Sveikata

2020.10.25 08:43

Mokslininkai: galima turėti imunitetą virusui be antikūnų kraujyje – apie tai byloja Ebolos viruso tyrimai

Margit Kossobudzka, Gazeta Wyborcza2020.10.25 08:43

Asmenys, persirgę Ebolos virusu ir pas kuriuos nebuvo aptikti antikūnai, iki šiol pasižymi gebėjimu kovoti su virusu. Spėjama, kad COVID-19 atveju situacija gali būti panaši. Mokslininkai vis dar nėra tikri, ar persirgę SARS-CoV-2, įgauname ilgalaikį atsparumą šiam virusui. Iki šiol manyta, kad toks atsparumas netrunka ilgai – du, daugiausia tris mėnesius. Prabėgus šiam laikui, kraujyje sumažėja antikūnų kiekis, o mūsų organizmas pamiršta, kaip kovojama su šiuo virusu.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Gazeta Wyborcza“ originalus kūrinys.

Tai, kad po kelių savaičių pasveikusio žmogaus kraujyje gydytojai neranda antikūnų, neturėtų stebinti. Šios mažos dalelytės yra tarsi sviediniai, gaminami vykstančios šią akimirką kovos reikmėms. Po tam tikro laiko jų kiekis sumažėja, nes žmogui pasveikus, jie tampa nebereikalingi.

Įgyto atsparumo mechanizmo veikimas yra kur kas sudėtingesnis. Mat svarbų vaidmenį atlieka atminties ląstelių atsiradimas. Po naujo kontakto su virusu ar bakterija per labai trumpą laiką organizmas gali pradėti masiškai gaminti mirtinus antikūnus.

Klausimas, ar atsiradus naujam koronavirusui toks mechanizmas bus veiksmingas. Kol kas mokslininkai įrodė, kad taip vyksta užsikrėtimo Ebolos virusu atveju.

Atsparumas ilgalaikis

Didžiosios Britanijos ir Gvinėjos mokslininkų komanda pateikė ilgiausio ir tiksliausio pasaulyje tyrimo rezultatus apie asmenis, 2013-2016 metais susidūrę su mirtinu Ebolos virusu Vakarų Afrikoje.

Tyrime dalyvavo 117 žmonių, kurie buvo užsikrėtę virusu, 66 asmenys turėję kontaktą ir 23 asmenys, sudarantys kontrolinę grupę. Ištisus tris metus mokslininkai reguliariai imdavo tų žmonių mėginius tam, kad ištirtų, ar jie turi antikūnus Ebolai ir ar pas juos susiformavo speciali atminties ląstelių grupė.

Buvo įrodyta, kad, visų pirma atsparumas Ebolos virusui gali tęstis kelerius metus po užsikrėtimo. Antra, kai kurie išgyvenę infekciją asmenys jau prabėgus trims mėnesiams po užsikrėtimo, neturėjo savo kraujyje antikūnų, nors jų organizmas privalėjo nugalėti tokį mirtiną virusą.

Mokslininkai nustatė, kad jų organizmas vis dar buvo pajėgus kovoti su galima pakartotine infekcija, panaudojant tam rezervinius limfocitus T, taip vadinamus žudikus, ir limfocitus B, tai yra atminties ląsteles. Savo tyrimų rezultatus jie publikavo žurnale „Lancet Infectious Diseases“.

„Tai, kad negalima aptikti antikūnų, nebūtinai reiškia, kad kažkas neįgijo atsparumo infekcijai – tikina pagrindinis tyrimų autorius, prof. Milesas Carollas iš Oksfordo universiteto ir Sveikatos apsaugos tarnybos „ Public Health England“ Nacionalinės Infekcijų Tarnybos direktoriaus pavaduotojas. – „Mūsų atradimas suteikia įtikinančių ilgalaikės apsaugos nuo pakartotino užsikrėtimo Ebolos virusu įrodymų“.

Tarp išgyvenusiųjų, net po trijų metų nuo užsikrėtimo 95 proc. tiriamųjų asmenų turėjo tiek antikūnus, tiek gebėjimą reaguoti į virusą, tam panaudojant limfocitus T ir B!

Maža to, šie rezultatai parodo, kad natūraliu būdu įgytas atsparumas yra dešimt kartų didesnis nei atsparumas, kurį suteikia skiepas nuo Ebolos viruso, 2018-2019 metais sėkmingai panaudotas paskutinės epidemijos Afrikoje metu.

Besimptomiai užsikrėtimai?

Mokslininkus nustebino, kad net devyni iš 66 asmenų, turėjusių artimą kontaktą su ligoniu, dažniausiai tai buvo motinos, turėjo tiek antikūnus nuo Ebolos, tiek žudikus limfocitus T, nepaisant to, kad nėra patvirtintų mokslinių pranešimų apie infekcijos simptomus, kurie jiems būtų pasireiškę.

Anot mokslininkų, tai reikštų, kad faktiškai virusu buvo užsikrėtę daugiau žmonių nei tai parodo oficialios ataskaitos.

Visa tai gali turėti įtakos populiacinio atsparumo kitiems virusams formavimosi supratimui. Būtent šis dalykas, atsižvelgiant į COVID-19 pandemiją, labiausiai domina mokslininkus. Aktualūs postcovidiniai testai tiria tik antikūnus ir neapima jokių limfocitų T ar B. Atrodo, kad tokie tyrimai yra būtini norint sužinoti, kokia iš tiesų yra situacija.

Originalų tekstą lenkų k. galite skaityti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.