2018.08.13 12:56

Įvarčių šou pasaulio čempionų vardą atnešė Prancūzijos futbolo rinktinei

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.08.13 12:56

Prancūzijos rinktinė po 20 metų pertraukos tapo pasaulio futbolo čempionato nugalėtojais. Jie rezultatu 4:2 (2:1) nugalėjo Kroatijos rinktinę. Kroatams tai taip pat istorinis pasiekimas, jie pirmą kartą istorijoje iškovojo sidabro medalius šiame turnyre.

Kroatijos rinktinė sekmadienį galėjo atsirevanšuoti už 1998 metais pasaulio čempionato pusfinalyje patirtą pralaimėjimą Prancūzijai. Tais metais „Les Bleus“ tapo čempionais, kai finale nugalėjo Braziliją.

Ši Kroatijos rinktinė dažnai buvo lyginama su ta, žaidusia dar prieš 20 metų, todėl pagrįstai Zlatko Daličiaus auklėtiniai dar pavadinami auksine rinktine karta. Tiesa, jų kelias iki finalo Rusijoje nebuvo lengvas.

Pirmosiose grupės rungtynėse Kroatija savo pranašumą įrodė prieš Nigerijos rinktinę 2:0, antrosiose europiečiai 3:0 sutriuškino Argentiną, o paskutiniajame susitikime įveikė naujokus islandus 2:1. Po šių rezultatų jie užėmė pirmąją vietą D grupėje.

SIPA/Scanpix nuotr.

Pirmasis rimtas išbandymas kroatų laukė aštuntfinalyje, kuriame jie pergalę šventė  tik po baudinių serijos, kurioje nuostabiai žaidė abiejų komandų vartininkai. Ketvirtfinalyje dauguma ekspertų žadėjo lengvą pergalę kroatams, tačiau Rusijos rinktinė taip lengvai nepasidavė ir vėl prireikė baudinių serijos. Joje savo galimybes ir vėl parodė D. Subasičius, kuris su Ivanu Rakitičiumi išvedė Kroatiją į pusfinalį.

Pusfinalyje kroatai susitiko su anglais. Dauguma ekspertų teigė, jog aiški susitikimo favoritė yra Anglijos rinktinė, o Kroatijos komanda bus pavargusi, todėl jai laimėti beveik neįmanoma, tačiau šie išankstiniai spėjimai buvo paneigti ir Mario Mandžukičiaus įvartis per pratęsimą nutildė kritikus.

Rueters/Scanpix nuotr.

Prancūzijos rinktinė čempionate žygiavo užtikrintai: grupių etape iškovojo pergales prieš Australijos ir Peru rinktines. Tik paskutinėse šio etapo rungtynėse buvo užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios turnyre su Danijos rinktine. Šioje akistatoje abi komandos buvo nušvilptos dėl itin vangaus žaidimo. Aštuntfinalyje tribūnos nebeturėjo priekaištų, kai 19-metis prancūzas Kylianas Mbappe tiesiog nuskandino Argentinos laivą – rungtynės baigėsi europiečių triumfu 4:3. Ketvirtfinalyje „Les Bleus“ laukė dar vienas Pietų Argentinos atstovų barjeras – Urugvajaus rinktinė. Tačiau savo lyderį Edinsoną Cavani praradusi „La Celeste“ galiausiai kapituliavo.

Pusfinalyje Prancūzijos rinktinė antrojo kėlinio pradžioje Samuelis Umtiti įmušė lemtingą įvartį, kuris Belgijos rinktinę paliko kovoti tik dėl trečiosios vietos.

Z. Daličius džiaugėsi, kad nors dešimt metų nepavyko suburti vieningos komandos, bet šiais metais jiems pavyko suvienyti rinktinę ir būtent tai atvedė ją į finalą. Komandos vienybę įrodo ir tai, kad Kroatijos rinktinė įmušė 12 įvarčių, kurių autoriai yra aštuoni skirtingi rinktinės žaidėjai.

Tačiau statistiškai Kroatijos rinktinė turėjo ko bijoti, per paskutinius penkis tarpusavio komandų susitikimuose prieš prasidedant finalui Prancūzija nė karto nepralaimėjo – tris kartus „Les Bleus“ laimėjo, o du kartus užfiksuotos lygiosios.

Prancūzija šio čempionato metu tapo šeštąja rinktine, kuri tris ar daugiau kartų pateko į pasaulio futbolo čempionato finalą. Tuo metu Kroatijai šis finalas – pirmasis. Ji tapo 13-a komanda, patekusia į turnyro finalą.

Prieš finalinį futbolo mačą įvyko uždaramasis čempionato koncertas, kuris prasidėjo choreografine kompozija. Iš karto po to aikštėje pasirodė Era Istrefi ir Nicky Jam, prie kurių vėliau prisijungė ir žinomas aktorius, atlikėjas Willas Smithas. Jie atliko šio čempionato himną „Live It Up“.

Paskutinis koncerto akcentas – rusų liaudies daina „Kalinka“. Jos metu būgną mušė legendinis Brazilijos futbolininkas Ronaldinho.

Prieš rinktinėms išsirikiuojant aikštėje, į ją buvęs Vokietijos rinktinės kapitonas 2014 metų futbolo čempionate Philippas Lahmas įnešė nugalėtojų taurę.

Startinės rinktinių sudėtys:

Finalo pagrindinis teisėjas – argentinietis Nestoras Pitana.

Prancūzijos rinktinės startinėje sudėtyje nebuvo atlikta keitimų. Tai reiškia, kad Olivier Giroud išsaugojo savo trenerio pasitikėjimą, nors dar neįmušė nė vieno įvarčio.

Kroatijos rinktinėje taip pat nėra pasikeitimų. Ivanas Perišičius, nors nedalyvavo penktadienio treniruotėje, tačiau finalinį susitikimą pradėjo nuo pirmųjų minučių.

Finale buvo ir lietuviškas akcentas – lietuvis Adomas į aikštę palydėjo Prancūzijos rinktinės žvaigždę Kylianą Mbappe.

Pirmosiomis minutėmis vyko žvalgyba, tačiau abi rinktinės nevengė naudotis priešininkų klaidomis. I. Perišičius pavojingai atėmė iš prancūzų kamuolį netoli aikštės centro ir pasileido į priekį, tačiau mėlynieji spėjo apsiginti.

Reiktų paminėti, kad finalo rungtynių atvyko stebėti Kroatijos prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Kroatijos rinktinė rungtynes pradėjo aktyviau ir jau 8-ą minutę kėlė pirmąjį kampinį, tačiau iš baudos aikštelės kamuolį išmušė O. Giroud.

11-ą minutę I. Perišičius gavo perdavimą iš aikštės gilumos, tačiau perdavimas buvo nevisiškai tikslus ir žaidėjas nespėjo pasiekti kamuolio. Ataka baigėsi Hugo Lloriso smūgiu nuo vartų.

Po kelių minučių I. Perišičius vėl pasileido su kamuoliu į priekį ir atidavė perdavimą į baudos aikštelę, tačiau ten kamuolį į užribį siuntė Samuelis Umtiti. Beveik iš karto po to I. Perišičius atsidūrė ant vejos, jis susidūrė su vienu iš Prancūzijos žaidėjų.

18-ą minutę Marcelo Brozovičius prasižengė prieš Antoine`ą Griezmanną. Jis atliko baudos smūgį, tačiau čia – didžiulė nelaimė Kroatijos rinktinei. Kamuolys į vartus pateko po Mario Mandžukičiaus lietimo galva. Tai antrasis įvartis į savo vartus pasaulio futbolo čempionato istorijoje. Rezultatas 1:0.

Po įmušto įvarčio Prancūzijos rinktinė ėmė aktyviau spausti kroatus, tačiau jie nepasidavė ir gynėsi nuo prancūzų atakų.

27-ą minutę I. Perišičius pasileido į greitą ataką, tačiau jį neleistinai stabdė N`Golo Kante. Buvo atliekamas baudos smūgis, kurį atliko Luka Modričius. Kamuolį  pasiekė Sime Vrsaljko, kuris kamuolį perdavė Domagojui Vidai, o jis galva mušė kamuolį I. Perišičiui, kuriam beliko jį nukreipti į vartus. Rezultatas lygus 1:1.

Prancūzijos rinktinė kėlė kampinį. Prie kamuolio atsidūrė Balise Matuidi, kuris nukrepė kamuolį į vartus, tačiau smūgis buvo netaiklus. Po šio epizodo prancūzai reikalavo fiksuoti I. Perišičiaus žaidimą ranka. 35-ą minutę teisėjas nusprendė pasinaudoti VAR sistema ir paskyrė 11 metrų baudinį. Baudinio stojo mušti A. Griezmannas. Kroatijos vartininkas Danijelis Subasičius neatspėjo, į kurią pusę prancūzas smūgiuos kamuolį. Rezultatas 2:1.

Iš karto po to Kroatijos rinktinė surengė pavojingą ataką, po kurios Ante Rebičius smūgiavo į vartus, tačiau Prancūzijos vartininkas buvo savo vietoje.

Lucas Hernandezas gavo geltoną kortelę už tai, kad griovė A. Rebičių, pasileidusį į greitą ataką.

Kroatijos rinktinė nebuvo pasiruošusi pasiduoti ir aktyviai atakavo kėlinio pabaigoje Prancūzijos vartus. 43-ą minutę Samuelis Umtiti atsidūrė ant vejos ir prancūzams nuo kroatų kampinio teko gintis dešimtyje. D. Vida pasiekė siųstą kamuolį, tačiau jis lėkė virš vartų.

Prie pirmojo kėlinio buvo pridėtos 3 minutės, tačiau per jas įvarčių daugiau nebuvo įmušta. Rezultatas 2:1 Prancūzijos rinktinės naudai.

Antrasis kėlinys prasidėjo aktyviai. 47-ą minutę A. Griezmannas smūgiavo iš toli į vartus, tačiau D. Subasičius kamuolį sugavo. Iš karto po to Ivanas Rakitičius apsivarė kelis Prancūzijos žaidėjus ir perdavė kamuolį A. Rebičiui, kuris smūgiavo į viršutinį vartų kampą, tačiau vartus išsaugojo H. Lloris.

Po šios atakos Kroatijos rinktinė tiesiog užgulė Prancūzijos vartus. M. Varane suklydo netoli savo vartų, o kamuolį jau bėgo perimti vienas iš Kroatijos žaidėjų, tačiau meistriškai sužaidė H. Lloris, kuris krūtine atmušė kamuolį už baudos aikštelės ribų.

Iš karto po to prancūzai atakavo vartus. K. Mbappe ruošėsi smūgiui į vartus, tačiau kamuolį atmušė Kroatijos vartininkas. I. Rakitičius bandė pereiti į greitą ataką, tačiau 51-ą minutę į aikštę išbėgo keturios „Pussy Riot“ narės, kurios buvo persirengusios milicininkėms. Apie tai jos pranešė savo feisbuko puslapyje. Žaidimas buvo atnaujintas tik po to, kai grupės narės buvo išneštos iš aikštės.

D. Deschamps atliko pirmąjį keitimą. 55-ą minutę N. Kante, kuris gavo pirmame kėlinyje gavo geltoną kortelę, buvo pakeistas Stevenu Nzonzi.

Kroatijos rinktinė, nors buvo aktyvesnė antrajame kėlinyje, tačiau Prancūzijos rinktinė 59-ą minutę nukreipė kamuolį į vartus. Įvarčio autoriumi tapo P. Pogba. Kamuolio nepastebėjo Luka Modričius, o D. Subasičius į smūgį nespėjo sureaguoti.

Po šio įvarčio Kroatijos futbolininkai atrodė pasimetę, nors bandė kabintis už žaidimo.

65-ą minutę pasižymi K. Mbappe, kuris smūgiavo į vartus iš toli. D.Subasičius neturėjo galimybės sureaguoti į smūgį. Jis tapo antruoju žaidėjų, kuris iki 20 metų įmušė įvartį pasaulio futbolo čempionato finale. Rezultatas triuškinantis – 4:1.

Kroatijos rinktinė nebuvo pasiruošusi pasiduoti. 69-ą minutę Hugo Lloris sumanė apžaisti prie jo atsidūrusį M. Mandžukičių, tačiau kroatas tuo pasinaudojo ir įmušė įvartį į Prancūzijos vartus. Rezultatas jau 4:2.

71-ą minutę pirmasis keitimas buvo atliktas Kroatijos rinktinėje – A. Rebičių pakeitė Andrejus Kramaričius. 73-ą minutę Prancūzijos rinktinėje pakeistas B. Matuidi, o vietoj jo aikštėje pasirodė Corentino Tolisso.

Beveik iš karto po keitimo galvomis susidūrė S. Umtiti ir M. Mandžukičius. Abu žaidėjai atsidūrė ant vejos, tačiau jiems keitimų neprireikė.

Kroatijos rinktinė po antrojo įvarčio atsigavo ir bandė toliau atakuoti Prancūzijos vartus, tačiau mėlynieji didino apsukas gynyboje.

78-ą minutę I. Rakitičius smūgiavo iš toli vartų link, tačiau kamuolys lėkė šalia vartų.

Likus mažiau nei 10 minučių iki pagrindinio laiko pabaigos abu treneriai atliko keitimus. O. Giroud taip ir liko be įvarčio šiame čempionate. Jį pakeitė Nabilas Fekiras, o Kroatijos rinktinėje I. Striničių pakeitė Marko Pjaca.

Kroatijos rinktinės žaidėjai buvo vis labiau įsitempę, bandė atakuoti Prancūzijos vartus, tačiau prancūzų gynyba buvo nepramušama.

Prie antrojo kėlinio buvo pridėtos penkios minutės. K. Mbappe dar pabandė įmušti penktąjį įvartį, tačiau Kroatijos rinktinė apsigynė.

Po nuskambėjusio teisėjo švilpuko Prancūzijos rinktinės žaidėjai pasinėrė į euforiją, o kroatai neslėpė ašarų.

Prancūzija – Kroatija 4:2

18` [1:0] Mario Mandžukič (į savo vartus)

28` [1:1] Ivan Perišič

38` [2:1] Antoine Griezmann (11 metrų baudinys)

59` [3:1] Paul Pogba

65` [4:1] Kylian Mbappe