iš kokių lėšų jie bus finansuojami.

Anot S. Kakčio, sveikatos apsaugos strategai per vėlai ėmėsi priemonių viruso plitimui užkardyti: „Galimai dėl rinkimų yra vėluojama ir rinkimų sąskaita žmonės dabar kentės, daug bus susirgimų ir tai per didelė kaina.“

O kol medikai grumiasi dėl žmonių gyvybių, dalis visuomenės įtikėjo socialiniuose tinkluose skleidžiama melagiena, kad koronavirusas – tai tik miražas, vaikštinėja po ligoninių langais, filmuoja, tardo medikus, ieškodami įrodymų, kad iš tiesų COVID skyriai tušti.

Įvairiose Lietuvos vietose prie mobiliųjų koronaviruso patikros punktų pasirodantys veikėjai ragina atsisakyti tirtis. O atvykus policijai, elgiasi agresyviai ir net grasina pareigūnams.

Jaunųjų medikų atstovai sako, kad sumaištis, visuomenės įtarumas varo į neviltį.

„Kai tu matai, kad tokie dalykai vyksta visoj Lietuvoj, kai žmonės būriuojasi ir organizuojasi netgi kovoti prieš mūsų pastangas dirbti ir nevertina ir netgi netiki mūsų visom pastangom, tai tikrai demoralizuoja ir tikrai praranda darbuotojai norą savanoriauti ir padėti“, – sako vyresnysis rezidentas Laimonas Uščinas.

Kol pasaulis su viltimi laukia vakcinos, kuri sustabdys pandemiją, vienas iš Garliavos Klonio gatvės istorijos aktyvistų, anksčiau teistas Andrius Lobovas socialiniuose tinkluose gąsdina revoliucija, jei nuo COVID skiepys priverstinai.

Beje, kaip tik aiškinama priešingai – skiepai tik laisva kiekvieno valia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt