Sveikata

2020.10.17 13:42

Odontologas įspėjo: dantis balinantis namuose galima prisižaisti

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2020.10.17 13:42

Kiekvienas neabejotinai norime turėti ne tik sveikus dantis, bet ir akinančią baltą šypseną. Tačiau net ir apsilankius pas odontologą po dantų higienos rezultatas ne visada džiugina. Ko reikia, kad dantys būtų sveiki ir balti – pokalbis su gydytoju odontologu Gyčiu Pervenecku.

Odontologas sako, kad norint turėti sveikus dantis ir gražią šypseną, pirmiausia reikėtų laiku atlikti dantų higieną. Ši procedūra idealiu atveju turi būti atliekama bent du kartus per metus, bet nerečiau kaip kartą metuose.

Daugiau – LRT RADIJO laidos įraše „Sveikata“


„Dantų higiena yra privaloma. Net jeigu mes labai kruopščiai dantis valome namuose, yra vietų, kuriose susidaro mineralizuotų apnašų, kurios sunkiau pasiekiamos. Todėl reikėtų reguliariai lankyti arba pas burnos higienistą, arba pas gydytoją odontologą, kuris atliks profesionalią burnos higieną“, – sakė G. Perveneckas.

Uždelsus ir laiku neatlikus dantų higienos per ilgą laiką ant dantų kaupiasi apnašos, išprovokuojančios dantų pažeidimus, o tai gali iššaukti ir rimtesnę ligą.

Pasak gydytojo odontologo, po burnos higienos dantys tampa baltesni, nes nuo jų ne tik nuvalomos apnašos, bet ir pigmentas, likęs nuo įvairių dažančių maisto produktų ar žalingų įpročių. Jei po burnos higienos dantų spalva netenkina paciento, ją pakoreguoti galima dantis balinant. Tokios procedūros, G. Pervenecko teigimu, prašo vis daugiau pacientų, ypač moterų. Dantų balinimas, anot gydytojo odontologo, yra saugi procedūra.

„Dantų balinimas tiesioginio neigiamo poveikio dantims neturi, tačiau daugumai pacientų po procedūros padidėja dantų jautrumas. Jeigu dantis yra plombuotas, plombos paviršius po balinimo gali šiek tiek pašiurkštėti. Jeigu tie užpildai yra kažkiek laidūs, tai tarp užpildo ir danties prasiskverbus balinančiai medžiagai danties jautrumas gali būti intensyvesnis. Taip pat žmogus turi žinoti, kad balinant dantis plombos ar danties karūnėlės spalva nekinta. Jeigu po balinimo užpildo ir danties spalva skiriasi, kartais tenka užpildus keisti“, – įspėjo G. Perveneckas.

Dantis balinti rekomenduojama ne dažiau kaip kartą per pusmetį.

Dantis taip pat galima balinti ne tik gydytojo odontologo kabinete, bet ir namuose. Tam yra specialūs rinkiniai, tačiau G. Perveneckas įspėja, kad renkantis dantų balinimo priemones reikėtų atkreipti dėmesį, kas yra jos gamintojas ir ar produkto saugumą patvirtino tam tikros organizacijos. Jeigu gaminys parduodamas Lietuvoje, jo saugumą paprastai patvirtina Lietuvos odontologų rūmai.

Gydytojas odontologas primygtinai ragina vengti tų dantų balinimo rinkinių, kurie reklamuojami socialiniuose tinkluose. Tokie rinkiniai paprastai yra pigūs, bet akį traukia žinomų žmonių veidai, kuriems neva gaminys padėjo.

„Su dantų balinimo priemonėmis galima prisižaisti, ypač jei žmogaus lūkesčiai yra nepamatuoti ir jis nori rezultato, kuris yra nerealus, pavyzdžiui, nori holivudinės šypsenos. Ne kartą yra buvę, kad žmogus persistengia. Reikėtų racionaliai vertinti, kiek balinant dantis jų spalva vis dar atrodys natūraliai“, – patarė G. Perveneckas.

Kaip balinti dantis natūraliomis priemonėmis – apstu informacijos internete. Prie tokių natūralių priemonių įvardijama valgomoji soda, citrinos sultys. Gydytojas odontologas pabrėžė, kad šios priemonės nėra tinkamos dantų balinimui ir jos gali būti naudojamos tik danties paviršiui nušveisti. Visgi ir čia slypi pavojų – šiurkščiai šveičiant dantis šiomis priemonėmis galima negrįžtamai sugadinti danties paviršių.

„Geriau nusipirkti balinančią dantų pastą, kuri tiesiogiai neįsiskverbia į danties paviršių, bet joje yra daugiau šiukščių dalelių, kurios pigmentą nuo danties paviršiaus gali pašalinti geriau“, – patarė G. Perveneckas.