Sportas

2018.08.09 17:37

Laukia europietiškas FIFA 2018 finalas: Belgijos futbolo rinktinė privertė kapituliuoti brazilus

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.08.09 17:37

Belgijos rinktinė švenčia vieną didžiausių savo pergalių istorijoje. Jie 2:1 (2:0) nugalėjo Brazilijos futbolo rinktinę, kuri pirmąjį įvartį įmušė į savo vartus, ir žengė į pasaulio čempionato pusfinalį. „Raudonieji velniai“ ten kovos su Prancūzijos rinktine. Įdomu tai, kad šiame čempionate liko tik europietiškos komandos, todėl finale tikrai matysime Europos rinktinių mūšį.

„Raudonieji velniai“ – išties ambicingi. Grupės etape jie tiesiog traiškė varžovus. Pirma 3:0 sutriuškino Panamos futbolininkus, o tada net 5:2 pervažiavo Tuniso futbolininkus. Paskutiniame grupės susitikime belgai tik 1:0 palaužė anglus, tačiau ten Kaliningrade susitiko toli gražu ne pagrindinės komandų sudėtys.

Belgai atrodo patikėjo, kad jie neįveikiami, tačiau aštuntfinalyje jiems teko nuryti karčią piliulę ir vos išnešti sveiką kailį iš rungtynių su Japonija. Čia tik paskutinę minutę įspirtas Belgijos rinktinės įvartis atvėrė vartus į kitą etapą, o Japonijos futbolininkus nugramzdino į ašarų liūną. Belgija nepralaimėjusi jau 23 rungtynių iš eilės.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tite kariauna, priešingai, čempionatą pradėjo nuviliančiai. Pirma lygiosiomis 1:1 buvo sužaista su Šveicarija, po to tik rungtynių pabaigoje rezultatu 2:0 nugalėta Kosta Rika, tad šios komandos likimas sprendėsi paskutinėse rungtynėse su Serbija.

Čia pietų amerikiečiai pagaliau sukruto, įveikė europiečius 2:0 ir užsitikrino pirmąją vietą E grupėje, ką futbolo specialistai šiai rinktinei ir žadėjo dar prieš prasidedant turnyrui. Tiesa, tokio neužtikrinto žaidimo jie nesitikėjo.

Viskas pasikeitė aštuntfinalyje, kur užtikrintai antrąjį kėlinį sužaidę brazilai 2:0 įveikė meksikiečius ir žygiavo toliau.

AFP/Scanpix nuotr.

Brazilija ir Belgija prieš ketvirtfinalio mačą per savo istoriją buvo susitikusios keturis kartus ir tik pirmą kartą Belgija šventė pergalę, o kitus tris kartus laimėjo pietų amerikiečiai, tačiau „Raudoniesiems velniams“ pasitikėjimo savimi turėtų įpūsti tai, kad per pastaruosius tris čempionatus iš tolimesnės kovos dėl čempionų titulo „A Selecao” buvo išmesti Europos komandų (2006 m. – Prancūzija, 2010 m. – Nyderlandai, o 2014 m. – Vokietija).

Susitikimą rinktinės pradėjo tokiomis sudėtimis:

Susitikimo teisėjas – serbas Miloradas Mazičius.

Reuters/Scanpix nuotr.

Brazilijos rinktinėje – vienas pasikeitimas. Dėl geltonų kortelių negalintį žaisti Casemiro pakeitė Fernandinho. Startinėje sudėtyje taip pat yra Marcelo, kuris aštuntfinalio rungtynėse patyrė traumą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Belgijos rinktinėje – du pakeitimai. Startinėje sudėtyje atsirado Naceras Chadli ir Marouane`as Fellaini, kurie aštuntfinalyje su Japonija kilo nuo suolo ir įmušė įvarčius. Jie pakeitė Yannicką Carrasco ir Driesą Mertensą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Antrąją žaidimo minutę iš toli savo laimę išbandė belgas Kevinas De Bruyne, tačiau kamuolys skriejo šalia vartų. Po minutės smūgiu į vartus atsakė Neymaras, tačiau jo siųstą kamuolį sugavo vartininkas Thibaut Courtois.

Susitikimas nuo pirmųjų minučių buvo aktyvus. 8-ą minutę Neymaras kėlė kampinį, po kurio kamuolį į vartus nukreipė Thiago Silva, tačiau nesėkmingai. Kamuolys atsimušė į virpstą. Romelu Lukaku po šio epizodo nuskubėjo į greitą ataką, bet Brazilijos rinktinė apsigynė.

Reuters/Scanpix nuotr.

Po kelių minučių Paulinho priartėjo prie Belgijos vartų, tačiau Belgijos rinktinė apsigynė ir kamuolį išspyrė į užribį.

Įvartis į savus vartus! 13-ą minutę po kampinio prie Brazilijos vartų kamuolys atsimušė į Fernandinho nugarą ir įskriejo į vartus. Tai jau vienuoliktasis įvartis į savus vartus šiame turnyre.

Reuters/Scanpix nuotr.

Iš karto po šio epizodo Gabrielis Jesusas susikūrė progą smūgiuoti, tačiau ataka įvarčiu nesibaigė.

Belgijos rinktinė po įmušto įvarčio toliau stengėsi atakuoti ir padvigubinti rezultatą, tačiau ir Brazilija kūrė pavojingas atakas. 19-ą minutę Philippe`as Coutinho smūgiavo iš toli, tačiau Th. Courtois su šiuo išpuoliu susitvarkė. 26-ą minutę panašų smūgį paleido Marcelo.

Po minutės – neramus signalas Brazilijos rinktinėje. Už šoninės linijos Neymarui buvo suteikiama medicininė pagalba, tačiau po jos brazilas galėjo grįžti į aikštę.

Reuters/Scanpix nuotr.

Belgijos atakos šiose rungtynėse uraganinės. Romelu Lukaku 31-ą minutę po Brazilijos kampinio išbėgo į priekį ir atliko rezultatyvų perdavimą K. De Bruynei, kuris kamuolį iš 25 metrų įspyrė į tolimąjį vartų kampą. Tai pirmasis Belgijos rinktinės smūgis į vartus ir rezultatas jau 0:2.

Reuters/Scanpix nuotr.

Po antrojo įvarčio Brazilijos futbolininkai stengėsi įmušti į vartus. 36-ą minutę G. Jesusas netiksliai smūgiavo galva. Po kampinio Ph. Coutinho spyrė iš toli, tačiau „raudonųjų velnių“ vartininkas smūgį atrėmė.

Kiekviena greita europiečių ataka – galvos skausmas Pietų Amerikos atstovams, kurie tokio puolimo galbūt netgi nesitikėjo.

41-ą minutę K. De Bruyne atliko smūgį į vartus, tačiau vartininkas Alissonas kamuolį atmušė į užribį. Baigiantis pirmajam kėliniui nė viena komanda nemažino apsukų. Reiktų pastebėti, kad pirmajame kėlinyje Neymaras buvo beveik visiškai išjungtas iš žaidimo. Už tai belgai turi dėkoti M. Fellaini.

AFP/Scanpix nuotr.

Teisėjas nusprendė prie pirmojo kėlinio pridėti minutę. Per ją Neymaras sugebėjo išsilaisvinti iš gynybos gniaužtų ir pabėgti su kamuoliu prie Belgijos vartų, tačiau buvo užfiksuota nuošalė.

Daugiau laiko su kamuoliu pirmajame kėlinyje praleido Brazilijos futbolininkai, tačiau smūgių į vartų plotą abi komandos atliko po lygiai – 3. 

Prieš prasidedant antrajam kėliniui pirmasis keitimas buvo atliktas Brazilijos komandoje. Willianą pakeitė Firmino.

Antrasis kėlinys taip pat prasidėjo aktyviai. Pirmąją geltoną kortelę susitikime 47-ą minutę gavo belgas Toby`is Alderweireldas, kuris prasižengė prieš greitoje atakoje buvusį Paulinho. Šiame kėlinyje labai ryškus kairiajame krašte žaidžiantis Marcelo, kuris kėlinio pradžioje rezgė daug pavojingų atakų, kurių nepavyko komandos draugams realizuoti. 54-ą minutę Paulinho vėl pavojingai atsidūrė baudos aikštelėje, tačiau vartus laiku paliko Th. Courtois. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Brazilijos futbolininkai suprato, kad kelio atgal nebėra ir užgulė vartus. 55-ą minutę po kontakto su V. Kompany brazilas G. Jesusas krito šalia vartų. Teisėjas iš pradžių paskyrė 11 metrų baudinį, tačiau, pasitaręs su VAR teisėju, jau po minutės nusprendė baudinio neskirti.

Reuters/Scanpix nuotr.

58-ą minutę Tite aliko antrąjį keitimą. G. Jesusą pakeitė Douglas Costa.

Po kėlių minučių R. Lukaku smūgiu iš toli patikrino Brazilijos vartininką Allisoną, tačiau kamuolys praskriejo šalia vartų.

Po keitimo aikštėje pasirodęs D. Costa iš karto po belgų antpuolio surengė pavojingą ataką prie priešininkų vartų, tačiau ją nutraukė vartininkas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Brazilijos rinktinė kėlinio viduryje nebesukūrė tiek pavojingų situacijų, nes neberado kelių Belgijos vartų link.

71-ą minutę antrąją geltoną kortelę šiame susitikime gavo Belgijos rinktinės žaidėjas. Šį kartą tai buvo Thomasas Meunieris, kuris turės praleisti pusfinalio susitikimą. Po keturių minučių  brazilas D. Costa dar kartą išbandė vartininko budrumą.

73-ą minutę Paulinho užleido aikštę Renato Augusto. Ir jis po trijų minučių sugrąžino brazilams viltis. Po Ph. Coutinho perdavimo jis kamuolį galva nukreipė į vartus. Vartininkas Th. Caurtois kamuolio nepasiekė. Rezultatas 1:2.

Reuters/Scanpix nuotr.

Po šio įvarčio Brazilijos rinktinė ėmė dar aktyviau žaisti, tačiau kartu tai pažadino ir Belgijos gynybinius mechanizmus, kurie buvo prisnūdę.

81-ą minutę R. Augusto galėjo išlyginti rezultatą, tačiau kamuolys lėkė visiškai šalia vartų.

AFP/Scanpix nuotr.

Po kelių minučių keitmas atliktas Belgijos komandoje Nacerą Chadli pakeitė Thomas Vermalenas.

Iš karto po jo Neymaras spurtavo į priešininkų aikštės pusę su kamuoliu, kur jį perdavė prieš vartus atsidūrusiam Ph. Coutinho, tačiau jo smūgis lėkė stipriai virš vartų. Iš nevilties futbolininkas pradėjo daužyti kumščiais žemę, nes jis suprato šio smūgio svarbą, kai žaisti buvo likę vos 6 minutės ir tiek, kiek pridės teisėjas.

AFP/Scanpix nuotr.

R. Lukaku turnyre išliko su keturiais įvarčiais, nes jį treneris pakeitė 87-ą minutę. Vietoj jo aikštėje pasirodė Youri Tielemansas.

Liekant vis mažiau laiko, Brazilijos atakos atrodė chaotiškos ir nelabai tikslios.

90-ą minutę Neymaras atsidūrė atakos smaigalyje ir griuvo šalia vartų. Jis ir komanda reikalavo 11 metrų baudinio, tačiau teisėjas, išklausęs ir VAR teisėjo nuomonės, šio baudinio neskyrė.

AFP/Scanpix nuotr.

Prie antojo kėlinio buvo nuspęsta pridėti 5 minutes. Per jas Brazilijos rinktinė dar surengė kelias pavojingas atakas, tačiau visus smūgius į vartus atrėmė Th. Courtois.

Rungtynių teisėjo serbo švilpukas paskelbė rungtynių pabaigą ir įtvirtino Belgijos rinktinės pergalę.

Brazilijos rinktinės statistika šiame susitikime geresnė. Jie daugiau laiko praleido su kamuoliu (57 proc.) Taip pat atliko net 26 smūgius (Belgija – 8). Net 9 brazilų (belgų – 3) smūgiai skriejo į vartų plotą, tačiau vartus dažnai gelbėdavo patyręs vartininkas Th. Courtois. 

Geriausiu susitikimo žaidėju paskelbtas belgas K. De Bryune.

Brazilija – Belgija 1:2

13` [0:1]  Fernandinho (į savus vartus)

31` [0:2] Kevin De Bruyne

76` [1:2] Renato Augusto