Sportas

2018.08.13 12:56

FIFA 2018 poveikis Rusijai: galbūt tai padės rusams suvokti, kad jie nėra apkasuose

Arnas Šarkūnas, specialiai LRT.lt iš Sankt Peterburgo2018.08.13 12:56

Šeštadienį Sankt Peterburge buvo kur kas ramiau nei antradienį, kai dėl vietos finale grūmėsi Prancūzijos ir Belgijos komandos. Miestas nebealsavo tokia gyvybe ir žūtbūtinio mūšio nuotaikomis, o lyg atsisveikino su vienais pasaulio futbolo stipriausių. Tik prisiminimai ir liks, mat viskas turėtų grįžti į savas vėžes. Tuntai miesto gatves ir barus užpildžiusių sirgalių greičiausiai nepakeis ir šiaip prie turistų pripratusio miesto veido, įsitikinęs jau trejus metus Rusijos kultūros sostine vadinamame Sankt Peterburge gyvenantis Lietuvos konsulas Dainius Numgaudis.

Pašnekovas pripažįsta, kad pokyčių mieste, lyginant ir su kasdienybe, ir su praėjusiais metais Konfederacijų taurės laikotarpiu, yra. Baltųjų naktų fone vykęs turnyras Sankt Peterburgą aplankė keturis kartus ir pritraukė tokių rinktinių kaip Čilė, Vokietija, Naujoji Zelandija, Australija ir Portugalija sirgalius. Šiemet atvykėlių kur kas daugiau bei įvairesnių. Ir paskutinėmis čempionato dienomis čia dar buvo galima sutikti futbolo aistruolių iš Kolumbijos, Meksikos ir pan. O ir miestas dailiau iščiustytas bei papildytas saugumo pareigūnais.

„Miestas šiemet labai išsipuošęs. (...) Jaučiasi gerokai padidintas saugumas, nors objektyviai žiūrint, palyginti su Konfederacijų taurės turnyru, šiemet saugumo darbuotojai nedominuoja, dirba kiek kitais principais ir čempionatas kur kas ramesnis nei mes prognozavome“, – pasakoja D. Numgaudis.

Konfederacijų taurės turnyro metu policijos pareigūnus buvo galima pastebėti ant kiekvieno kampo, A. Šarkūno/LRT.lt nuotr.

Taip galėjo atsitikti ir dėl to, kad šis Rusijos „langas į Europą“ yra pripratęs prie atvykėlių. Kai mieste gyvena daugiau nei 5 milijonai gyventojų, atvykėlių priimama kone trečdaliu daugiau – anot praėjusių metų statistikos šis skaičius siekė net 7,2 mln. turistų, kurių pusė – užsienio šalių piliečiai. Tad nors ir buvo kalbama, kad po šio čempionato gali pasikeisti Rusijos veidas ir dalies jos gyventojų suvokimas apie aplink esantį pasaulį, tačiau kanalų išraižytame ir gana liberaliame Sankt Peterburge – to nereikėtų laukti.

„Kalbant apie pokyčius, tai gali turėti daugiau įtakos kitiems Rusijos miestams, o Sankt Peterburgui kur kas mažiau. Nes pasus, kurie leidžia išvažiuoti į užsienį, turi mažiau nei 40 proc. Rusijos gyventojų, o Sankt Peterburge – daugiau kaip 70 proc. Tad kontaktas su kaimyninėmis šalimis nėra didelė naujiena. Prognozuoju, kad kituose Rusijos miestuose, kurie yra mažiau lepinami užsieniečių vizitais, tie kontaktai, pokalbiai užsimezgę, duoda pokytį ir galbūt padės Rusijos gyventojams suvokti, kad jie nėra apkasuose, kaip yra primenama per masines informacijos priemones“, – mano Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge.

D. Numgaudis, A. Šarkūno/LRT.lt nuotr.

Jis turi galvoje Rusijos valdžios kontroliuojamos žiniasklaidos skleidžiamas naujienas, kuriomis piešiamas NATO kaip agresorės vaizdas, taip pat visiškai kitaip, nei Lietuvoje esame įpratę, pristatomi konfliktai Ukrainoje bei Sirijoje. Tačiau tai ne vieninteliai dalykai, apie kuriuos nuomonė galėjo pasikeisti. Po paties turnyro ir įstabaus Rusijos nacionalinės komandos, kuri pasiekė ketvirtfinalį ir tik ten po baudinių serijos pralaimėjo Kroatijos komandos, sukeltos euforijos nurimo ir politinės aistros, tačiau, neabejoja pašnekovas, jos grįš su kaupu, kai visai kitomis spalvomis nusidažys Sankt Peterburgo Marso laukai ir Vasaros sodas. Neužmiršta ir tai, kad čempionato organizavimo kaina siekė kone 11 milijardų JAV dolerių, o Baltijos jūros bangų skalaujamas stadionas tapo brangiausiu pasaulyje.

„Šios kainos kelia tam tikrų diskusijų, aistrų, dirba teisėsaugos institucijos, praeityje už stadiono statybą atsakingi asmenys yra nuteisti dėl pinigų grobstymo. (...) Čempionatas kiek nuramino politines aistras. (...) Pensinio amžiaus didinimas po 5 įvarčių taip pat šiek tiek užsimiršo, bet diskusijos vyksta. Tam tikrų korekcijų nebus išvengta, bet tai bus padaryta, kai teigiamos emocijos nuslūgs. (...) Rudeniop tai vėl iškils. Yra labai daug klausimų ir dėl pragyvenimo lygio mažėjimo, struktūrinių reformų, kurios yra labai skausmingos ir vis atidėliojamos“, – apie Rusijos šiandieną kalba pašnekovas.

Daugiau – įraše: