Sveikata

2020.10.27 17:13

Medicinos ir politikos ekspertai: valdžia negeba valdyti COVID-19 duomenų, o ekspertams juos skelbti uždraudė

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.27 17:13

Vienas didžiausių iššūkių naujajai Vyriausybei bus koronaviruso plitimo valdymas, LRT RADIJUJE neabejoja medikų atstovai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad atvirų duomenų apie užsikrėtusiuosius koronavirusu labai trūksta arba jų net nėra. Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas – dar kategoriškesnis. Anot jo, politikai žaidžia viešųjų ryšių žaidimus, o ekspertai yra paliekami nuošalyje.

Pasigenda medikų ir valdžios dialogo

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė įvardija du daugiausia problemų keliančius dalykus.


„Pirmas dalykas yra tas, kad, panašu, mes neišnaudojome vasaros laikotarpio tam, kad geriau pasiruoštume ir administracinius gebėjimus, ir kažkokius algoritmus. Susidūrę su antrąja banga ar antrosios tęsiniu elgėmės iš dalies panašiai, kaip buvo elgiamasi kovo mėnesį, – jaučiamas šioks toks sutrikimas“, – sako I. Šimonytė.

Anot jos, sprendimai dėl COVID-19 priimami taip, kad „nelabai aišku, kokia yra seka ir koks apskritai yra tikslas. Pradėti reikėtų nuo administracinių išteklių, tikina ji. Būsima premjere įvardijama I. Šimonytė sako pasigendanti dialogo tarp valdžios, medikų ir mokslininkų.

Specialistai, o ne politikai turėtų visuomenei komunikuoti suprantamus dalykus apie tai, ką ir kodėl reikia daryti.

„To pasigenda ir patys medikai bei mokslininkai, – tvirtina ji. – Tiesiog trūksta elementarios diskusijos: forumų, susitikimų, pokalbių. Specialistai, o ne politikai turėtų visuomenei komunikuoti suprantamus dalykus apie tai, ką ir kodėl reikia daryti. Kai turime žemą pasitikėjimą valdžia, akivaizdu, kad į politikų pasiūlymus visuomenė kartais reaguoja kaip į tam tikrą politinę žinią – neįsiklauso ir nebūtinai elgiasi pagal rekomendacijas.“

Vietoj išmaniųjų technologijų – visuotinis sekimas

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė sako pasigendanti daugiau atvirų duomenų apie COVID-19 situaciją šalyje. „Mes žinome (užsikrėtusiųjų – LRT.lt) skaičių, tačiau nežinome amžiaus, vietų ir t. t. Tai turi būti prieinama ir žmonėms, ir žiniasklaidai“, – sako A. Armonaitė.

Anot jos, kovai su koronavirusu kitos užsienio šalys naudoja išmaniąsias technologijas. „Yra naudojamos išmaniosios programėlės, kuriomis žmonės fiksuoja savo buvimo vietą. Taip lengviau atsekti užsikrėtusiųjų kontaktus, – sako A. Armonaitė. – Tuo tarpu čia buvo pasiūlytas kraštutinumas – visuotinis sekimas.“

Tuo tarpu čia buvo pasiūlytas kraštutinumas – visuotinis sekimas.

Norėtųsi, kad visuotinio karantino nebūtų, viliasi Laivės partijos vedlė. „Norime daugiau atvirumo, tiesos sakymo žmonėms ir rimtų sprendimų tada, kad jų tikrai reikia“, – sako A. Armonaitė.

COVID-19 skirtos klinikos su augančiu srautu nesusidoros

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) vicepirmininkė, laimėjusi rinkimus į Seimą, Jurgita Sejonienė sako, kad LMS dar pavasarį atkreipė dėmesį, jog sveikatos apsaugos ministras greičiausiai nėra tas žmogus, kuris galėtų visapusiškai suvaldyti situaciją. „Bet kuriuo atveju COVID-19 nėra tik sveikatos priežiūros problema. Tai ir socialinė, ir ekonominė problema. Greičiausiai, kad tas postas – valstybės operacijų vadovo – labiausiai tiktų premjerui. Labai tikiuosi, kad būsima premjerė ar premjeras prisiims šią atsakomybę“, – sako J. Sejonienė.

Medikų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojos teigimu, Lietuvoje kas dieną augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, būtina nuodugniai iš naujo įvertinti esamus valstybės pajėgumus suvaldant situaciją šalyje. „Pirmiausia reikėtų įvertinti, kokią situaciją turime šiuo metu, kokie resursai jau išnaudoti, kokios yra galimybės ir ką mes galime padaryti. Darbas bus neeilinis, – sako ji. – Jau dabar savivaldybės turėtų ruoštis priimti COVID-19 sergančius pacientus.“

Situacija, kurią turime šiandien, yra prieš kelias savaites vykusių procesų atspindys. Tai, ką šiandien žmonės veikia ir kaip užsikrečia, mes realią situaciją pamatysime tik po kelių savaičių.

Tokiais tempais didėjant atvejų skaičiui, COVID-19 skirtos klinikos tikrai nesusidoros, neabejoja LMS vicepirmininkė. „Manau, jau šiuo metu reikia aktyviai diskutuoti su savivaldybėmis ir su savivaldybių įstaigomis, kad jos taip pat ruoštųsi aktyviai priimti pacientus. Situacija, kurią turime šiandien, yra prieš kelias savaites vykusių procesų atspindys. Tai, ką šiandien žmonės veikia ir kaip užsikrečia, mes realią situaciją pamatysime tik po kelių savaičių“, – įspėja J. Sejonienė.

Uždraudė skelbti duomenis

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas pritaria, kad atvirų duomenų labai trūksta arba jų net nėra.

Mūsų institucija visą laiką dirbo su duomenimis – juos analizavo ir nuolat sistemingai pateikdavo visuomenei. Dabar tai daryti buvo uždrausta.

„Labai daug abejonių kelia ir tai, ar tie žmonės, kurie valdo tuos duomenis, geba tai daryti? – retoriškai LRT RADIJUJE klausia profesorius. – Rinkimų dieną atsitiko taip, kad staiga 200 atvejų padaugėjo per porą valandų. Prisiminkime, kad balandžio viduryje buvo tas pat, tik į kitą pusę.

Tada Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pamatė, kad kai kurie atvejai dubliuojami. Ir tada per vieną dieną 100 atvejų Lietuvoje sumažėjo. To niekur kitur pasaulyje nebuvo. Taigi, turime problemų su duomenimis. Tai tik parodo, kad kiekvienas turi daryti savo darbą. Mūsų institucija visą laiką dirbo su duomenimis – juos analizavo ir nuolat sistemingai pateikdavo visuomenei. Dabar tai daryti buvo uždrausta.“

Verygai buvo kuriamas tam tikras politinis kapitalas. Politikai žaidžia savo žaidimus, o ekspertai yra paliekami nuošalyje.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas įsitikinęs, kad pagrindinė problema yra politikų ir ekspertų santykis.

„Ta problema tęsiasi nuo pavasario. Ponas Čaplinskas tą tik patvirtino – jam buvo uždrausta skelbti duomenis, kai viskas buvo sutelkta vienose rankose. Šiuo atveju – politikų rankose, – stebisi politikos ekspertas V. Dumbliauskas. – Susidaro jausmas, kad buvo žaidžiamas politinis viešųjų ryšių žaidimas – Verygai buvo kuriamas tam tikras politinis kapitalas. Politikai žaidžia savo žaidimus, o ekspertai yra paliekami nuošalyje.“

Platesnė diskusija ir ekspertų įžvalgos – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.