LRT ieško sprendimų
Izoliacija

Sveikata

2020.10.07 05:30

Liga ta pati, o tvarkos skirtingos: kodėl koronavirusu užsikrėtę britai izoliuojasi 10 dienų, o lietuviai – 14?

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.10.07 05:30

Lietuvoje visi aukštos rizikos kontaktą su COVID-19 infekuotu asmeniu turėję gyventojai ir tie, kuriems buvo patvirtinta infekcija, bet jaučiasi pakankamai gerai, namie privalo izoliuotis 14 dienų. Tačiau Jungtinėje Karalystėje (JK) galioja kiek kitokia tvarka, užsikrėtusiam koronavirusu žmogui taikomas trumpesnis izoliacijos terminas – 10 dienų nuo to laiko, kai sužinojo teigiamą PGR testo rezultatą, arba nuo simptomų pradžios. Be to, praėjus 10 dienų šis asmuo net ir kosėdamas, su sutrikusiais uoslės ir skonio pojūčiais gali grįžti į visuomenę. Ar verta JK modelį pritaikyti ir Lietuvoje?

Šią savaitę „LRT ieško sprendimų“ komanda domisi, kokios priemonės jau išmėgintos kovoje su COVID-19, kokios buvo veiksmingos, o kurios nedavė norimo rezultato. Televizijos reportažą apie tai galite žiūrėti ČIA, radijo pasakojimo klausyti ČIA.

Siekiant valdyti COVID-19 infekcijos plitimą Jungtinėje Karalystėje nėra nustatyto vieno izoliacijos termino. Jis kinta priklausomai nuo aplinkybių ir gali svyruoti nuo 10 iki 14 dienų, o kartais ir ilgiau.

Tačiau JK lietuvių bendruomenės laikinoji vadovė Alvija Černiauskaitė naujienų portalui LRT.lt pasakojo, kad skirtingi izoliacijos laikai gyventojus šiek tiek klaidina ir pasitaiko tokių, kurie nebesupranta, kiek laiko reikia būti namie.

„Visos tos dienos yra toks kabliukas. Kai kurie žmonės nesupranta ir jie skaičiuoja arba 7 dienas, arba 14 dienų, kaip jiems patiems atrodo. Sprendimo nėra labai aiškaus, nes net ir skaitant reikia pačiam labai įsigilinti, kad suprastum visas taisykles. Situacija labai įdomi: jeigu koronaviruso testas yra teigiamas, tada asmuo izoliuojasi 10 dienų. Šios 10 dienų skaičiuojamos nuo teigiamo testo rezultatų gavimo, tai laikas realiai yra ilgesnis nei 10 dienų, nes jeigu prasidėjo simptomai vieną dieną, tai testą asmuo galbūt pasidarė tik kitą dieną, o kai kurie laukia ir 4 dienas. Tada asmuo laukia, kol ateina rezultatai, o tai gali būti ir diena, ir 2 ar 3 dienos.

Jeigu testas teigiamas, bet žmogus nejuto simptomų ir jie pasireiškia vėliau – 10 dienų izoliuojasi nuo simptomų pradžios. Bet jeigu žmogus turėjo aukštos rizikos kontaktą su užsikrėtusiuoju, jis izoliuojasi 14 dienų. <...> jei patvirtinamas atvejis įmonėje, tada darbuotojai žiūri, ką jiems pataria, rekomenduoja įmonės atsakingi asmenys“, – vardijo A. Černiauskaitė.

JK lietuvių bendruomenė emigracijoje esantiems tautiečiams stengiasi išversti į lietuvių kalbą šalyje galiojančius dokumentus, susijusius su COVID-19 infekcijos valdymu. Mat ne visų į JK emigravusių lietuvių anglų kalbos žinios yra puikios, juolab kad ir patys britai tvarkoje pasiklysta.

Pati A. Černiauskaitė taip pat yra ir Londono lietuvių emigrantų vaikų darželio „Obelėlė“ įkūrėja, todėl jai neretai tenka spręsti ir vaikų izoliavimosi klausimus. Nors nė vienas iš darželio vaikų COVID-19 užsikrėtęs nebuvo, organizacinių klausimų vis tiek iškyla nemažai. Vienas iš paskutinių atvejų – atostogauti į Portugaliją su tėvais išvykusi darželio auklėtinė. Norėdama grįžti į grupę, po atostogų ji turėjo namie izoliuotis 14 dienų.

Mato galimybę trumpinti izoliacijos laiką Lietuvoje

Nepaisant to, kad JK galiojanti izoliacijos tvarka yra paini, Lietuvos ekspertai tikina, kad 10 dienų yra optimalus ir mokslu pagrįstas izoliacijos laikas. Pasak Vilniaus universiteto profesoriaus, infekcinių ligų gydytojo Arvydo Ambrozaičio, užsikrėtus koronavirusu pakanka žmogui izoliacijoje praleisti 10 dienų. Jo nuomone, Lietuvoje galiojantis 2 savaičių izoliacijos terminas yra perteklinis.

„Aš manau, kad britų modelis paremtas moksliniais duomenimis. Mes gal truputėlį per daug apsidraudžiame . Iš pradžių, kol dar nebuvome tikri dėl inkubacinio koronaviruso periodo, buvo taikomas 14 dienų izoliacijos terminas, kad apsidraustume. Bet tiek dienų tikrai nereikia, nes inkubacinis periodas faktiškai yra 5–7 dienos. Jeigu per 10 dienų žmogus nesusirgo, viskas turėtų būti gerai.

Aišku, tai labai priklauso ir nuo žmogaus amžiaus, jo gretutinių ligų. Jeigu žmogus yra vyresnis ir turi daug gretutinių ligų, jis gali ilgiau sirgti, bet šiaip tas ligos periodas trunka dažniausiai 10 dienų, jeigu nėra sunki liga, o pats asmuo yra pakankamai jaunas“, – tikino A. Ambrozaitis.

Profesorius pridūrė, kad tik 20 proc. visų užsikrėtusiųjų COVID-19 būna sunki ligos eiga, tai dažniausiai lemia būtent gretutinės ligos ir žmogaus amžius.

Neretai pasitaiko atvejų, kai asmenys serga koronavirusu patys to neįtardami, jie tiesiog nejunta simptomų. Pasak A. Ambrozaičio, besimptome forma sergantis žmogus kaip infekcijos šaltinis yra mažiau pavojingas visuomenei. Mat jis nekosėja, nečiaudi, nesloguoja. Profesoriaus nuomone, galbūt besimptomiam atvejui užtektų ir 7 dienų izoliacijos, jeigu jam simptomai per šį laiką nepasireiškia.

Kodėl kosintys britai po izoliacijos gali grįžti į darbą?

Dar vienas skirtumas, kad JK gyventojas, persirgęs COVID-19, pasibaigus izoliacijos laikotarpiui net likus daliai simptomų gali grįžti į visuomenę. Pavyzdžiui, po 10 dienų leidžiama į darbą ar mokslus eiti COVID-19 persirgusiam asmeniui, net jei jis vis dar kosėja ir jam nesugrįžo skonio ir uoslės pojūčiai. Pasak Vilniaus universiteto profesoriaus, tokia tvarka yra visiškai normali ir pagrįsta mokslu.

„Taip, tie simptomai gali tęstis ilgai, tai nereiškia, kad žmogus turi būti ligoninėje ar turi būti izoliuotas, nes liekamieji reiškiniai gali ilgai tęstis. Plaučių pažeidimas ir plaučių pakitimai gali būti ilgalaikiai, net jei žmogus nebeturi infekcijos ir jo tyrimai yra normalūs“, – pabrėžė A. Ambrozaitis.

Lietuvoje kosėjantys, sloguojantys asmenys, taip pat tie, kas junta koronavirusui būdingus simptomus, tokius kaip skonio ir uoslės sutrikimai, raginami likti namie.

Lietuvoje trumpesnė izoliacija tik keliautojams ir tik su NVSC leidimu COVID-19 klausimams suburtos darbo grupės Vyriausybėje narys, premjero patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys naujienų portalui LRT.lt sakė, kad visi T. Benorto teikti pasiūlymai yra logiški ir turėtų būti įgyvendinami Lietuvoje, nes jie yra grįsti moksliniais tyrimais.

Pasak J. Kairio, viename iš paskutinių darbo grupės posėdžių buvo pritarta, kad iš užsienio šalių grįžę asmenys, atlikę PGR testą ir nejaučiantys simptomų, izoliuotųsi tik 8 dienas. Pritarta ir siūlymui, kad asmenims, turėjusiems artimą kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi, jeigu jie nejaučia simptomų, izoliavimosi terminas būtų trumpinamas iki 10 dienų. Darbo grupės nutarimas persiųstas Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM).

Rugsėjo viduryje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė sprendimą, švelninantį daliai gyentojų izoliacijos sąlygas: iš infekcijos paveiktų užsienio šalių grįžusiems gyventojams trumpinamas izoliacijos laikotarpis iki 10 dienų. Tiesa, greta nurodytos ir papildomos sąlygos, kas gali trumpesne izoliacija naudotis: reikia 8 dieną po grįžimo pasidaryti koronaviruso PGR testą ir, jei šis neigiamas, reikia kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, kad šis izoliacijos terminą keliomis dienomis sutrumpintų. Visi kiti – užsikrėtusieji COVID-19, aukštos rizikos kontaktą su infekuotais asmenimis turėję – privalo izoliuotis 2 savaites. Tiesa, grįžusiems iš užsienio leidžiama išeiti į lauką ne toliau kaip 1 km atstumu iš namų.

Naujienų portalui atsiųstuose SAM atsakymuose teigiama, kad Lietuvoje asmenys, kuriems diagnozuota COVID-19 liga, yra izoliuojami tol, kol teisės aktų nustatyta tvarka asmuo nebus laikomas pasveikusiu. Ši tvarka buvo nustatyta vadovaujantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis, ji, anot SAM, iki šiol pasiteisino ir buvo efektyvi valdant infekcijos plitimą.

„Svarbu pabrėžti, kad atsiranda naujų mokslinių duomenų apie laikotarpį, kada žmogus yra užkrečiamas, tarptautinės organizacijos taip pat koreguoja savo rekomendacijas. SAM taip pat yra gavusi Lietuvos infektologų draugijos rekomendacijas dėl suaugusių asmenų, sergančių COVID-19 liga, ištyrimo ir izoliacijos trukmės trumpinimo.

SAM vertina gautus pasiūlymus, turimi mokslo įrodymai bus aptariami Vyriausybėje, medikų darbo grupėje, o vėliau – COVID-19 valdymo komitete. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad virusas yra naujas visam pasauliui, o mokslas dar tik atranda izoliavimo, testavimo, gydymo ir apskritai kovos su virusu sprendimus. Atitinkamai ir ministerijos pozicija gali keistis atsiradus naujoms mokslu grįstoms žinioms“, – teigiama ministerijos atsiųstame atsakyme.

Moksliniai tyrimai rodo, kad po 10 dienų asmuo visuomenei nebepavojingas

Pasiūlymus Lietuvos Vyriausybei teikęs Įrodymais pagrįstos medicinos grupės koordinatorius, Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas naujienų portalui LRT.lt sakė, kad britų taikoma tvarka, kai infekuotas asmuo izoliuojasi 10 dienų, yra saugi.

„Pradžioje mes nežinojome, kaip SARS-CoV-2 elgiasi, kiek laiko užsikrėtęs asmuo būna infektyvus, dėl to buvo empiriškai nuspręsta remiantis panašiomis virusinėmis ligomis, kad 14 dienų izoliacijos periodas yra reikalingas ir jis yra saugus, kad žmogus po tiek laiko nebus infektyvus. Dabar mes jau su šiuo virusu gyvename 10 mėnesių ir tų tyrimų padaryta nemažai. Jau žinome, kad žmogaus užkrėtimo galimybės priklauso nuo ligos rimtumo, o laikas gali būti kur kas trumpesnis. Net didžioji dalis klinikinių tyrimų rodo, kad praėjus 10 dienų nuo simptomų pradžios asmenys nebegali užkrėsti. Taip pat ir iš epidemiologinių duomenų matome, kad tas užkrėtimas dažniausiai nevyksta praėjus daugiau nei 10 dienų. Jeigu žmogus serga labai stipriai, tai, žinoma, tas periodas gali būti ilgesnis“, – tikino Įrodymais pagrįstos medicinos grupės koordinatorius.

Paskutiniai T. Beinorto teikti pasiūlymai Vyriausybei susiję su žmonių, grįžusių iš aukštos rizikos šalių, izoliacijos klausimu. Pasak. T. Beinorto, progresyviausia būtų tokiam asmeniui 7 dieną nuo grįžimo atlikti COVID-19 PGR testą ir, jeigu jis neigiamas, toks asmuo galėtų grįžti į visuomenę. T. Beinorto tikinimu, toks algoritmas užtikrintų, kad būtų praleidžiama tik maža dalis infekuotų žmonių, testai būtų atliekami tikslingai, o gyventojai, užuot dvi savaites praleidę izoliacijoje, jau po savaitės galėtų grįžti į darbą.

„Tikimybė keliaujant užsikrėsti nėra tokia aukšta“, – pabrėžė T. Beinortas.

Kitas pasiūlymas, kurį jis teikė Lietuvos Vyriausybei, susijęs su asmenų, turėjusių aukštos rizikos kontaktą su infekuotais asmenimis, izoliacijos klausimas.

„Žinome, kad jeigu yra aukštos rizikos kontaktas su užsikrėtusiuoju, tikimybė užsikrėsti koronavirusu siekia apie 15 proc., o tai yra daug. Žinome, kad testas, jeigu jis atliekamas po 3 dienų nuo kontakto, yra visiškai bevertis, nes inkubacinis periodas dar vyksta, todėl PGR testas nieko neparodys. Didžiausias naudingumas tokių tyrimų, jeigu jie atliekami 7–9 dieną nuo kontakto. Turint omenyje, kad būna ir klaidingų PGR testų rezultatų, tai saugiausia būtų izoliuoti 10 dienų šiuos žmones ir atlikti jiems du testus: 7 ir 9 dieną nuo kontakto. Jeigu neturime resursų ir galimybių padaryti dviejų testų, reikėtų tada pasidaryti bent vieną testą tarp 7 ir 9 dienų. Jeigu neišsivysto simptomai ir žmogui testas yra neigiamas – labai maža tikimybė, kad jis yra užsikrėtęs koronavirusu, todėl į visuomenę jis galėtų grįžti sužinojęs neigiamą testo rezultatą“, – tikino T. Beinortas.

Gydytojo teikti siūlymai remiasi moksliniais tyrimais, kurie rodo, kad koronavirusu užsikrėtusio žmogaus ligos inkubacinis laikotarpis trunka apie 5 dienas. Reiškia, žmogus, kuris turėjo aukštos rizikos kontaktą su COVID-19 infekuotu asmeniu, po to dar 5 dienas yra nepavojingas visuomenei.

„Galbūt jo nosiaryklėje virusas dauginasi, tačiau jo PGR testas nebus teigiamas ir jis negalės skleisti viruso. Nuo simptomų pradžios, kai baigiasi inkubacinis laikotarpis, prasideda aktyvioji infekcija, ji trunka apie 10 dienų“, – teigia Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas.

Remiantis šiais duomenimis, UK ir yra nustatytas 14 dienų izoliacijos laikotarpis aukštos rizikos kontaktą su infekuotaisiais turėjusiems gyventojams – būtent jiems reikia papildomų 5 dienų, per jas gali pasireikšti simptomai, o PGR testas rodytų tikslesnius rezultatus.

LRT.lt primena, kad 10 dienų izoliacijos terminas užsikrėtusiesiems COVID-19 galioja ir Latvijoje.