2018.08.08 16:16

Grubiose rungtynėse sutriuškinta Argentinos futbolo rinktinė – ant bedugnės krašto

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.08.08 16:16

Visiškai subyrėjusi, sportinį elgesį pamiršusi ir atsidūrusi itin prastoje padėtyje – tokias išvadas apie Argentiną galima daryti po jos rungtynių su Kroatijos futbolo rinktine. Po siaubingos Wilfredo Caballero klaidos Pietų Amerikos atstovė pakriko, o tai išnaudoję kroatai į varžovų vartus įsūdė dar du įvarčius, nugalėjo 3:0 (0:0) ir įsitvirtino pirmoje C grupės vietoje. Šis skaudus pralaimėjimas itin sukomplikavo Argentinos šansus kovoje dėl vietos kitame etape.

Lionelio Messi ir kompanijos ketvirtadienį laukė dar vienas didžiulis iššūkis. Pirmosiose Rusijoje vykstančio čempionato rungtynėse lygiosiomis su Islandija sužaidusi rinktinė šįkart siekė reabilitacijos 43 tūkst. vietų Žemutinio Naugardo stadione. Tačiau priešininkas ne ką mažiau rimtas – D grupės varžybose kroatai jau buvę atšventę pergalę 2:0 prieš Nigerijos rinktinę ir taip parodė, kad su jais juokauti negalima.

Tuo metu L. Messi neįspyrė pergalingu galėjusio tapti 11 metrų baudinio ir nerado kelių link puikiai besigynusių islandų vartų. Praėjusio čempionatų finalininkų likimas spręndėsi jau šio vakaro rungtynėse, mat pralaimėjimas galėjo užkirsti kelią net prasibrauti į kitą etapą šioje mirtininkų vartu krikštijamoje D grupėje.

Legendinis Argentinos žaidėjas Diego Maradona lygiąsias su Islandija pavadino „gėdingomis“ bei perspėjo tautietį Jorge Sampaolį, kad jis po tokių pasirodymų geriau nesirodytų gimtinėje – tiesa atlikti 26 smūgiai ir 72 proc. kamuolio kontrolė nėra jau toks prastas rezultatas.

L. Modričius, AFP/Scanpix nuotr.

Nors kroatai ir laimėjo pirmąsias rungtynes, tačiau jų rūbinėje – slogios nuotaikos. Į čempionatą jie atvyko šios šalies federaciją krečiant korupcijos skandalui, o puolėjas Nikola Kaliničius, kaip teigia treneris Zlatko Daličius, paliko komandą dėl nugaros traumos. Tiesa, kiti šaltiniai teigia, kad jis išvykti turėjo dėl nenorėjimo pasirodyti aikštėje po keitimo.

Tačiau nesutarimai gali būti pamiršti, ypač kai rungtynėse prieš Argentiną vedė ir noras pasiekti revanšą – rinktinės susitiko kartą 1998 metų pasaulio čempionate, kuriame pietų amerikiečiai šventė pergalę 1:0.

Primename, kad ketvirtadienį buvo sužaistos ir dvejos C grupės rungtynės – Danija sužaidė lygiosiomis su Australija, o Prancūziją nugalėjo Peru rinktinę.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Fifa.com nuotr.

Lyginant su pirmomis rungtynėmis, Argentinos sudėtyje – 3 pasikeitimai: ant atsarginių suolelio liko Lucasas Biglia, Angelis di Maria ir Marcos Rojo, o vietoj jų – Marcosas Acuna, Enzo Perezas ir Gabdrielis Mercado.

Kroatijos sudėtyje – vienas pasikeitimas: Andrejus Kramaričius vietą aikštėje užleido Marcelo Brozovičiui.

Rinktinių žaidėjai ir gausiai susirinkę sirgaliai sugiedojo himnus ir dvikovai teisėjaujantis uzbekas Ravshanas Irmatovas paskelbė pagrindinės ketvirtadienio dvikovos pradžią.

Įdomu tai, kad prieš prasidedant šioms rungtynėms argentiniečiai būtent birželio 21 dieną žaidė net penkerias rungtynes, iš kurių keturios baigėsi pergale ir tik vienerios – lygiosiomis: 1978 m. 6:0 nugalėta Peru; 1994 m. 4:0 nepasigailėta graikų; 1998 m. 5:0 sutriuškinta Jamaika; 2006 m. lygiosios su Nyderlandais; 2014 m. 1:0 įveiktas Iranas. Puiki statistika, kurią „La Albiceleste“ be abejonės sieks pratęsti.

Stadione buvo pastebėtas ir geriausiu visų laikų Argentinos futbolininku vadinamas Diego Maradona. Jis laikė marškinėlius, ant kurių ispanų kalba parašyta „aš myliu tave, bet aš esu bėda“. Jais turbūt bandyta atsiprašyti už itin šiurkščią ir griežtą kritiką rinktinės atžvilgiu po jos lygiųjų su Islandija.

Jau penktą minutę gerą progą turėjo vienas aikštės krašte paliktas Ivanas Perisičus, tačiau jo smūgį už galinės linijos nukreipė Argentinos vartų sargas Wilfredo Caballero. Kroatai kėlė kampinį, tačiau iš šios standartinės situacijos nieko nepešė.

13-ą minutę Maximiliano Meza smūgiavo į vartus po Eduardo Salvio perdavimo, tačiau paskutinę akimirką smūgį blokavo kroatas Dejanas Lovrenas.

Nors kroatai kamuolį valdė 46 proc. laiko, tačiau būtent jie sugebėjo atlikti vienintelį smūgį į varžovų vartų plotą. Tiesa, argentiniečiai vienąkart pataikė į skersinį.

Viskas galėjo pasikeisti sužaidus valandą, kai po itin nesėkmingai D. Lovreno atmušto kamuolio Enzo Perezas galėjo įmušti į tuščius vartus, tačiau tolimas smūgis skriejo prie pat vartų.

„Neįmuši tu, įmuša tau“ – šis posakis vos nevirto realybe, kai puikų perdavimą gavęs Mario Mandžukičius galėjo galva pasiųsti kamuolį į vartus, tačiau bandymas buvo kiek netikslus.

Nors smūgių į vartus nebuvo daug, tačiau aikštėje netrūko kietos kovos – 39-ą minutę prieš Eduardo Salvio prasižengęs kroatas Ante Rebičius buvo nubaustas geltona kortele.

Pačioje kėlinio pabaigoje nebuvo užfiksuota net dviguba pražanga prieš Kroatijos rinktinės žaidėją – žaidimas ne į kamuolį ir mažiausiai geltona kortelė, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo. Čia pat Ante Rebičius galėjo pelnyti įvartį, tačiau vienas prieš vartus kamuolį gavęs kroatas nesugebėjo pabėgti nuo jį persekiojusių argentiniečių.

Pirmoje rungtynių pusėje kamuolį daugiau kontroliavo pietų amerikiečiai – 56 proc. laiko, atliko du smūgius šalia vartų (kroatų – 3), tačiau nei vienas smūgis nebuvo į vartų plotą (kroatų – 1). Trūko įvarčių, bet ne kietos kovos.

Kieto žaidimo daug buvo ir vos prasidėjus antrajam kėliniui – po pavojingos sustabdymo geltona kortele buvo nubaustas Gabrielis Mercado.

Čia pat ir klaida – 54-ą minutę Argentinos vartininkas W. Caballero labai nesėkmingai bandė išmušti kamuolį toliau nuo vartų, tačiau ji perdavė tiesiai A. Rebičiui, kuris puikiu smūgiu pasiuntė kamuolį vartų tinklą. Siaubinga klaida ir puikus išpildymas – 1:0 kroatų naudai.

Matydamas prastą savo komandos žaidimą Jorge Sampaoli atliko du keitimus: Sergio Aguero vietą aikštėje užleido Gonzalo Higuainui, o Eduardo Salvio – Cristianui Pavonui.

58-ą minutę visiškai nereikalingoje situacijoje prasižengė Kroatijos atakų lyderis Mario Mandžukičius – geltona kortelė.

Sužaidus valandą kroatai buvo dukart smūgiavę į varžovų vartų plotą, o argentiniečiai tik kartą. Tačiau čia turėjo progą pasižymėti, kai nepatikimai sužaidė jau Kroatijos vartininkas Danijelis Subasičius, tačiau galiausiai tiek Maximiliano Mezos, tiek L. Messi smūgiai buvo atremti.

66-ą minutę M. Mandžukičius turėjo dar vieną progą, tačiau kamuolys skriejo prie pat vartų.

Likus 15 minučių – nesportinis argentiniečių žaidimas. Po skaudaus susidūrimo Ivanas Rakitičius liko gulėti ant vejos, tačiau pietų amerikiečiai ir toliau rezgė ataką. Aistros kaista.

Likus dešimčiai minučių Luka Modričius po Marcelo Brožovičiaus perdavimo iš po gynėjo puikiu smūgiu nuginklavo Argentinos vartų sargą – 2:0 ir labai prasti popieriai praėjusio pasaulio futbolo čempionato finalininkei.

Po dviejų minučių Ivanui Perisičiui buvo leista pailsėti – jį pakeitė Mateo Kovačičius. Čia pat ir Argentinos pražangų šou – pirma už raudonos kortelės vertą nesportinį elgesį buvo įspėtas Nicolas Otamendi.

Kiek vėliau Marcosas Acuna taip pat gavo geltoną kortelę.

Rungtynių pabaiga pažymėta ne tik susistumdymu, bet ir dar vienu, Argentinos sutriuškinimą baigusiu įvarčiu – jau per teisėjo pridėtą laiką aklai į puolimą bėgę argentiniečiai paliko tiesiog „sušaudymui“ grubią klaidą šį vakarą padariusį savo vartininką. Trumpais perdavimais kroatai tiesiog išsišaipė iš pietų amerikiečių, o „atakos smaigalyje“ atsidūręs Ivanas Rakitičius iš itin arti pasiuntė kamuolį į vartų tinklą.

Po to Kroatijos rinktinės strategas Zlatko Daličius dar atliko vieną keitimą – M. Mandžukičių pakeitė Vedranas Čorluka. Be to, geltoną kortelę užsidirbo Marcelo Brožovičius. Ištiksėjus teisėjo pridėtoms 4 papildomo laiko minutėms baigėsi rungtynės, bet ne Argentinos košmaras, iš kurio ji nežinia kada prabus.

Žvelgiant į statistiką, nors kroatai kamuolį valdė kiek trumpiau – 42 proc. laiko, tačiau atliko daugiau smūgių vartų link (15 prieš 10) ir smūgių į vartų plotą (5 prieš 3). Tai įdomus rezultatas, mat argentiniečiai ne tik kėlė daugiau kampinių (5 prieš 2) bei surengė daugiau atakų (44 prieš 24). Beje, geriauisiu rungtynių žaidėjų buvo paskelbtas L. Modričius.

Nugalėję Argentinos komandą kroatai su šešiais taškais jau pateko į kitą turnyro etapą ir įsitvirtino pirmoje D grupės vietoje, kai pietų amerikiečiai su vienu tašku – trečioje lentelės vietoje. Jei penktadienį dvikovoje su Nigerija islandai švęstų pergalę, argentiniečiai nebebūtų savo likimo kalviai – paskutinėse rungtynėse jiems tektų žvalgytis į Islandijos ir Kroatijos dvikovą.

Argentina – Kroatija 0:3

53` [0:1] Ante Rebičius

80` [0:2] Luka Modrič

90`+1 [0:3] Ivan Rakitič