Sveikata

2020.11.04 17:20

Vilniaus vicemerė užsikrėtė COVID-19: vietoje 6 kontaktų galėjo būti 126

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2020.11.04 17:20

Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė asmeninėje „Facebook“ paskyroje paviešino, kad jai patvirtinta COVID-19. Stiprių simptomų moteris sako nejaučianti ir dirbanti nuotoliniu būdu. Kaip ir kur ji užsikrėtė koronaviru ir kaip jai sekasi kovoti su šia liga, E. Tamošiūnaitė atvirai papasakojo LRT RADIJO laidoje „Sveikata“.

Vilniaus miesto vicemerė pasakojo, kad ir šiandien negalinti tiksliai pasakyti, kur ji užsikrėtė koronavirusu. Moteris į užsienį nevyko, su infekuotais asmenimis kontaktų neturėjo. Visgi E. Tamošiūnaitė mano, kad greičiausiai COVID-19 užsikrėtė lankydamasi parduotuvėje.

„Mano aplinkoje niekas nesirgo ir neserga (COVID-19). Tikrai man sunku nuspėti, kur galėjau pasigauti tą virusą. Galimai tai galėjo įvykti prekybos centre, nes pagal mano simptomus ir taip, kaip jaučiausi, tikrai pasigavau nedaug to viruso. Mano simptomai buvo lengvi“, – pasakojo E. Tamošiūnaitė.

Pirmomis dienomis nuo užsikrėtimo Vilniaus miesto vicemerė tikina besijautusi tarsi būtų peršalusi: vargino neaukšta, 37,3 laipsnių temperatūra, buvo užgulta nosis. Tačiau didžiausią nerimą kėlė tai, kad ji pradėjo nebeužuosti kvapų. Šis simptomas yra ypač būdingas COVID-19 ligai, todėl Vilniaus miesto vicemerė nedelsiant užsiregistravo koronaviruso testui atlikti. Tyrimo rezultatas buvo teigiamas.

E. Tamošiūnaitė tikino, kad vien pati žinia, jog sergi koronavirusu, psichologiškai yra gana sunki.

„Tą minutę, kai sužinai, yra tokio išgąsčio, bet vienas iš tokių jautriausių dalykų man buvo tai, kaip apie tai pranešti savo aplinkai, tėvams. Aš savaitgalį lankiau tėvus ir buvau pas juos ilgesnį laiką. Mano tėvai yra senjorai, turintys gretutinių ligų. Kaip jiems pranešti, kad jie neišsigąstų?

Bet mano tėvai tą informaciją priėmė gana ramiai. Jie jautėsi gerai, kiekvieną dieną save stebėjo ir po 10 dienų pasidarė tesus – visa mano aplinka, tie, su kuriais bendravau, kurie buvo laikomi artimais kontaktais, o tokių buvo 6, jų visų testai yra neigiami“, – tikino Vilniaus miesto vicemerė.

E. Tamošiūnaitė sako, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir mobilaus punkto, kuriame ji atliko testą, darbuotojams priekaištų neturi. Jai dėl testo pavyko greitai prisiskambinti ir užsiregistruoti, o NVSC specialistė susisiekė jau po paros.

Visgi NVSC žinutė apie turėtą artimą kontaktą su COVID-19 infekuotu žmogumi Vilniaus miesto vicemerės artimuosius pasiekė tik po savaitės. Reiškia, tik po savaitės po kontakto jie būtų sužinoję, kad turi izoliuotis.

„Aš, būdama atsakinga ir sąmoninga, pati iš karto, kai tik sužinojau, įspėjau žmones, kurie turėjo izoliuotis. Mano artimi kontaktai izoliacijos griežtai laikėsi. Jeigu to pati nebūčiau dariusi iki kol su manimi susisiekė NVSC darbuotoja, tai tie žmonės sėkmingai būtų galėję dirbti, būti fiziniame kontakte su kitais žmonėmis“, – sakė Vilniaus miesto vicemerė.

E. Tamošiūnaitė ragina ir kitus šalies gyventojus būti sąmoningais ir atsakingais piliečiais, kad šie, sužinoję, jog yra užsikrėtę COVID-19, patys informuotų savo kontaktus. Mat drastiškai augant susirgimų skaičiui, NVSC specialistai to fiziškai padaryti nespėja.

Vilniaus miesto vicemerė pagal savo darbo pobūdį greičiausiai būtų turėjusi ir daugiau artimų kontaktų, jei ji nebūtų dirbusi nuotoliniu būdu. Visi Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojai nuo spalio 5 dienos išsiųsti dirbti per nuotolį, jei nėra būtinybės būti darbe. Būtent ši priemonė padėjo užkirsti kelią platesniam infekcijos plitimui E. Tamošiūnaitės aplinkoje.

„Faktiškai mano tie kontaktai, kuriuos aš turėjau, tai buvo tik iš mano artimos aplinkos. Tai nebuvo kontaktai, susiję su mano darboviete. Jeigu aš dirbčiau įprastu ritmu, nebūtų 6 kontaktai, o 66 arba 126“, – tikino E. Tamošiūnaitė.

Visos LRT RADIJO laidos „Sveikata“ įrašas – žemiau.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt