Sveikata

2020.09.14 13:28

Australijoje registruotas rekordiškai žemas sergamumas gripu. Ar galime to paties šį sezoną tikėtis Lietuvoje?

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.09.14 13:28

Australijoje ir kitose pietinio pusrutulio šalyse ką tik baigėsi gripo sezonas – registruotas rekordiškai žemas susirgimų skaičius, lyginant su praėjusių metų sergamumu. Jungtinės Amerikos Valstijos tikisi tokio paties žemo sergamumo gripu, jei tik gyventojai skiepysis gripo vakcina, laikysis socialinės distancijos ir dėvės apsaugines kaukes, skelbia CNN.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gripo sezonas pirmiausia parsideda pietiniame pusrutulyje ir tęsiasi nuo balandžio iki rugsėjo. Pagal Australijoje sergamumo gripu rodiklius paprastai spėjama, kokio gripo sezono gali tikėtis šiaurinio pusrutulio valstybės. Šį sezoną Australijoje sergamumas gripu rekordiškai žemas – registruoti tik 107 atvejai, kai praėjusiais metais skaičius siekė 61 tūkst.

Žemi sergamumo gripu rodikliai fiksuoti ir Pietų Afrikoje bei Pietų Amerikoje: Argentinoje, Čilėje. Čia gripo sezonas praėjo nė nepastebėtas. Tam įtakos turėjo panašiu metu pietiniame pusrutulyje prasidėjusi COVID-19 pandemija, kurios suvaldymui imtasi griežtų priemonių: įvestas karantinas, apsaugos priemonių naudojimas. Kartu gyventojai šiuo metu laikėsi socialinės distancijos, naudojo dezinfekcines priemones. Visa tai greičiausiai turėjo įtakos žemam sergamumui gripu.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų atstovai tikina, kad šiemet suvaldyti gripo sezoną yra ypač svarbu, kai pasaulyje auga susirgimų COVID-19 skaičius, o vakcinos nuo koronaviruso vis dar nėra. Jeigu šiauriniame pusrutulyje situacija su gripo plitimu būtų kitokia nei pietuose, tikėtina, kad tai apsunkintų sveikatos priežiūros įstaigų darbą: jei hospitalizuojamų pacientų padvigubėtų dėl greta COVID-19 plintančio sergamumo gripu, ši našta sveikatos priežiūros sektoriui taptų nepakeliama.

Tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Daiva Razmuvienė tikina, kad remiantis Australijos pavyzdžiu prognozuoti, koks bus gripo sezonas Lietuvoje, nėra tikslu.

„Jokių prognozių iš viso negalime daryti. Jeigu atsimenate, pernai buvo priprognozuota remiantis Australija – tai čia turėjo būti košmaras pas mus, o praėjęs sezonas buvo labai lengvas“, – dėmesį atkreipė D. Razmuvienė.

Pašnekovės teigimu, artėjant gripo sezonui pati veiksmingiausia priemonė yra skiepai. Taip pat šią infekciją padės suvaldyti ir COVID-19 pandemijai taikomos apsaugos priemonės: kaukių dėvėjimas, dažnas rankų plovimas, dezinfekavimas, kosėjimo ir čiaudėjimo tinkama higiena, atstumo laikymasis.

Europos šalyse gripo sezonas dažniausiai prasideda gruodį ir baigiasi kovą, tačiau specialistai įspėja, kad gripas gali pradėti plisti ir nuo spalio mėnesio. Kiekvienais metais 5-10 proc. suaugusiųjų ir apie 20 proc. vaikų suserga gripu ar kitomis peršalimo ligomis. Gripas pavojingas tuo, kad sukelia daug komplikacijų. Dažniausia bakterinė komplikacija – plaučių uždegimas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per 2018–2019 m. gripo sezoną registruoti 26 mirties atvejai. ULAC medikai primena, kad letalių atvejų būtų galima išvengti skiepijantis nuo gripo, nes skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Rizikos grupėms priklausantys asmenys nuo gripo skiepijami valstybės lėšomis. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.