Sveikata

2020.09.16 15:54

Mokinys turėjo sąlytį su sergančiu COVID-19: kaip turėtų elgtis broliai, seserys, tėvai, klasės draugai?

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.09.16 15:54

Nustačius koronaviruso infekciją vienam mokiniui, visi mokyklos mokiniai ir darbuotojai neturi būti izoliuojami, izoliacija reikalinga tik didelės rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjusiems žmonėms, aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Ginreta Megelinskienė. Be to, anot jos, vaiko, turėjusio sąlytį su sergančiuoju COVID-19, broliai ir seserys taip pat neprivalo izoliuotis ir gali toliau eiti į mokyklą.

Apie tai G. Megelinskienė kalbėjo trečiadienį NVSC organizuotoje vaizdo konsultacijoje ugdymo įstaigoms. NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja priminė, kad COVID-19 užkrečiamasis periodas prasideda likus 2-3 dienoms iki simptomų pradžios ir iki 7-10 dienų po simptomų pradžios, tad, anot jos, 2-3 dienas po turėto kontakto su infekuotoju asmuo negali užkrėsti kitų.

Pasak G. Megelinskienės, itin svarbu prisiminti ir sąlytį su sergančiuoju koronavirusu turėjusių asmenų apibrėžimus.

Sąlytį turėjęs asmuo – 3 dienas iki tol, kol asmeniui, kuriam jau patvirtintas koronavirusas, pasireiškė simptomai ar paimtas tepinėlis, ir dvi savaites po simptomų atsiradimo/tepinėlio paėmimo bendravęs žmogus.

Didelės rizikos sąlytį (artimą sąlytį su koronaviruso atveju) turėjusiu laikomas žmogus, kuris su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei 2 metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių, arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą; jei žmogus turėjo tiesioginį sąlytį be apsaugos priemonių su užkrėstais COVID-19 atvejo kūno skysčiais; buvimas uždaroje patalpoje su COVID-19 liga sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių.

Mažos rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu turėjusiu laikomas žmogus, bendravęs didesniu negu 2 metrų atstumu trumpiau nei 15 minučių.

NVSC specialistė priminė, kad didelės rizikos sąlytį turėję asmenys yra izoliuojami 14 dienų po turėto kontakto, nepaisant to, kad žmonės gavo neigiamą testo rezultatą.

Sąlytį su sergančiuoju turėjusio vaiko broliai ir seserys gali eiti į mokyklą

Kaip elgtis, jei vienas vaikas iš vienos šeimos ugdymo įstaigoje turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu ir turi brolių ar seserų, kurie lanko tą pačią ugdymo įstaigą, tik kitas klases arba grupes?

Anot G. Migelinskienės, sąlytį turėjusių asmenų kontaktiniai asmenys nekelia rizikos.

„Šiuo atveju tiesioginį sąlytį turėjęs vaikas turi izoliuotis, o jo broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą, nes neturi rizikos. Jei sąlytį turėjusia, vaikui būtų nustatyta COVID-19 liga ir jis būtų bendravęs su artimaisiais (broliais, seserimis) užkrečiamuoju laikotarpiu, tokiu atveju artimieji turėtų izoliuotis“, – aiškino NVSC vadovė.

„Atsiranda pakankamai svarbi sąlyga – broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą tik tokiu atveju, jeigu vaikas yra tinkamai izoliuojamas“, – pabrėžė G. Megelinskienė.

Pasak NVSC atstovės, sužinojus, kad vaiko klasėje ar grupėje užfiksuota koronaviruso atvejis, kartu su vaiku tėvai izoliuotis neprivalo.

„Izoliuojami tik tiesioginį sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys. Tuo atveju, jei vaiko klasėje ar darželio grupėje nustatomas COVID-19 atvejis, vaikas privalo izoliuotis 14 dienų po paskutinės kontakto dienos. Tėvai ir kiti namiškiai laiko „kontakto kontaktu“ ir neprivalo izoliuotis“, – tvirtino G. Megelinskienė.

Uždaryti mokyklos dėl vieno atvejo nereikia

Kaip pasakojo NVSC atstovė G. Megelinskienė, jei vienam klasės mokiniui diagnozuojamas koronavirusas, visos mokyklos uždaryti nereikia. Anot jos, izoliuoti reikia tik didelės rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjusius asmenis.

„Dažniausiai tai būna vienos klasės mokiniai. Mokytojų vertinimas būna individualus – vertinama, ar jie dėvėjo apsaugos priemones, kaip jas dėvėjo. [...] Po to, kai patalpos dezinfekuojamos ir tinkamai paruošiamos, didelės rizikos sąlyčio neturėję vaikai gali tęsti ugdymo procesą įprasta tvarka“, – aiškino G. Megelinskienė.

NVSC atstovės teigimu, jei ugdymo įstaigos darbuotojas ar mokinys turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu, šis asmuo turi likti namuose ar kitoje izoliacijos vietoje, informuoti apie tai atsakingą asmenį ugdymo įstaigoje, laukti NVSC specialisto skambučio, jei per 24 val. su juo NVSC nesusisieks, tai pildyti specialią anketą, klausyti rekomendacijų, stebėti savo būklę.

„Ką turėtu daryti ugdymo įstaiga? Su šiuo asmeniu sąlytį turėjusių asmenų izoliuoti nereikia. Ugdymo procesas gali ir toliau vykti įprastai. [...] Asmeniui reikia suteikti galimybę dirbti ar mokytis nuotoliniu būdu, informuoti ugdymo įstaigos bendruomenę, kad įvykdytas sąlytį turėjusio asmens izoliavimas, tačiau šis asmuo rizikos kitiems nekelia“, – komentavo G. Megelinskienė.

Izoliuotis galima ir kitame buto ar namo aukšte

NVSC atstovė G. Megelinskienė vaizdo konsultacijos metu priminė pagrindines asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiuoju, izoliacijos sąlygas ir taisykles. Tai, anot specialistės, aktualu vaiko, bendravusio su sergančiuoju COVID-19, artimiesiems – tėvams, broliams, seserims.

Pasak G. Megelinskienės, sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjęs asmuo turi būti izoliuotas atskirame bute ar name, gerai izoliuotame kitame individualaus buto ar namo aukšte su atskiru sanitariniu mazgu.

„Jeigu nėra galimybės užtikrinti šių sąlygų, sąlytį turėjęs asmuo gali būti izoliuotas atskirame, gerai vėdinamame kambaryje, tai yra su atidaromais langais ir sandariai uždaromomis durimis“, – pažymėjo ji.

Anot NVSC specialistės, sąlyčio neturėję asmenys gali gyventi kartu su sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusiu asmeni, jeigu šie sutinka gyventi kartu.

„Tokiu atveju sąlytį su sergančiuoju turėję ir sąlyčio neturėję asmenys turi gyventi atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose, apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve“, – akcentavo G. Megelinskienė.