Sveikata

2020.09.06 13:48

Mylimo žmogaus marškinių kvapas gali pagerinti miego kokybę

LRT.lt2020.09.06 13:48

Britų Kolumbijos universiteto (UBC) atlikti psichologiniai tyrimai leidžia teigti, kad mylimo žmogaus kvapas gali pagerinti miego kokybę, rašo leidinys „Neuroscience“. Atlikus tyrimą nustatyta, kad dalyviai, kurie visą naktį galėjo justi mylimo žmogaus kvapą, miegojo geriau, net jei jų partnerio šalia nebuvo.

„Mūsų tyrimo išvados pateikia naujų įrodymų, kad norint pagerinti miego kokybę, užtenka justi mylimo asmens kvapą. Vidutiniškai tyrimo dalyvių miego kokybė pagerėjo daugiau kaip dviem procentais, – teigia UBC psichologijos katedros absolventė ir tyrimo vadovė bei pagrindinė autorė Marlise Hofer. – Mums pavyko pasiekti panašių rezultatų, kokie fiksuojami vartojant melatonino papildus miegui gerinti.“

Tyrimo metu mokslininkai išanalizavo miego duomenis 155 dalyvių, kurie vietoje pagalvių užvalkalų naudojo dvejus identiškus marškinėlius – vienus prieš tai buvo dėvėjęs jų mylimas žmogus, o kitus – nepažįstamas asmuo arba jie buvo visiškai švarūs.

Kad nauji marškinėliai persismelktų kūno kvapu, tyrimo dalyvių mylimieji buvo paprašyti juos dėvėti 24 valandas, nenaudojant jokių dezodorantų ar kvapių kūno priežiūros priemonių, nerūkant, nesportuojant ir nevalgant tam tikrų maisto produktų, kurie galėtų turėti įtakos jų kūno kvapui. Po to marškinėliai buvo užšaldomi, kad kvapas nedingtų.

Kiekvienas dalyvis gavo dvejus marškinėlius be paaiškinimo, kurie yra kurie, ir buvo paprašytas apvilkti jais savo pagalvę. Dvi naktis iš eilės tiriamieji miegojo ant skirtingais marškinėliais apviltų pagalvių. Kiekvieną rytą jie turėdavo užpildyti anketą ir atsakyti į klausimus apie tai, kaip išsimiegojo. Objektyviam dalyvių miego kokybės vertinimui buvo naudojamas aktigrafas, fiksavęs jų judesius nakties metu. Tyrimo pabaigoje dalyviai turėjo spėti, ar marškinėlius, ant kurių jie miegojo, prieš tai buvo dėvėjęs jų mylimas žmogus.

Dalyviai teigė geriau pailsėję tomis naktimis, kai, jų nuomone, miegojo jusdami mylimo žmogaus kvapą. Be to, nepaisant jų įsitikinimų, aktigrafo surinkti objektyvūs duomenys rodo, kad miegas iš tiesų pagerėdavo, kai tyrimo dalyviai miegojo ant jų mylimų asmenų dėvėtais marškinėliais apvilktų pagalvių.

„Viena iš didžiausią nuostabą keliančių išvadų yra tai, kad mūsų partnerių kvapas gali pagerinti miego kokybę net mums patiems to nesuvokiant,“ – sako viena iš pagrindinių tyrimo autorių, UBC psichologijos katedros docentė Frances Chen.

Mokslininkų teigimu, ilgalaikio gyvenimo partnerio buvimas šalia siejamas su teigiamu poveikiu sveikatai, pavyzdžiui, saugumo jausmu, nusiraminimu ir atsipalaidavimu, o tai jau savaime gerina miego kokybę. Tačiau panašiam poveikiui pasiekti gali užtekti ir mylimo žmogaus kvapo, kuris primena apie jo buvimą šalia.

Anot M. Hofer, šis tyrimas gali padėti pamatus ateities mokslo darbams, analizuojantiems paprastus ir veiksmingus miego kokybės gerinimo metodus, pavyzdžiui, mylimojo ar mylimosios marškinėlių pasiėmimą į kelionę, jei keliaujama atskirai.

Tyrėjai ketina pradėti ir kitą bandomąjį tyrimą, kurio metu bus aiškinamasi, ar tėvų kvapas gali padėti pagerinti naujagimių miego kokybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.