Sveikata

2020.09.01 22:24

Ugdymo įstaigose obuolius keis daržovės: vaisių augintojai piktinasi, o ministerija kalba apie besiplečiantį racioną

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.01 22:24

Ugdymo įstaigose vaikai valgys daugiau daržovių. Žemės ūkio ministerija po apklausų nusprendė mažinti vaisių kiekį, ypač obuolių, bet didinti tokių daržovių kaip morkos dalybas. To reikalauja ir nemažai tėvų. Vaisius auginantys ūkininkai piktinasi, kodėl obuolių reikės mažiau, bet ministerija aiškina, kad šitaip vaikų racionas taps įvairesnis.

Darželinukai Barbora ir Kristijonas sako, kad labai mėgsta valgyti daržoves. Vaikams įdomu ateiti ir į „Drevinuko“ darželio kieme esantį šiltnamį, kur jos ekologiškai auginamos. Vaikai pasakoja, kad labiausiai prie širdies - agurkai, pomidorai, paprikos, taip pat - ir traškios morkos.

Nuo naujų mokslo metų – daugiau daržovių: ministerija nusprendė mažinti vaisių kiekį moksleiviams

Barbora, Kristijonas ir daugybė šalies darželinukų bei vyresnėlių nuo šio rudens išties valgys daugiau daržovių. Ypač – morkų. Jau ne vienus metus ūkininkai darželinukams, moksleiviams pagal Žemės ūkio ministerijos programą dalija pieno produktus, vaisius ir daržoves.

Iki šiol vaikai daugiau ir dažniau gaudavo pieno produktų ir obuolių, šį rudenį, siekiant paskatinti vaikus maitintis sveikiau, obuolių bus siūloma gerokai mažiau negu daržovių. Žemės ūkio ministerija atliko apklausą, po kurios paaiškėjo, kad to norėtų ir nemažai tėvų.

„Reikalavimas yra, kad per mėnesį bent du kartus atsirastų supjaustytos, gražiai pateikiamos morkos vaikams. Tokiu atveju mes išplėsime vaisių ir daržovių spektrą, kuris pasiektų mūsų vaikus ir ugdysime sveikos gyvensenos, mitybos įpročius“, – tikina žemės ūkio ministerijos atstovas Zigmas Medingis.

Kad per artimiausius mokslo metus reikės mažiau obuolių, susirūpino juos auginantys ūkininkai. Būtent obuoliai – populiariausias ugdymo įstaigose dalijamas vaisius.

„Jeigu vaikui skirta 1,47 pinigiukai, tai vadinasi vaikai suvalgo brangias morkas ir nebelieka jų obuoliams. Du kartus per mėnesį reikia duoti privalomai morkas, vieną kartą gali būti sultys ir daugiau lieka obuoliams“, – aiškina Verslinių sodų atstovė Vitalija Kuliešienė.

Daržovių augintojai sako, kad net ir sumažėjus europinei paramai, morkos vis vien yra pigesnės nei obuoliai, o dar ir padės skatinant vaikus valgyti daugiau daržovių.

„Obuolys yra brangesnis produktas negu morka. Ko gero visiems geriau apsimokėjo teikti vaikams obuolius rečiau, nes pinigų krepšelis yra toks, koks yra. Jeigu mes pateiksime pigesnį produktą (...). Ką reiškia vaikams valgyti obuolius, ką reiškia morkas, čia dietologai tegul kalba, nes ir dietologai susirūpino, kad vaikai negauna daržovių“, – pasakoja Daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė.

Jeigu planas iš tiesų suveiks, ateityje vaikams būtų siūloma įvairesnių daržovių. Tėvai, pasak apklausos, norėtų, kad vaikai valgytų daugiau agurkų, ropių, ridikų ir pomidorų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.