Sveikata

2020.09.14 13:44

Veryga: prievolės gimdymo metu dėvėti apsaugines kaukes nėra

atnaujinta 14.26
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.09.14 13:44

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad gimdymo metu dėvėti apsauginę kaukę nėra privaloma, todėl jos nedėvinčiai moteriai negali būti skiriama bauda.

Kaip teigė ministras, prievolės gimdymo metu dėvėti apsaugines veido kaukes ministerija nustačiusi nėra. Tiesa, jis neatmetė, jog yra scenarijų, kuomet gimdyvei gali tekti dėvėti kaukę. Sprendimą dėl to turėtų priimti gimdymo įstaigos.

„Tokios prievolės niekas nėra nustatęs, bent jau mes tokios nesame nustatę. Kiekviena įstaiga riziką įvertina individualiai ir tais atvejais, kai veido apsaugos priemonės gali pabloginti sveikatos būklę, o šiuo atveju iš tikro taip gali atsitikti, tokios prievolės nėra.

Bet gali būti teorinių galimybių, kai yra įtarimų, kad nėščioji ar gimdyvė yra arba turėjusi kontaktą su užsikrėtusiuoju, arba buvusi izoliacijoje dėl aukštos rizikos, tai siekiant apsaugoti nuo ligos išplitimo toje gydymo įstaigoje, gali būti tokie reikalavimai nustatyti“, – teigė A. Veryga.

Visgi jis pabrėžė, kad kiekvienas atvejis turi būti vertinamas individualiai ir medikai turėtų spręsti, ar apsauginė kaukė turi būti naudojama. Tačiau, kaip sakė ministras, kadangi nėra nustatytos prievolės gimdyvėms dėvėti kaukes, tai ir baudos už jų nedėvėjimą negali būti taikomos.

Kaip anksčiau skelbė LRT TELEVIZIJA, gimdyvės, kurios vaikų susilaukia per pandemiją, piktinasi, kad per gimdymą negali nusiimti veido kaukių. Moteris gali būti be jos, jeigu iki gimdymo būna sulaukusi neigiamo COVID-19 testo rezultato. Tačiau patys medikai pripažįsta, kad dalis moterų, atvykusių gimdyti, savo testo rezultato nesulaukia, todėl tenka gimdyti dėvint kaukę.

Ją gydytojai laiko būtina, kad būtų užtikrintas vaiko, motinos ir personalo saugumas bei numato išimtis, kada kaukę galima nusiimti. Savo ruožtu kai kurios mamos dalinasi priešinga patirtimi.

Pasak profesoriaus, Lietuvoje sumažėjus COVID-19 užsikrėtimų, gimdymuose leista dalyvauti moterų artimiesiems, jie privalo dėvėti kaukes. Galimybių jų atsisakyti gimdyvėms gydytojas šiuo metu nemato. Lieka galioti iki šiol buvusios išimtys, kada kaukę galima nusiimti, pavyzdžiui, jei gimdant tektų kvėpuoti nuskausminamosiomis dujomis ar turint gretutinių patologijų.