Sveikata

2020.11.06 18:22

Panevėžio ligoninėje plintant COVID-19, direktorius primena: kontaktas su sergančiuoju nesuteikia pagrindo izoliacijai

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.11.06 18:22

Respublikinės Panevėžio ligoninės slaugytojos baiminasi, kad dėl koronaviruso atvejų teks uždaryti Reanimacijos skyrių. Pasak jų, kontaktą su užsikrėtusia skyriaus darbuotoja turėję kolegos nėra izoliuojami – atlikus COVID-19 testą ir gavus neigiamus rezultatus, darbuotojai iš karto turi dirbti toliau. Ligoninės vadovas sako, kad tokios yra naujausios rekomendacijos.

Panevėžio ligoninėje koronavirusu serga apie 50 darbuotojų, direktorius Arvydas Skorupskas sako, kad jų daugėja kasdien. LRT RADIJAS gavo pranešimą, kad kontaktą su sergančiu darbuotoju turėjusios slaugytojos nėra izoliuojamos. Direktorius sako, kad to daryti neprivalu.

„Dabar yra visai kitos Europos užkrečiamų ligų kontrolės centro rekomendacijos – 14 dienų izoliacija privaloma tik buitiniams atvejams. Pavyzdžiui, vyras (užsikrėtė – LRT.lt) nuo žmonos ar atvirkščiai, kai nenaudojamos jokios apsaugos priemonės, gyvenamas įprastas gyvenimas ir įvyksta kontaktas.

Jeigu kontaktas buvo darbinėje aplinkoje, prisilaikant visų saugos reikalavimų, nereikia (saviizoliuotis – LRT.lt). Juk yra žmonės, kurie kasdien dirba su užsikrėtusiais, jų darbas toks, jie kiekvieną dieną kontaktuoja“, – sako A. Skorupskas.

Ligoninėje, patikina jis, visi dirba su atitinkamo lygio apsaugos priemonėmis – kuo didesnė rizika užsikrėsti, tuo apsaugos lygis yra aukštesnis. Atitinkamai labiausiai įvairiomis priemonėmis aprūpinti tie darbuotojai, kurie dirba reanimacijoje.

„Mes nuolatos esame kontroliuojami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, paskutinis patikrinimas buvo šią savaitę, jokių pažeidimų nerasta. O žmogui daug kas gali atrodyti, nes 90 procentų darbuotojų teisės aktų nelabai skaito“, – LRT RADIJUI sakė ligoninės vadovas.

Jis prideda, kad ligoninės darbuotojai periodiškai tiriami dėl COVID-19, tačiau kaip dažnai testai atliekami, konkrečiai įvardyti negalėjo. Tai, pasak direktoriaus, priklauso nuo laboratorijų užimtumo ir to, kiek reikia ištirti pacientų.

Gydytojų sąjungos atstovė Birutė Paškevičienė patikslina, kad izoliacija medikams neprivaloma tuo atveju, jei kontakto metu buvo naudojama pakankamai apsaugos priemonių. Pasak jos, apie izoliacijos tvarkos pakeitimus darbuotojus turėtų informuoti vadovai.

„Turi būti izoliacija po ilgalaikio kontakto, jeigu nedirbama su visiškomis apsaugos priemonėmis. Vien tik kaukė ir pirštinės nėra pakankamos apsaugos priemonės, turi būti penkto lygio apsaugos priemonės. Jeigu tokios priemonės buvo taikomos, tada izoliacijos nereikia“, – LRT RADIJUI komentavo B. Paškevičienė.

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė priduria, kad dėl prastėjančios sergamumo situacijos ima trūkti slaugytojų, todėl jie susiduria su vis daugiau problemų.

„Kontaktai gali būti įvairūs – tiek neapsaugoti, tiek su pacientais dėvint apsaugos priemones. Tuos dalykus sprendžia NVSC, įvertinę konkrečią situaciją. Kai kuriose įstaigose trūksta slaugytojų, likusioms labai kritiškai didėja darbo krūviai. Trūksta slaugytojų dirbti su COVID-19 pacientais. Girdime įvairių nusiskundimų, įvairių problemų“, – sakė A. Volodkaitė.

Jos teigimu, situacija dėl slaugytojų darbo krūvio negerės, jei ir toliau užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius augs taip sparčiai kaip iki šiol.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt