Sveikata

2020.09.13 09:31

Kinų grybas kordicepsas: kodėl gydytojai į šį maisto papildą žiūri skeptiškai?

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2020.09.13 09:31

Apie kinų grybą kordicepsą greičiausiai esame ne kartą girdėję. Pranešimai apie šį maisto papildą mus persekioja socialiniuose tinkluose, apie jį kalbą draugai, šiuo maisto papildu prekiauja ir Lietuvos vaistinės. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šis maisto papildas yra vaistas nuo visų ligų, tačiau gydytojai ragina tokiais pasiūlymais nesusigundyti.

Maisto papildo tiekėjai kordicepso informaciniame lapelyje nurodo, kad jis tinka sergantiems onkologinėmis ligomis, padeda sergantiems II tipo cukriniu diabetu, širdies ligomis. Taip pat esą tai yra ir priešuždegiminis maisto papildas, kuris dar gali padėti ilgiau išlikti žvaliu bei darbingu.

Neseniai kordicepso įsigijusi LRT RADIJO klausytoja Eglė sako, kad buvo keletas priežasčių, paskatinusių ją atsigręžti į šį maisto papildą.


„Ieškojau priemonių, ne vaistų nuo alergijos, pavyzdžiui, šienligės, laktozės netoleravimo. Radau straipsnių apie kordicepsą, kuris, pasirodo, gali padėti sumažinti alergijos simptomus. Kartu radau, kad jis gali padėti sumažinti organizme cholesterolio kiekį, kartu stiprina imunitetą“, – vardijo moteris.

Eglė yra pirmoji šeimos ir draugų rate, įsigijusi šio maisto papildo. Kordicempso, tik kitu, arbatos pavidalu ji planuoja prieš šaltąjį sezoną duoti ir vaikui, kad stiprėtų šio imuninė sistema. Eglė pripažįsta, kad su šeimos gydytoju dėl maisto papildo įsigijimo nesikonsultavo.

Įdomu tai, kad maisto papildo informaciniame lapelyje žinių, susijusių su kordicepso šalutiniu poveikiu nėra daug. Aiškėja, kad kordicepso saugumas žmogaus organizmui nėra iki galo ištirtas. Gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė sako, kad apskritai į visus maisto papildus reikėtų žiūrėti atsargiai ir nė vieno nevartoti savavališkai nepasitarus šeimos gydytoju.

„Tai nėra vaistas. Vaistams, skirtingai nei maisto papildams, taikomi labai griežti reikalavimai. Vaisto gamintojai turi labai aiškiai nurodyti, kokia yra vaisto nauda ir kokia rizika. Iš šio grybo pagaminti maisto papildai neturi vaisto savybių. Mes neturime įrodymų su žmonėmis, kad jis gydo ligas ar padeda jų išvengti“, – dėmesį atkreipė S. Stankevičiūtė.

Pasak gydytojos klinikinės farmakologės, su maisto papildais atliekami tyrimai yra mažareikšmiai, juose dalyvauja arba labai mažai žmonių, arba tam tikri abejotini rezultatai gaunami tiriant poveikį gyvūnus, stebint procesus ląstelėje. Turint omenyje, kad nežinant tikslaus grybo poveikio, gydomųjų savybių, kalbėti apie šalutinį maisto papildo poveikį irgi yra sunku.

„Yra gerai žinoma, kad kiniški grybai ar žolės iš Kinijos labai dažnai sukelia kepenų pažeidimus, vadinamąjį vaistų hepatitą. Ta būklė yra labai pavojinga, ji gali baigtis kepenų transplantacija, paciento mirtimi“, – tikina S. Stankevičiūtė.

Pasak gydytojos farmakologės, pacientai apskritai turėtų atsargiau žiūrėti į maisto papildus, net jei jie parduodami ir Lietuvos vaistinėse. Mat jeigu organizme trūksta vitaminų, mikroelementų – tai gali pasakyti tyrimus atlikęs gydytojas ir pasiūlyti būtent tos rūšies elementų įsigyti. Dėl šios priežasties kompleksiniams maisto papildams, gydytojos nuomone, pinigų švaistyti neverta, o dalintis su šeimos nariais, ypač vaikais – dar ir labai rizikinga. Mat vaiko organizmo reakcija į maisto papildą, skirtingai nei suaugusio, gali būti nepalyginamai didesnė, net jeigu skirta dozė buvo perpus mažesnė. Apskritai, S. Stankevičiūtės tikinimu, vaikams tinkamą vaisto dozę nustatyti yra labai sunku ir tai gali tiksliausiai padaryti specialistai.

Daugiau apie kinų liaudies medicinoje žinomą grybą kordicepsą klausykite LRT RADIJO laidoje „Sveikata“