Sportas

2018.08.09 17:00

Futbolas grįžta namo: ar pagaliau baigsis pusę amžiaus trunkantis anglų laukimas

Arnas Šarkūnas, specialiai LRT.lt iš Kaliningrado2018.08.09 17:00

Daugiau nei pusę amžiaus Anglijos futbolo rinktinės sirgaliai laukia savo rinktinės sugrįžimo į pasaulio futbolo čempionato finalą. O šiemet tam, panašu, yra puikios galimybės.

„Trys liūtai“ svarbiausio pasaulyje futbolo renginio atomazgoje atsidūrė tik kartą. 1966 metais Londono Vemblio stadione finale 96 tūkst. žiūrovų akivaizdoje po pagrindinio laiko su Vakarų Vokietijos vienuolike švieslentė rodė rezultatą 2:2.

Tačiau dar po 30-ies minučių ir pelnytų dviejų Geoffo Hursto įvarčių Anglija pasinėrė į triumfo ekstazę. Šis futbolo tėvynės pasiekimas – kol kas vienintelis Europos ar pasaulio pirmenybėse iškovotas titulas ir vienintelis svarbaus futbolo turnyro finalas, kuriame „trys liūtai“ kovėsi dėl titulo.

AFP/Scanpix nuotr.

Bet šįkart viskas gali būti kitaip. Bent jau taip įsitikinę dar prieš dvikovą su Belgija Kaliningrade kalbinti baltais ar raudonais marškinėliais vilkintys sirgaliai. Ypač, kai pergalių tarptautiniame fronte reikėjo laukti labai ilgai.

2002 metais ir 2006 metais „trys liūtai“ neperžengė ketvirtfinalyje kelią pastojusio atitinkamai Brazilijos ir Portugalijos barjero, o pastarosios dvejos planetos pirmenybės baigėsi fiasko. 2010 metais aštuntfinalyje skaudžiai nudegta prieš principinius varžovus vokiečius – 1:4.

Wayne`as Rooney, Reuters/Scanpix nuotr.

Prieš ketverius metus Brazilijoje vienais iš favoritų vadinti anglai neišsikrapštė iš grupių etapo. Iš Pietų Amerikos gėdingai grįžusiai rinktinei buvo suteiktas dar vienas šansas, kurio ji neišnaudojo prieš dvejus metus vykusiame Europos čempionate – šešioliktfinalyje komandą iš tolimesnės kovos išspyrė turnyro naujokė Islandija.

Iš komandos pasitraukus Roy`ui Hodgsonui komandos vairą perėmė Samas Allardyce`as, kuris dėl skandalo poste išbuvo vos 67 dienas. Stratego kėdę užėmus tuometiniam U-21 treneriui Garethui Southgate`ui komanda pamažu buvo atnaujinama ir dabar propaguoja gražų atakuojantį futbolą.

Tai buvo matyti ir šiame pasaulio čempionato grupių etape. Nors pirmojoje dvikovoje ir teko pavargti su Tunisu, tačiau galiausiai prieš Afrikos atstovus iškovota pergalė 2:1. Puolamasis potencialas atsiskleidė dvikovoje su Panama – 6:1.

Tačiau paskutinėse dvikovos rungtynėse G. Southgate`as į aikštę išleido toli gražu ne pagrindinę sudėtį, kuri nepasipriešino taip pat ne pagrindinės sudėties Belgijos komandai. Vietą kitame etape užsitikrinusių komandų treneriai tokius pokyčius atliko tausodami savo komandų lyderius bei norėdami išbandyti mažiau šansų gaunančius žaidėjus – grupių etape ant žaliosios vejos pasirodė net 20 Anglijos žaidėjų.

Tačiau kritikos strėlių skaičiaus tai nesumažino. Negausiai spaudos konferencijoje susirinkę žurnalistai nešykštėjo klausimų apie trenerio pasirinkimus ir komandos formą. Tačiau G. Southgate`as užsiauginęs storą odą. Būtent tuometinio Anglijos rinktinės gynėjo Vemblio stadione neįmuštas 11 metrų baudinys uždarė duris į Europos čempionato finalą, kas tikrai nesukėlė gerų emocijų komandos sirgaliams.

SIPA/Scanpix nuotr.

Ir 1998 metų pasaulio čempionate šalies garbę gynęs futbolininkas šįkart didžiųjų aukštumų siekia jau būdamas šalia šoninės linijos. Kol kas, panašu, neturėjo dėl ko itin nerimauti. Tačiau ko iš tiesų verta jo rinktinė paaiškės jau antradienį rungtynėse su Kolumbija. Jei pavyktų nugalėti ir šią rinktinę, tuomet kitame etapų Anglijos lauktų Švedijos ir Šveicarijos dvikovos nugalėtoja, o įveikus dar ir šį barjerą – pusfinalyje anglai susitiktų su Rusijos ir Kroatijos dvikovos nugalėtoja.

Kitame kelyje link finalo varžovai kur kas rimtesni: Prancūzija, Belgija, Urugvajus, Brazilija. Tad apie antrą vietą grupių etape prieš rungtynes su belgais kalbėję Anglijos futbolo sirgaliai turėtų būti laimingi. O žavėjimasis jau 5 įvarčius turnyre įmušusiu Harry Kane`u bei visos jaunos, bet itin talentingos rinktinės žaidimu bei atsidavimu leidžia svajoti ir apie finalą. Apie jį, beje, pergalių svarbiausiame pasaulyje futbolo turnyre vėl sulaukę sirgaliai kalba vis atviriau. O tribūnose vis garsiau skamba kultinės „The Lightning Seeds“ priedainio žodžiai „Football`s coming home“ (Futbolas grįžta namo – LRT.lt) ir priminimas, kad po sunkių periodų vis tiek ateina pergalės.

Daugiau jų sukuriamos atmosferos ir minčių – įraše: