Sportas

2018.08.08 15:27

FIFA 2018 komentatorius M. Vojevodinas: kai ateina tokia šventė, norisi ja mėgautis

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.08.08 15:27

Šeštadienį – ne tik Islandijos debiutas pasaulio futbolo čempionate. Taip pat šio turnyro komentatoriaus kėdėje pirmą kartą sėdi ir Maksimas Vojevodinas. Dažniausiai ledo ritulį komentuojantis 39-erių vilnietis teigia, kad ypatingų prietarų prieš rungtynes neturi. O kalbėdamas apie čempionato dalyves didžiausios sėkmės linki tiems patiems islandams ir dar kelioms mažosioms turnyro dalyvėms.

„Noriu dar danams sėkmės palinkėti, nes labai simpatizuoju šiai komandai. Komentatorius neturi būti šališkas ir per rungtynes neišgirsite asmeninių simpatijų, bet Urugvajus, Danija, Islandija – tokios šalys, kurioms norisi palinkėti sėkmės“, – atvirauja M. Vojevodinas.

Jam debiutas itin rimtas, tačiau tam ruošiasi kaip ir paprastoms rungtynėms bei ypatingų prietarų neturi. Pašnekovas teigia, kad svarbiausia visada domėtis sporto šaka, apie kurią pasakoji žiūrovams.

„Būčiau linkęs komentatoriaus darbą lyginti su komentuojamų sportininkų darbu – jie taip pat visą savaitę ruošiasi, prieš rungtynes studijuoja varžovus, nagrinėja žaidėjų savybes. Komentatorius turi palaikyti tonusą, diena iš dienos domėtis šia sporto šaka. Tas žinių bagažas padeda per svarbų turnyrą. (...) O rungtynių dieną svarbu gerai jaustis, kad neblaškytų kažkokie išoriniai faktoriai“, – teigia komentatorius.

A. Šarkūno/LRT nuotr,

Favoritė – Brazilija

Neeilinis žinių bagažas padeda ir prognozuojant realiausius kandidatus į nugalėtojų laurus. Jis pritaria, kad daugiausiai galimybių turi Prancūzijos, Ispanijos, Vokietijos ir Brazilijos rinktinės. Tačiau būtent pastaroji yra ta realiausia kandidatė liepos 15 dieną Maskvos Lužnikų stadione kelti į viršų vos 36,5 cm aukščio ir kiek daugiau nei 6 kilogramus sveriantį trofėjų.

O ir stratego Tite kariaunos kiekviena grandis pripildyta futbolo talentų: gynėjai Marcelo, Thiago Silva, Danilo, saugai Philippe Coutinho, Willianas, Lietuvoje žaidęs Paulinho, puolėjai Douglas Costa, Neymaras, Roberto Firmino. Būtent tokį balansą pabrėžia ir pašnekovas.

„Nėra silpnų pozicijų, nebent Dani Alveso trauma dešiniajame gynybos krašte gali padaryti neigiamą įtaką. Tas pats Danilo yra gana kvalifikuotas futbolininkas ir nepasakyčiau, kad trauma yra toks didelis smūgis. (...) Šiuo atveju nematau silpnų vietų komandos žaidime. Naujasis treneris Tite įšvirkštė pragmatiškumo į Brazilijos žaidimą ir jokių 1:7 šiame čempionate nebus“, – įsitikinęs M. Vojevodinas bei priduria, kad brazilų taktika ir žaidimo braižas yra labai nepalankus net tokioms futbolo galiūnėms kaip Vokietija.

Danilo, Reuters/Scanpix nuotr.

Europos talentų kalyklos

Jis, žinoma, užsimena apie praėjusiame pasaulio futbolo čempionate brazilų sužaistas tragiškas rungtynes prieš Vokietiją. Bent kažkiek garbės pietų amerikiečiai atgavo kovo pabaigoje savo skriaudėjus įveikę jų pačių tvirtovėje Berlyne. Tuomet jie nesuteikė jokių progų vokiečiams, o vienintelį įvartį pelnė ir šiame čempionate Brazilijos sudėtyje esantis Gabrielis Jesus.

Tiesa, šiemet su brazilais žaidė labai maža dalis tuometinį rezultatą pasiekusių žaidėjų. Komandos treneris Joachimas Lowas į rinktinę šiemet pakvietė vos 9 žaidėjus, kurie triumfavo prieš ketverius metus. Didele staigmena tapo ir su „Manchester City“ klubu šiemet Anglijos čempionų titulą iškovojusio 22-ejų Leroy`aus Sane (22) nepatekimas į Rusiją vykstančią sudėtį. Jis vietą rinktinėje užleido bendraamžiui Leverkuzeno „Bayer“ atstovaujančiam Julianui Brandtui.

J. Brandtas, SIPA/Scanpix nuotr.

Anot M. Vojevodino, komandos vairininko sprendimas jį taip pat nustebino.

 „Labai keblu atsakyti nebūnant šalia rinktinės kodėl L. Sane – ne joje. Galbūt jis erzindavo trenerių štabą savo poelgiais už aikštės ribų. Jis yra labai pajėgus futbolininkas ir individualiai. Mano manymu, jis yra stipresnis už J. Brandtą, jo įtaka komandai net pasirodant po keitimo galėtų būti ryškesnė“, – mano pašnekovas.

Šioje rinktinėje jis mato ir ne vieną atradimą. Vienas jų – 23-ejų Miuncheno „Bayern“ gynėjas Joshua Kimmichas.

„Komandos puolimas labai remiasi šio žaidėjo asmeninėmis savybėmis. Tai žmogus-mašina – dirba per visą kraštą, atsiranda įvairiose aikštės pozicijose“, – mano M. Vojevodinas.

J. Kimmichas, SIPA/Scanpix nuotr.

Tuo metu kita talentų kalve – Belgija, pašnekovas netiki.

„Iš belgų daug kas tikisi, bet nemanau, kad jiems pavyks labai toli prasibrauti. Kiek teko matyti jų kontrolinių rungtynių, tai jie sunkiai žaidžia prieš gerai organizuotas komandas, kurios turi ir stiprių asmenybių“, – tvirtina komentatorius ir prisimena birželio pradžioje šios komandos nulines lygiąsias su Portugalijos rinktine bei gana vangų žaidimą puolime.

Stebinantys FIFA sprendimai

Kiek vertos šios prognozės, paaiškės komandoms žengus ant žaliosios vejos. O kad laukia puikus futbolo mėnuo, nėra jokių abejonių.

„Rusija šį čempionatą suorganizuos labai kokybiškai ir vaizdelis per mūsų televizorius bus labai geras. Ir komandos neturės kuo skųstis. Norisi tikėtis, kad politinio konteksto bus kuo mažiau, nors sunku nuo jo pabėgti. Tačiau kai ateina tokia šventė, norisi ja mėgautis“, – tikisi M. Vojevodinas.

Anot jo, 2010 metais, kai buvo Rusijai suteikta galimybė surengti didžiausią pasaulyje futbolo šventę, tai atrodė gana logiškas sprendimas, mat jau buvo laikas vėl surengti pirmenybes Senajame žemyne – paskutinį kartą jos vyko 2006 metais Vokietijoje. Be to, tuo metu nevyko konfliktas Ukrainoje, o šiai šaliai vis dar priklausė Krymo pusiasalis. Tiesa, nereikia pamiršti ir žmogaus teisių pažeidimų ir stiprios opozicijos nebuvimo.

SIPA/Scanpix nuotr.

Kur kas labiausiai nustebęs pašnekovas buvo dėl trečiadienį pasiekto FIFA sprendimo suteikti teisę organizuoti 2026 metų futbolo čempionatą jungtiniam JAV, Kanados ir Meksikos pasiūlymui.

„Pirma reakcija – kodėl? JAV prieš 24 metus turėjo čempionatą, meksikiečiai prieš 32 metus, kodėl dabar reikia Kanadą apimti? O Marokas šiuo metu gyveno futbolu. Vienas ten gyvenantis bičiulis sakė, kad jaučiasi tas išprotėjimas gerąja prasme – tikisi gerų rezultatų ir šiemet iš savo rinktinės. Būtų paruošę infrastruktūrą labai gerai. Marokas – ir kaip turistinė vieta, patraukliau ten nuvažiuoti nei blaškytis po visą Šiaurės Ameriką“, – teigia pašnekovas.

Pilnas interviu su FIFA 2018 kovas komentuojančiu M. Vojevodinu – įraše.

Visas pasaulio futbolo čempionato kovas žiūrėkite per LRT – oficialų čempionato transliuotoją.