Sportas

2018.08.13 12:58

Ar padidės pasaulio čempionų klubas? FIFA 2018 finale – Kroatija

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.08.13 12:58

Trečiadienį Maskvoje paaiškėjo antroji Rusijoje vykstančio pasaulio futbolo čempionato finalo dalyvė. Ja tapo Kroatijos rinktinė, kuri rezultatu 2:1 (0:1) nugalėjo anglus ir pirmą kartą istorijoje iškovojo šansą tapti pasaulio čempione. Finale kroatų jau laukia Prancūzijos rinktinė, o dėl trečiosios vietos anglai kausis su belgais.

Abi rinktinės ilgai laukė savo sugrįžimo tarp keturių geriausių turnyro komandų. Kroatija pusfinalyje žaidė prieš 20 metų, 1998 Prancūzijoje, o Anglija paskutinį kartą šiame etape buvo prieš 28 metus, 1990 metais Italijoje. Net trys ketvirtadaliai (17/23) Anglijos rinktinės žaidėjų dar nebuvo gimę, kai Anglijos rinktinė užtikrintai žygiavo Italijoje ir laimėjo bronzos medalius.

„Trys liūtai“ kartą džiaugėsi pasaulio čempionų titulu, tačiau tai buvo dar 1966 metais, kai čempionatas vyko Anglijoje. Todėl anglai nesigręžios atgal ir kurs savo rinktinės istoriją.

SIPA/Scanpix nuotr.

Kroatijos rinktinė, taip pat kaip ir belgai, kurie antradienį pralaimėjo Prancūzijos rinktinei, dar niekada nebuvo čempionato finale.

Pirmosiose grupės rungtynėse ji savo pranašumą įrodė prieš Nigerijos rinktinę 2:0, antrosiose europiečiai 3:0 palaužė Argentiną, o paskutiniajame susitikime nepasigailėjo naujokų islandų 2:1. Po šių rezultatų jie užėmė pirmąją vietą D grupėje.

Pirmasis rimtas išbandymas kroatų laukė aštuntfinalyje, kuriame jie pergalę šventė  tik po baudinių serijos, kurioje nuostabiai žaidė abiejų komandų vartininkai. Ketvirtfinalyje dauguma ekspertų žadėjo lengvą pergalę kroatams, tačiau Rusijos rinktinė taip lengvai nepasidavė ir vėl prireikė baudinių serijos. Joje savo galimybes ir vėl parodė D. Subasičius, kuris su Ivanu Rakitičiumi išvedė Kroatiją į pusfinalį.

SIPA/Scanpix nuotr.

Anglijos rinktinė susitikime su Tunisu turėjo sunkumų ir tik per pridėtą laiką įmušė antrąjį įvartį, kuris nulėmė pergalę 2:1. Mačas su Panamos rinktine buvo lengvesnis ir jį „Trys liūtai“ laimėjo rezultatu 6:1. Paskutinėse grupės rungtynėse su Belgija anglai pralaimėjo 0:1, bet reiktų paminėti, kad abejose komandose nežaidė pagrindinės sudėties žaidėjai.

Tikrasis šios rinktinės pajėgumas atsiskleidė tik aštuntfinalyje, kuriame laukė Kolumbijos futbolininkai. Pagrindinis laikas baigsi lygiosiomis, o ketvirtfinalis Anglijai atsivėrė tik po laimėtos baudinių serijos. Ketvirtfinalyje G. Southgate`o auklėtiniai parodė savo galimybes prieš Švedijos rinktinę ir nepaliko abejonių, kad ši komanda verta pusfinalio, o gal net finalo.

SIPA/Scanpix nuotr.

Čempionatuose šios rinktinės susitiko kartą – dar 2004 metais Europos futbolo čempionate. Tada 4:2 pergalę šventė anglai. Iš viso komandos kovojo aštuonis kartus: Anglija laimėjo keturis kartus, Kroatija – du, o du kartus buvo užfiksuotos lygiosios.

Rinktinių startinė sudėtis:

Rungtynių teisėjas – turkas Cuneytas Cakiras.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatijos rinktinės startinėje sudėtyje – vienas pakeitimas. Vietoje Andrejaus Kramaričiaus, kuris ketvirtfinalyje su Rusija įmušė pirmąjį įvartį, aikštėje pasirodė Marcelo Brozovičius. 

AFP/Scanpix nuotr.

Anglijos rinktinėje pakeitimų nėra. Garethas Southgate`as vis dar pasitikėjo Raheemu Sterlingu, kuris žiniasklaidoje susilaukė daug neigiamų atsiliepimų dėl savo demonstruojamo žaidimo čempionate.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pirmosiomis minutėmis vyko žvalgyba ir abi komandos nevykdė atakų, tačiau jau 4-ą minutę Dele Alli buvo pargriautas šalia Kroatijos baudos aikštelės ir uždirbo baudos smūgį. Jį pargriovė Luka Modričius.

5-ą minutę Kieranas Trippieras mušė baudos smūgį, kuris buvo taiklus. Futbolininkas meistriškai perkėlė sienelę, o D. Subasičius nepasiekė kamuolio, kuris lėkė į viršutinį vartų kampą. Rezultatas 0:1.

Reuters/Scanpix nuotr.

Po įmušto įvarčio anglai ėmė aktyviai spausti kroatus, tačiau jie atsilaikė. 9-ą minutę Kroatijos rinktinė kėlė pirmąjį savo kampinį, tačiau Anglijos futbolininkai lengvai apsigynė.

12-ą minutę jau Anglijos rinktinė turėjo galimybę kelti kampinį, tačiau jo metu buvo užfiksuota puolančios komandos pražanga baudos aikštelėje. Po dviejų minučių liūtai ir vėl kėlė kampinį, ir šį kartą sėkmingai, tačiau Harry Maguire`o smūgis galva buvo netikslus.

Reuters/Scanpix nuotr.

Realų šansą įmušti įvartį pagaliau turėjo Kroatija. 19-ą minutę Ivanas Perisičius smūgiavo iš toli į vartus, tačiau kamuolys lėkė šalia vartų. Pakartojimo metu atrodė, jog kamuolys lietė anglą, tačiau teisėjas neklausė kroatų prašymo paskirti kampinį ir buvo duotas leidimas kamuolį smūgiuoti nuo vartų.

22-ą minutę Ivanas Striničius pavojingai suklydo šalia vartų ir Harry Kane`as galėjo smūgiuoti į vartus, tačiau smūgis buvo netikslus, o be to dar buvo užfiksuota nuošalė, tačiau tokios klaidos turėtų neraminti Z. Daličių.

H. Kane`as neišnaudojo net dviejų šansų. 30-ą minutę jis smūgiavo į vartus, tačiau kamuolį atrėmė D. Subasičius. Antrą progą visai šalia vartų turėjo vėl H. Kane`as, tačiau kamuolys pirmiausia atsitrenkė į virpstą ir skriejo tolyn nuo vartų. Po epizodo šoninis teisėjas pakėlė nuošalės vėliavėlę.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatai po šios atakos sujudo. Ante Rebičius smūgiavo iš tolimos distancijos, tačiau kamuolį sugavo vartininkas. Vėliau dar kelias pavojingesnes atakas pavyko sukurti, tačiau jos įvarčiais netapo. Kroatai atrodė pavargę, o anglai rungtynių pirmajame kėlinyje buvo greitesni ir tikslesni už varžovus.

40-ą minutę A. Rebičius prasižengė prieš Ashley Youngą. Tribūnose pasigirdo dar didesnis švilpimas. Kroatijos rinktinė Maskvoje tikrai nėra megstamiausia tarp sirgalių.

Tenka pastebėti, kad pirmame kėlinyje L. Modričius pasižymėjo tik pražanga, po kurios ir buvo įspirtas įvartis. Galima teigti, kad šis žaidėjas buvo išjungtas iš žaidimo, o dėl to savo puolimo potencialo negali parodyti kiti žaidėjai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prie pirmojo kėlinio buvo pridėta viena minutė. Per ją L. Modričius atliko baudos smūgį, kurio metu kamuolys buvo keliamas į baudos aikštelę, tačiau čia oro dvikovą laimėjo anglai.

Pirmasis kėlinys baigėsi rezultatu 0:1.

Abiejų komandų statistika pirmajame kėlinyje labai panaši ir negalima išskirti nė vienos statistinės grafos.

Kiek aktyviau antrąjį kėlinį pradėjo kroatai, tačiau jau 48-ą minutę geltoną kortelę gavo M. Mandžukičius.

Kroatijos rinktinė rengė atakas, tačiau joms pritrūkdavo paskutinio tikslaus perdavimo. Vis daugiau emocijų antrajame kėlinyje. 54-ą minutę K. Walkeris už ginčus su kroatais ir nesportišką elgesį užsidirbo geltoną kortelę. Po šio epizodo H. Kane`as ir vėl turėjo šansą digubinti rezultatą, tačiau nerdamas kamuolio nepasiekė. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatai stengėsi, tačiau anglų gynyba savo baudos aikštelėje kol kas kaustė visus puolimo veiksmus.

Per 60 žaidimo minučių Kroatijos rinktinės žaidėjai užsidirbo dvigubai daugiau pražangų (14) nei anglai (7).

65-ą minutę I. Perisičius po L. Modričiaus perdavimo smūgiavo į vartus, tačiau kamuolį blokavo.

Reuters/Scanpix nuotr.

Įvartis! Po Sime Vrsaljko perdavimo į vartus kamuolį aukštai iškėlęs koją pasiuntė I. Perisičius ir išlygino rezultatą 1:1.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatai po įvarčio įgavo tarsi antrąjį kvėpavimą ir užgulė Anglijos vartus. I. Perisičius smūgiavo į vartus, tačiau kamuolys atsitrenkė į virpstą.

Reuters/Scanpix nuotr.

74-ą minutę Garethas Southgate`as atliko pirmąjį keitimą. Vietoje R. Sterlingo aikštėje pasirodė Marcusas Rashfordas. Po keitimo jau anglai ėmė atakuoti Kroatijos vartus.

Pasibaigus šioms puolimo bangoms abi komandos ėmė žaisti ramiau, tačiau Anglijos rinktinės žaidime pasitaikė vis daugiau broko. Likus 10 minučių iki antrojo kėlinio pabaigos labai pavojingai sužaidė Anglijos gynėjai, tačiau kroatai kamuolio nespėjo perimti šalia priešininkų vartų.

83-ą minutę Jordaną Pickfordą patikrino Mario Mandžukičius, tačiau jo smūgį į artimąjį vartų kampą vartininkas sugavo. 

AFP/Scanpix nuotr.

Anglijos rinktinės futbolininkai pagrindinio laiko pabaigoje vis dar atrodė pasimetę, o Kroatijos žaidėjai labai laisvai dalinosi kamuoliu.

Prie antrojo kėlinio buvo pridėtos trys minutės. Tik prasidėjus 91-ai minutei baudos smūgį atliko K. Trippieras, tačiau jis nebuvo taiklus. Daugiau pavojingų atakų abi rinktinės nesusikūrė ir kova persikėlė į pratęsimą.

AFP/Scanpix nuotr.

Pratęsimas prasidėjo antruoju Anglijos keitimu – A. Youngas buvo pakeistas į Danny Rose.

93-ą minutę Ivanas Striničius atsidūrė ant vejos. Jam prireikė medicininės pagalbos. Kroatijos treneris iš karto nusprendė atlikti keitimą. Vietoj jo aikštėje pasirodė Josipas Pivaričius.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jau po trijų minučių geltoną kortelę gavo I. Rebičius. Buvo paskirtas baudos smūgis į Kroatijos vartus, tačiau jis įvarčiu netapo.

Anglijos rinktinė atliko trečiajį keitimą. 97-ą minutę Jordaną Hendersoną aikštėje pakeitė Ericas Dieras.

98-ą minutę S. Vrsaljko tapo vartininku ir atmušė kamuolį nuo vartų, kurį galva po kampinio mušė Johnas Stonesas. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Po antrojo keitimo 101-ą minutę Kroatijos rinktinėje pasirodė Andrejus Kramaričius. Jis pakeitė Ante Rebičių.

Prie pirmojo pratęsimo kėlinio buvo pridėtos 2 minutės. Baigiantis pridėtajam laikui M. Mandžukičius vienas atsidūrė prie vartų ir smūgiavo į vartus. J. Pickfordas susidūrė su kroatu, kuriam prireikė medikų pagalbos.

AFP/Scanpix nuotr.

Antrąjį pratęsimo kėlinį aktyviau pradėjo kroatai ir tai pranašavo Anglijos rinktinei sunkumus.

Įvartis! Po tikslaus I. Perisičiaus perdavimo galva į vartininko aikštelę. M. Mandžukičius spyrė kamuolį į tolimąjį vatų kampą. Netikėtai pričiuptas vartininkas net nepajudėjo iš vietos. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Iš karto po to į aikštę išbėgo Jamie Vardy, kuris pakeitė K. Walkerį.

M. Mandžukičius antrajame pratęsimo kėlinyje vis atsidurdavo ant vejos. Jis tikriausiai dar jautė prieš tai patirto susidūrimo pasekmes. 115-ą minutę jis pagaliau buvo pakeistas Verdanu Corluka.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatai antrajame pratęsimo kėlinyje tiesiog dominavo, o Anglijos rinktinė liko dešimtyje. G. Southgate`as buvo išnaudojęs jau visus keitimus, kai traumą patyrė anglų įvarčio autorius K. Trippieras.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prie antrojo pratęsimo kėlinio buvo pridėtos 4 minutės. Dešimtyje likę anglai nesugebėjo pereiti į puolimą. Antrą pridėto laiko minutę. D. Alli po pražangos griebė I. Rakitičių už gerklės, bet teisėjas suskubo išskirti žaidėjus.

Baigiantis pridėtam laikui vienas iš Kroatijos žaidėjų sužaidė ranka. Buvo paskirtas baudos smūgis į Kroatijos vartus, tačiau jis nebuvo tikslus ir anglai nebeturėjo laiko suregzti dar atakų. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Teisėjo švilpukas įtvirtino kroatų pergalę.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kroatija – Anglija 2:1

5` [0:1] Kieran Trippier

67` [1:1] Ivan Perisič

109` [2:1] Mario Mandžukič