Sveikata

2020.10.19 14:32

Medikai reiškia susirūpinimą: COVID-19 mušant rekordus galimai trūksta reagentų ir asmens apsaugos priemonių

papildyta Verygos komentaru; atnaujinta 15.38
Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.10.19 14:32

Jaunųjų gydytojų asociacija ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų asociacija viešame kreipimesi į valdžios institucijas teigia pasigendanti ryžtingų, sisteminių, mokslu grįstų sprendimų valdant šalyje COVID-19 infekciją.

Didžiausią nerimą asociacijoms kelia tai, kad, jų teigimu, nėra žinoma, ar Lietuva turi pakankamai PGR testų ir reagentų infekcijai nustatyti, ar medikams pakaks asmens apsaugos priemonių ir lėšų medikų priedams, kurie turėtų būti mokami dirbantiems tiesiogiai su COVID-19 infekuotais asmenimis.

Asociacijos nurodo, kad vykstant rinkimams į Seimą valdžios institucijos tapo pasyvios ir nebesiima ryžtingų sprendimų COVID-19 situacijai suvaldyti, kai kasdien naujų patvirtintų atvejų skaičius „muša rekordus“. Asociacijos pasigenda mokslu grįstos duomenų analizės, gerųjų pasaulio pavyzdžių pritaikymo ir efektyvesnės informacijos sklaidos visuomenei.

„Susirūpinimą kelia ir tai, kad gydymo įstaigos iki šiol nėra gavusios visų kompensacijų už per karantiną patirtas išlaidas – nežinia, ar gydymo įstaigos pajėgs apsirūpinti reikalingomis priemonėmis toliau blogėjant epidemiologinei situacijai. Gydymo įstaigų viduje trūkstant finansinių resursų, medikų nebepasiekia teisės aktuose numatyti priedai už pavojingas darbo sąlygas net ir tais atvejais, kai tenka tiesiogiai dirbti su COVID-19 infekuotais pacientais.

Kitų metų privalomojo sveikatos draudimo biudžeto (PSD) saugiklių taip pat nematome – dabar numatytas biudžeto augimas neužtikrins pakankamo sveikatos priežiūros įstaigų priešepideminio režimo palaikymo“, – dėmesį atkreipia asociacijos atstovai.

Galimai trūksta resursų

Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad nerimą kelia situacija, kai valdžios institucijos nesikalba su mokslininkais, dėl to medikų bendruomenė neturi veiksmų plano mokslu grįstomis rekomendacijomis, kaip elgtis augant COVID-19 infekuotųjų skaičiui.

„Iš esmės neturime atsakymų dėl priemonių prieš COVID-19. Pavyzdžiui, dėl karantino įvedimo: ar tai turėtų būti visuotinis, ar tai turėtų būti lokalus. Iš laboratorijų ateina neoficiali informacija, kad pradeda trūkti priemonių, terpių, bet vėlgi apie tai niekas garsiai nekalba. Iš visų pusių: tiek prevencinės priemonės, tiek finansiniai ištekliai – nesigirdi apie tai diskusijų ir tiesiog norisi, kad žmonės vėl pradėtų kalbėtis“, – tikino K. Norvainytė.

Pasak Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentės, taip pat nėra oficialių duomenų, ar pakankamai asmens apsaugos priemonėmis yra apsirūpinusios sveikatos priežiūros įstaigos.

Pavasarį prieš paskelbiant karantiną valdžios institucijos tikino, kad apsaugos priemonių šalies rezerve sukaupta pakankamai, tačiau realybėje paaiškėjo, kad reikiamo kiekio nebuvo. Ligoninėse medikai buvo priversti tas pačias vienkartines apsaugos priemonės naudoti pakartotinai.

Šiandien drastiškai augant susirgimų skaičiui baiminamasi, kad situacija gydymo įstaigose gali pasikartoti. Pabrėžiama, kad su pastarosiomis nėra atsiskaityta už gydytojams prie atlyginimų išmokėtus priedus. Mat šie medikams, dirbantiems tiesiogiai su COVID-19 infekuotais asmenimis mokami privalomai, remiantis šalyje galiojančiais teisės aktais. Patirdamos nuostolius, gydymo įstaigos gali nebepakelti kitų finansinių įsipareigojimų.

„Bet niekas nieko nebeskelbia. Iš pavienių darbuotojų girdime, kad mažėja tų priemonių. PSD biudžete, matėme, yra 1 mlrd. eurų, tai reiškia, kad ir toliau valstybė nemokės už draudžiamus asmenis, reiškia, bus nepakankamai pinigų surenkama.

Apie medikų algų didėjimą net kalbos nėra, nes nebus iš ko šiemet kelti ir eiti prie įsipareigojimų, kurie buvo medikams žadėti. Taip pat ir apie apsaugos priemonių pirkimą, nes tikrai ne visos ligoninės yra gavusios kompensacijas už patirtas išlaidas. Natūralu, kad kai yra minusas ir neaišku, iš kur paimti lėšų kitoms išlaidoms padengti, kad tai kelia nerimą“, – sakė K. Norvainytė.

Koją kiša rinkimai

Medikų bendruomenės įsitikinusios, kad šioje situacijoje koją kiša vykstantys rinkimai į Seimą ir valdžios institucijos nesiryžta priimti nepopuliarių sprendimų nei dėl karantino, net ir lokalaus, įvedimo, nei informuoja visuomenę apie tikrąją padėti, kiek resursų kovai su COVID-19 Lietuva iš tiesų turi.

„Kiek mes kalbėjome su epidemiologais, pavyzdžiui prof. Mindaugu Stankūnu, kuris neseniai konferenciją organizavo, vyksta tik tokios pavienės iniciatyvos. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad nėra pakankamai analizuojami duomenys, kurie yra sukaupti, todėl sunku priimti įrodymais pagrįstus sprendimus. Toks užburtas ratas. Bet dabar rinkimų laikotarpis ir akivaizdžiai matosi, kad niekas nenori priimti nepopuliarių sprendimų, nes turbūt tai gali kainuoti balsus. Manau, kad tai yra pagrindinė priežastis, dėl ko taip ilgai trunka tyla“, – nuomone dalijosi K. Norvainytė.

Jaunųjų gydytojų asociacija ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų asociacija viešą kreipimąsi ir raginimą imtis aktyvesnių veiksmų infekcijai šalyje suvaldyti adresavo šalies prezidentui Gitanui Nausėdai, Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai.

Veryga: įdomus pareiškimas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio spaudos konferencijoje sakė esąs nustebintas tokio asociacijų pareiškimo.

„Įdomus pareiškimas. Gerai, kad asociacijos atkreipia dėmesį ir domisi šia situacija, bet ne kartą esu sakęs, kad kas vieniems yra nepakankama informacija, kiti tai laiko pertekline ar gąsdinimu“, – sakė A. Veryga.

Ministras pabrėžė, kad apsaugos priemonių bei reagentų kiekiai nėra slepiami nuo visuomenės. Jis taip pat priminė, kad visos sveikatos priežiūros įstaigos dar birželį buvo įpareigotos turėti asmens apsaugos priemonių rezervą.

„Dėl lyderystės tai nežinau, kas čia turima galvoje. Medikų ekspertų grupė yra nuolat veikianti, jos niekas nepanaikino. Ji patarinėja COVID-19 valdymo komitetui. Šiandien buvo vienas iš mokslininkų pristatymų dėl galimų priemonių taikymo. Tai tikrai nesutikčiau su tuo, kad su bendruomene yra nesikalbama“, – tikino A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt