Sveikata

2020.09.05 10:55

COVID-19 ir gripas: šiemet pasiskiepyti svarbiau nei bet kada, tik ar visiems užteks vakcinų?

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2020.09.05 10:55

Artėja šaltasis sezonas, kada visuomenė raginama pasiskiepyti nuo gripo. Ypač tai aktualu rizikos grupei priskiriamiems asmenims. Tokių Lietuvoje – apie 500 tūkstančių, tačiau valstybės nupirktos vakcinos nepakaks nė pusei jų. Kam ir kada šiemet labiausiai reikėtų pasiskiepyti nuo gripo?

Visuomet spalį visuomenė buvo raginama skiepytis nuo gripo, o ypač rizikos grupei prisikiami asmenys. Jei vakcina nuo gripo neapsaugos, tai bent ligos komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, besibaigiantis ir mirtimi, pavyks išvengti. Tačiau pasaulyje plintanti COVID-19 infekcija ateinantį gripo sezoną daro gerokai keblesniu.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė įspėja, kad koronavirusinės infekcijos atvejų šalyje vėl sparčiai daugėja.

„Dabartiniu metu mes startuosime į gripo sezoną, nes ateina šaltasis metų sezonas, – teigia ji. – Jeigu prisiminsime pavasarį, kada prasidėjo koronaviruso infekcija, gripo sezonas ėjo į pabaigą. Dabar, artėjant šaltajam metų sezonui, abi šios infekcijos bus aktyvios.“

Vakcinacijos tikslas yra ne apsaugoti nuo susirgimo, tačiau išvengti komplikacijų ir mirties atvejų.

Pasak D. Razmuvienės, pirmiausiai nuo gripo bus skiepijami medikai. „Visų pirma tie, kurie dirba priešakinėse kovos su koronavirusu linijose. Labai svarbu, kad jie turėtų apsaugą bent jau nuo gripo, – tikina NVSC atstovė. – Vakcina nuo gripo jau yra. Na o vakcinos nuo koronaviruso dar teks palaukti.“

Šiemet valstybės lėšomis įsigyta apie 200 tūkst. vienetų vakcinos nuo gripo, tačiau rizikos grupei priskiriamų asmenų Lietuvoje, kuriems būtina pasiskiepyti, yra per pus daugiau – apie 500 tūkst. D. Razmuvienė tikino, kad valstybė bandys ieškoti būdų, kaip sudaryti sąlygas visiems rizikos grupei priskiriamiems asmenims nemokamai pasiskiepyti.

Rizikingiausias segmentas – vyresnio amžiaus pacientai

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius Arvydas Ambrozaitis sako, kad nuo gripo skiepytis rugsėjį yra per anksti. Skiepijimosi kampanija, anot jo, prasideda spalio-lapkričio mėnesiais.

Kūdikis gali būti prarastas, jei nėščioji nėštumo metu susirgs gripu.

„O senyvo amžiaus žmonėms reiktų dar vėliau skiepytis, arčiau gripo sezono, mat jų imuninė sistema yra silpnesnė, ir po vakcinos susikūręs imunitetas neišsilaiko taip ilgai, kaip jaunesnių žmonių. Vyresnio amžiau žmonės turėtų nuo gripo skiepytis gruodį“, – tvirtina A. Ambrozaitis.

VU profesorius sako, kad vakcina nuo susirgimo virusu žmones iki 60 metų apsaugo 70-90 proc. „Senyvo amžiaus žmonėms, virš 60 metų, vakcinos efektyvumas apsaugoti nuo ligos yra 30-40 proc., – įspėja jis. – Tačiau reiktų pabrėžti vieną dalyką, kad vakcinacijos tikslas yra ne apsaugoti nuo susirgimo, tačiau išvengti komplikacijų ir mirties atvejų. Pasiskiepiję žmonės žymiai rečiau patiria komplikacijas ir, praktiškai, nemiršta.“

Laužo antivakserių teorijas

Pasigirsta nuogąstavimų, kad pasiskiepijus gripo vakcina galima prarasti kūdikį. Anot A. Ambrazaičio, iš tiesų yra atvirkščiai – kūdikis gali būti prarastas, jei nėščioji nėštumo metu susirgs gripu. „Yra pastebėta, kad tuomet gali prasidėti priešlaikinis gimdymas, gimti neišnešiotas kūdikis. Virusas gali pereiti per placentą ir sukelti tam tikrus raidos trūkumus. Tuo tarpu vakcina yra visiškai saugi. Tai įrodyta daugeliu mokslinių tyrimų. Jie rodo, kad jokio neigiamo poveikio besilaukiančiai moteriai vakcina neturi. Kaip tik virusas tą neigiamą poveikį kūdikiui ir vakcina gali nuo jo apsaugoti“, – tikina gydytojas infektologas.

Koronavirusas išgąsdino dalį taip vadinamos antivakserių grupės. 2009-2010 metais, kuomet buvo gripo pandemija, buvo girdėti pačių įvairiausių mitų apie vakcinas. Būtent po 2010-ųjų antivakseriai savo veiklą pradėjo itin stipriai ir intensyviai. Pasak D. Razmuvienės, kilus koronaviruso pandemijai, šiai visuomenės grupei dabar yra sunkiau skleisti savo „tiesas“, kai COVID-19 pažeidžia ir jaunus asmenis.

„Jie tiesiog nebegali pasakyti, kad tai yra netiesa. Dabartiniu metu didelės agresijos (antivakseriai – LRT.lt) nekelia, tačiau savo veiklą vis tiek daro, – pabrėžia NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė. – Žmonių, kurie tiki tam tikrais burtais, turi tam tikrą tikėjimą, nėra daug. Su tais, kurie netiki vakcinomis, didelių dialogų vesti neverta. Kalbėti ir diskutuoti reikia su tais, kurie abejoja, nežino tam tikrų dalykų ir kurie priima tą informaciją.“

Visos diskusijos apie vakcinų svarbą klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.