Sveikata

2020.10.26 21:12

Profesorius Stankūnas: mes nebevaldome COVID-19 protrūkio, užsikrėtusiųjų kontaktų atsekamumas nebeturi realios reikšmės

atnaujinta 22.06
LRT.lt2020.10.26 21:12

Pirmadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė apie dar vieną COVID-19 užsikrėtusių asmenų paros rekordą. Kaip teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas, situacija Lietuvoje – nebevaldoma, o kontrolė nėra veiksminga.

Kaip savo įrašė socialiniame tinkle „Facebook“ sako profesorius, jis gali būti pavadintas „Apokalipsės raiteliu“, tačiau situacija šalyje – neramina.

„Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje. Dabartinė epidemijos kontrolė primena kažką panašaus, kaip koks M. Jordanas varinėtųsi aplink jus kamuolį, o jūs bėgiotumėt, mosikuotumėt rankomis ir... Na, tipo, žaidžiat“, – sako M. Stankūnas.

Jis taip pat pabrėžia, kad daugelis dabar taikomų priemonių – nebeturi prasmės, nes atvejų skaičiai išaugę dešimtimis.

„Daugelis dabar taikomų priemonių, kaip, pavyzdžiui, kontaktų atsekamumas, realiai nebeturi didelės reikšmės. Tiesiog tų jau oficialiai diagnozuojamų atvejų yra labai daug. O mes puikiai suprantame, kad realūs skaičiai yra gerokai didesni“, – tikina jis.

Su tuo sutinka ir gydytojas Vytautas Kasiulevičius. Jis teigia, kad COVID-19 kontrolė šalyje – prarasta.

Įraše pabrėžiama, kad svarbiausias tikslas šiuo metu – apsaugoti sveikatos sistemą. Jis pabrėžia, kad į ligonines guldomų pacientų tik daugės.

„Turime suprasti, kad vagis (virusas) yra mūsų namuose ir jis ten šeimininkauja. Svarbiausias dabar uždavinys – apsaugoti pagrindinį turtą – sveikatos sistemą. Didelė klaida guostis, kad šiuo metu ligoninėse gydomi tik 332 pacientai. Jau iš pirmo piko žinome, kad hospitalizacijų skaičiaus augimas atsilieka nuo naujų atvejų augimo. Pavyzdžiui, pirmojo piko metu didžiausi naujų atvejų skaičiai buvo fiksuojami kovo paskutinėmis ir balandžio pirmomis dienomis, o hospitalizuotų asmenų skaičius piką buvo pasiekęs balandžio 13–26 dienomis, tada buvo vidutiniškai 135 hospitalizuoti COVID-19 pacientai. Tad hospitalizuotų pacientų skaičius augs“, – aiškina profesorius.

Karantinas jau įvestas dalyje savivaldybių, nuo trečiadienio lokalus karantinas bus įvestas dar 8 savivaldybėse, tačiau profesorius tikina, kad turi būti skelbiamas visuotinis karantinas, tačiau jis turėtų būti kitoks, nei buvo pavasarį.

„Pačiu artimiausiu metu (t. y. per 48 val.) turėtų su labai konkrečia ir multidisciplinine mokslininkų bei specialistų pagalba parengtas ir įgyvendintas visuotinio karantino planas. Jis turėtų būti švelnesnis, nei buvo pavasarį (nes tikrai kai kurių apribojimų nereikia), bet tuo pačiu griežtesnis, nei dabar yra taikomas. Šis karantinas turėtų būti su aiškia pabaigos data. Ir nuleistomis galvomis turėtume pasakyti, kad jis yra skelbiamas todėl, kad nesugebėjome padaryti savo namų darbų ir pasiruošti antrajam pikui. Šio karantino suteikta kiekviena minutė turėtų būti išnaudojama tam, kad būtų parengta aiški strategija, priemonės, algoritmai kaip valdyti šią krizę toliau“, – rašo jis.

Profesorius atkreipia dėmesį, kad turėtų būti pakartoti seroepidemiologinį testavimą, kuris parodyti, kokia populiacijos dalis jau sirgo COVID-19. Pirmasis tyrimas Lietuvoje buvo vykdomas dar vasarą, tačiau jis sukėlė diskusijų, kadangi tirtis atėjo perpus mažiau žmonių, nei buvo planuota.

„Reikia pakartoti seroepidemiologinį tyrimą, kad realiai matytume, kiek mes esame viruso paveikti. Turime jau patirties. Išmokome savo pamokas. Daug dalykų yra paruošta. Juos pataisę galime greitai startuoti. O ir greitųjų testų turime „per akis“, – sako profesorius.

Kaip tikina profesorius savo įraše, Lietuvoje turėtų atsirasti specialistų patariamasis komitetas, kuris ne tik patartų, bet ir į jo patarimus turėtų būti įsiklausoma.

„Turi atsirasti labai aiškus mokslininkų ir specialistų patariamasis komitetas. Nesvarbu ar jis bus prie Vyriausybės, ar prie prezidentūros. Svarbu tai, kad visuomenė aiškiai žinotų, kas įeiną į tą komitetą ir kad į jo patarimus būtų įsiklausoma“, – tikina M. Stankūnas.

Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti: 1️⃣...

Posted by Mindaugas Stankunas on 2020 m. spalio 26 d., pirmadienis

„Nemeluokime sau. Jei neveiksime dabar... vis tiek tą darysime ateityje, bet su jau žymiai liūdnesnėmis pasekmėmis. Ta palyginus rami kalba, kuri buvo praeitą savaitę ten ir pasiliko. Šiandien yra šiandien“, – baigia savo įrašą profesorius.

V. Kasiulevičius išskiria svarbiausius punktus, kurių reiktų vadovautis pandemijos metu. Pateikiame originalų įrašą:

1) dauguma sirgs lengvai: paracetamolis ir ibuprofenas reikalingiausi vaistai. Neviršykite leidžiamos paros dozės, nes per didelės dozės gali pažeisti kepenis ir inkstus. Nepamirškite, kad pati COVID-19 infekcija kai kuriems pacientams pažeidžia kepenis ir inkstus, todėl būkite nuosaikūs šių vaistų vartojime.

2) išmokite atpažinti sunkią ligos eigą. Čia jums padės pulsoksimetras. Paskutinę savaitę apie tai daug rašiau fb. Esant sunkiai ligos eigai jums gali prireikti deguonies, kraujo krešėjimą mažinančių vaistų ir deksametazono. Tokį gydymą turi prižiūrėti gydytojas.

3) maksimaliai saugokite rizikos grupių artimuosius nuo bet kokio nereikalingo kontakto, nes kiekvienas kontaktas yra potencialus COVID-19 sergantysis, o rizikos grupės asmuo - potencialus ligoninės pacientas. Lankykite rizikos grupių asmenis tik su kauke, dezinfekuokite rankas.

4) kadangi labai daug žmonių sirgs nuo 2 iki 10 dienų, susidarys didelis dirbančiųjų trūkumas. Visus žmones, kurie gali nuotoliniu būdu spręsti darbo užduotis, būtina perkelti į nuotolį nuo rytojaus ryto.

5) nebūkite uždarose patalpose be kaukės, jeigu jose yra kitų asmenų. Kaukė nebūtinai jus apsaugos, bet didelis šansas, kad sirgsite lengviau.

6) tiesiog nebūkite ten, kur tanku žmonių, o jums nėra gyvybinio poreikio būti.

7) nei akimirkai neabejokite, kad mūsų valstybė šį smūgį atlaikys, nes valstybė yra ne valdžia, o mes patys.

Jeigu NVSC info yra tiesa, kontaktų nustatymas nebėra efektyvus, o COVID-19 kontrolė šalyje prarasta. Patenkame į ypač...

Posted by Vytautas Kasiulevicius on 2020 m. spalio 26 d., pirmadienis

LRT.lt primena, kad pirmadienį paskelbta apie rekordinį COVID-19 susirgimų skaičių, per parą užfiksuoti 766 atvejai. Sekmadienį, po patikslinimo, pranešta apie 603 atvejus.