Sveikata

2020.10.29 15:21

Epidemiologė prašo žmonių per Vėlines elgtis atsakingai: neišnešiokime viruso savo kojomis per visą Lietuvą

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.10.29 15:21

Artėjant ilgajam Vėlinių savaitgaliui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė pataria, kaip saugiai lankyti kapines, bendrauti su artimaisiais, ir primena pagrindines apsaugos priemonių naudojimo taisykles. 

D. Razmuvienė atkreipia dėmesį, kad šios Vėlinės yra kitokios nei iki šiol – jos vyksta per koronaviruso pandemiją, kai naujų COVID-19 atvejų skaičius per parą sparčiai auga, sveikatos priežiūros sistema braška, o trečdalyje Lietuvos įvestas karantinas.

Taip pat skaitykite

„Norėčiau priminti, kad mes važiuojame aplankyti savo artimųjų, kurių nebeturime. Lietuvių sena tradicija yra tokia, kad prie mirusiojo kapo susirenka giminės draugai, vyksta mažesni ar didesni susibūrimai. Tačiau mes žmogiškai prašome, kad tos Vėlinės būtų kitokios.

Nesibūriuokime, aplankykime mirusiojo kapą, jeigu tai yra labai būtina per tas tris dienas. Jeigu žmonės gali rinktis, įvertindami savo asmeninę riziką, amžių, lėtines ligas, į tolimesnes kapines siūlytume vykti kitomis dienomis, iki Vėlinių arba po jų, arba apskritai nelankyti kapinių. Tikrai dėl to nesupyks nei numirę asmenys, nei giminės“, – rekomendavo NVSC epidemiologė.

Kiekvienas gyventojas – potenciali grėsmė

Ji tikina, kad per tokias visuotines šventes ribos tarp karantine esančių savivaldybių ir kitų nebelieka. Tai reiškia, kad vykstant į kapines kaukes tiek lauke, tiek uždaroje patalpoje reikia dėvėti ne tik 21 savivaldybės, kuriose paskelbtas karantinas, gyventojams, bet ir likusiesiems.

„Kaukę reikia nešioti visur: einant į kapines, važiuojant automobiliu su kitais žmonėmis, vykstant visuomeniniu transportu, lankantis kapinėse, kurios yra žalios spalvos savivaldybėje. Kaukė tikrai nepablogins sveikatos. Be to, reikia turėti omenyje, kad į žaliąja ar geltonąja zona laikomą savivaldybę gali būti atvykę asmenų iš tikrai grėsmingesnės teritorijos“, – tikino D. Razmuvienė.

Perkant žvakes ar gėles parduotuvėse rekomenduojama užtrukti kaip įmanoma trumpiau. Laiką taupyti padeda iš anksto susidaryti pirkinių sąrašai. Prekybos vietoje būtina naudoti ne tik kaukę, bet ir pirštines, o jas nusimovus reikia iš karto dezinfekuoti rankas.

„Dezinfekcinės priemonės naudojamos ne pirštinėms, bet rankoms“, – dėmesį atkreipė D. Razmuvienė.

Planuoti būtina ir patį kapinių lankymo maršrutą, įvertinant kelionės laiką, galimas sustojimo vietas, numatant saugias vietas pavalgyti.

Be kaukių, gyventojai raginami nepamiršti ir kitų prevencijos priemonių: laikytis atstumo, bendrauti su kitais asmenimis kiek įmanoma trumpiau, nesiglėbesčiuoti, nesibučiuoti, dezinfekuoti ir plauti rankas.

Taip pat gyventojai raginami nesilankyti pas artimuosius ar draugus per Vėlines svečiuose, esant būtinybei, su jais keliais žodžiais persimesti, pasisveikinti per atstumą galima ir lauke. Taip pat primygtinai siūloma vengti viešojo maitinimo įstaigų, pasisėdėjimų su giminėmis kavinėse. Mat drastiškai augant patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiui atkreipiamas dėmesys, kad iš jų apie penktadalio užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. Tai reiškia, kad galimais infekcijos nešiotojais šiandien laikomi apskritai visi gyventojai ir be išimties jų visų reikia saugotis, taip pat ir artimųjų, išskyrus šeimos narius, kurie gyvena kartu.

„Besimptomių atvejų tikrai yra, bet jiems ant kaktos neparašyta, kad jis nešioja virusą. Kasdien augantis sergančiųjų COVID-19 skaičius jau yra grėsmė. Norėtųsi, kad ji nedidėtų ir kad mes to viruso savo kojomis neišnešiotume po visą Lietuvą. Antraip po kapinių lankymo praėjus savaitei ar 10 dienų matysime rezultatus – dar didesnį sergamumą“, – tikino D. Razmuvienė.

Primena, kaip tinkamai naudoti apsaugos priemones

Taisyklingai dėvima kaukė turi dengti nosį ir burną ir dėvima, kol sudrėksta arba ne ilgiau kaip 2–3 valandas. Švarios, tinkamos naudoti kaukės laikomos atskirai dėžutėje ar maišelyje – ne palaidos rankinėje ar kišenėje. Kaukių su savimi visuomet būtina turėti daugiau nei 1–2. Prieš kaukę užsidedant, būtina dezinfekuoti rankas. Jokiu būdu negalima dėvėti jau panaudotos kaukės.

Panaudotą kaukę būtina atsargiai nuimti laikant pirštais už raištelio, neliečiant vidinės pusės, įdėti į vienkartinį maišelį, užrišti ir išmesti, jei ji vienkartinė, arba laikyti atskirai iki plovimo, jei kaukė daugkartinio naudojimo. Jokiu būdu panaudotos kaukės negalima dėti ant stalo, grūsti į kišenę ar rankinę. Nusiėmus kaukę rankos taip pat turi būti dezinfekuojamos.

Panaudotos daugkartinės kaukės plaunamos aukštoje 60–70 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvusias jas būtina išlyginti iš abiejų pusių: išorinės ir vidinės.

Bendrauti su žmonėmis uždaroje patalpoje rekomenduojama tik dėvint kaukę ir ne ilgiau nei 15 min. Uždaroje patalpoje bendraujant būtina laikytis 2 metrų atstumo.

„Naujausi moksliniai straipsniai skelbia, kad, būnant patalpoje trumpiau nei 15 min. su infekuotu asmeniu, bet užsukant pas jį kelis kartus, taip pat yra rizika užsikrėsti. Pavyzdžiui, gali pakakti ir 20 sekundžių ar minutės artimo kontakto, jei užsukama pas asmenį 10 kartų per dieną“, – dėmesį atkreipė D. Razmuvienė.

15 min. bendravimo trukmė ir 2 metrų atstumas taip pat taikytinas ir bendraujant su kitais asmenimis lauke.

Apsilankius viešose vietose būtina kruopščiai nusiplauti rankas po tekančiu šiltu vandeniu su muilu. Dezinfekcinis skystis yra papildoma priemonė, tinkama kelionėse, kitose vietose, kur nėra galimybės nusiplauti rankų. Išėjus iš viešojo tualeto ir nusiplovus rankas jas taip pat būtina papildomai dezinfekuoti, ypač jeigu išeinant buvo liečiamos durų rankenos ar kiti paviršiai. Vaikams vietoje dezinfekcinio skysčio geriau duoti naudoti specialias servetėles.