Sveikata

2020.09.26 09:01

Kas tie dantų akmenys ir kaip su jais kovoti?

Gazeta Wyborcza2020.09.26 09:01

Dantų akmenis sudaro milijonai besikaupiančių bakterijų. Šie kolonizatoriai turi atitinkamą įrangą ir įgūdžius – esančius mūsų seilėse komponentus naudoja tam, kad prisitvirtintų prie dantų paviršiaus, o vėliau suformuotų ant jų akmenis.

Kad ir kaip besistengtume, mums niekada nepavyks apsaugoti dantų nuo ėduonies bakterijų. Jau prabėgus kelioms minutėms nuo valymo, ant dantų paviršiaus pradeda formuotis dantų apnašos. Po to, kai bakterijos jau būna prisitvirtinusios, jos pradeda traukti kitus mikrobus, dėl to akmenų apimtis pradeda po truputį didėti.

Pradiniame etape šiuos mažus užkariautojus labai lengva pašalinti. Užteks pasinaudoti šepetėliu, siūlu ir trupučiu dantų pastos. Tačiau kas nutinka, kai dantų apnašas paliekame likimo valiai?

Esant labiausiai pažengusiai stadijai, dantų akmenys gali iššaukti parodontozės atsiradimą. O ši didina riziką susirgti autoimunologinėmis ligomis, gali tapti priešlaikinio gimdymo priežastimi, sukelti širdies pertvarų pažeidimus, endokardo uždegimą ir netgi širdies raumens infarktą.

Akmenų tvirtovė

Ideali burnos ertmės higiena turi padėti pašalinti bakterijų susikaupimus ant dantų paviršiaus ir tarpuose tarp dantų. Deja, daugumai mūsų sunku pasiekti šį idealą. Nors labai tiksliai ir reguliariai valomės dantis, retai naudojame dantų siūlus, o tai lemia, kad apnašos formuojasi nuošaliose vietose ir ten palaipsniui kietėja. Ilgainiui dantų apnašos prisisotina seilėse esančių mineralinių junginių, pavyzdžiui, kalcio fosfatų. Įdomu tai, kad dantų apnašose esančios bakterijos gamina rūgštis, atsakingas už ėduonies formavimąsi. Šarminių mineralų atsiradimas dantų apnašose yra atsakingas už šių rūgščių neutralizavimą! Tačiau šios kietėjančios nuosėdos yra puiki užuovėja kitiems mikrobams.

Tokiu būdu formuojasi dantų akmenys – „mikrobų akmenų tvirtovė“, kuriose negalime panaikinti patys, besirūpindami dantų higiena namie.

Kur slapstosi akmenys?

Dantų akmenys greičiausiai formuojasi ant krūminių dantų. Šio proceso nelydi skausmas ar simptomų atsiradimas, todėl lengva jo nepastebėti. Juolab, kad susiformavusias apnašas ne visada galima pastebėti plika akimi. Labai dažnai galvojame, kad ši problema nėra mums aktuali, kol kažkas blogo nepradeda vykti su mūsų dantenomis. Akmenys gali kauptis po dantenų linija ir pastebėta, kad dažniausiai dantų akmenų pašalinimas akimirksniu atneša palengvėjimą skaudančioms dantenoms.

Dantenų uždegimą daugeliu atvejų sukelia būtent susiformavusios apnašos. Yra simptomų, kuriuos galima pajusti greičiau, nei organizme prasideda uždegimo procesas. Dažniausiai susiduriame su kraujavimu valant dantis.

Pirmieji dantų akmenų kaupimosi požymiai yra dantenų paraudimas ir jautrumas, lydintis kasdienį dantų valymą. Nereikėtų to nuvertinti – negydomas dantenų uždegimas gali sukelti periodontitą, vadinamąją „parodontozę“ – ligą, naikinančią dantenų audinius ir atsakingą už dantų netekimą.

Dantenų uždegimą dažniausiai galima gydyti. Problemą išsprendžia dantų akmenų pašalinimas. Odontologas valo dantis nuo apnašų ir vėliau jas poliruoja. Ant švarių, lygių ir slidžių dantų paviršių apnašos kaupiasi daug lėčiau.

Kišenių valymas

Jei nepašalinsime dantų akmenų, jos plėsis vis giliau ir giliau ten, kur jų nepasieks joks siūlas ar šepetėlis. Dantų apnašos, pilnos patogeninių bakterijų, gali spausti ir sunaikinti minkštus audinius. Dėl to susidaro periodontito kišenės – tarpai tarp dantenos ir danties, kur kaupiasi bakterijos, kurios puola ir apnuogintas dantų šaknis.

Taip vadinamieji danties kakleliai kelia išties didelę problemą, nes valgio metu aplink juos gali kauptis maistas. Tai gali būti nemalonaus kvapo burnoje priežastis, dėl to gali padidėti danties jautrumas prisilietimams, pakilti kūno temperatūra, išsivystyti dantenų uždegimas.

Dantenų kišenių valymas yra profilaktinė priemonė nuo periodontito ligų, sako gydytojas odontologas Przemysławas Stankowskis iš Poznanėje veikiančios klinikos „Stankowscy & Białach Stomatologia“.

Ši procedūra taikoma esant pažengusiems periodontito audinių pokyčiams, dantenų infekcijoms ir gydant paradontozę.

Dantenų kišenių valymas skirstomas į atvirą ir uždarą. Atviromis valymas taikomas gilioms, daugiau nei 5 mm kišenėms.

„Paprastai prieš procedūrą atliekamas profesionali dantų higiena, dantys nuvalomi nuo akmenų ir apnašų. Vėliau odontologas įpjausto danteną, atidengia šaknies plotą ir specialiu prietaisu kruopščiai išvalo tarpą tarp dantenos ir danties. Lėtinį uždegimą galima panaikinti pašalinant iš kišenės pakitusį minkštą periodontito audinį. Galiausiai atidengta erdvė yra dezinfekuojama ir uždedamos siūlės. Procedūra atliekama taikant vietinę nejautrą, todėl ji yra visiškai neskausminga“ – sako gydytojas P. Stankowskis.

Uždaras dantų kišenių valymas taikomas iki 5 mm gylio kišenėms, kur odontologas tik pakelia gleivinės atvartą, kad pasiektų pakitusį paviršių ir galėtų jį išvalyti.

Po atviro kišenių valymo gali atsirasti nedidelis dantenų patinimas, kuris praeina po kelių dienų, kai dantenos palaipsniui atgauna sukibimą su dantimis.

Jei mūsų organizmas turi polinkį formuoti dantenų kišenes, verta reguliariai lankytis pas odontologą.

Kaip išvengti apnašų

Dantų siūlas ir kiti priedai efektyviai valo tarpdančių paviršius. Valydami dantis, pašaliname tik apie 60 proc. apnašų, nes šepetėlio šeriai nepasiekia tarpdančių.

Pacientams, kurie tik valo dantis, tačiau nenaudoja dantų siūlo ir turi siaurus tarpus tarp dantų, o patys dantys auga arti vienas kito, dažniau kyla rizika pasireikšti dantų ėduoniui ir susiformuoti dantų akmenims.

O ką daryti pirmiausia – valyti dantis ar naudoti siūlą? Intuityviai pirmiausia pasirenkame šepetėlį, tačiau paaiškėjo, kad 2018 m. „Journal of Periodontology“ paskelbto tyrimo rezultatai parodė, kad reikia daryti atvirkščiai. Dantų siūlo panaudojimas prieš valymą suteikia geresnį efektą ir pašalina daugiau apnašų iš tarpdančių, todėl gaunamo su dantų pasta antibakterinio fluorido veikimas tampa efektyvesnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt